Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мəні
Түркістан облысы
Арыс қаласы
Абай жалпы орта мектеп интернаты
Бастауыш сынып мұғалімі:
Садыкова Ләйлә Нажмеденовна
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Дүниетану
Бөлім: Табиғат құбылыстары Сынып: 4 « Б » Күні: 29.01.2020ж. |
Мектеп: Абай жалпы орта мектеп интернат
Мұғалімнің аты-жөні: Садыкова Ләйлә Қатысқандар саны: Қатыспағандарсаны: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мəні | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізі-летін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.2.1.1 – нысандардың кеңістікте бір-біріне қатысты орнын анықтау.
4.3.6.1 Каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу
|
|||||||
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
– жергілікті жерді бағдарлау бойынша алған білімдерін тəжірибедеқолданады; – экологиялық мəселелердің қайдан шыққанынбіледі. Көптеген оқушылар: – экологиялық мəселелерді шешу жолдарынтабады; – адамның табиғатқа əсер етуінің соңы неге алып келетінінболжайды. Кейбір оқушылар: «Менің өлкемнің экологиялық мəселелері» шағын жобасынқорғайды. |
|||||||
Бағалаукритерийі | тест құрастырады | |||||||
Тілдік мақсаттар | Жергілікті жер, бағдарлану, қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау. | |||||||
Құндылықтарды қалыптастыру | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||
Пәнаралық байланыс | жаратылыстану | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқорданжәнеинтернеттенсабаққақатысты
ақпараттыіздеу; |
|||||||
Бастапқы білім | Адамның өміріне климаттың әсері қандай? | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы
Ширату жаттығуы Топқа бірігу
«Досыма сұрақ» әдісі
«Келесі кім» әдісі |
Сәлемдесу: «Мейірімді алақан»
1– МЕН 2 – БҮГІН 3 – САҒАН 4 – СӘТТІЛІК 5 – ТІЛЕЙМІН 6 – Алақанды бір-біріне тигізіп «Сәлем» деп айту. Оқушылар өткен тақырыптар бойынша бір-бірлеріне сұрақ қойып , жауап береді. 1.Климат дегеніміз не? 2.Ауа райы дегеніміз не? 3.Климаттың түрлерін ата. 4.Ауа райы мен климаттың адам денсаулығына әсері 5.Адамдардың климат жылынғаннан кейінгі ойлап тапқан құралдарын ата. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Үйге берілген «Менің өлкемнің ауылшаруашылығ» мәтіні бойынша жалғастыра отырып мазмұндайды Мен оқушылардан толық жауап күтемін. ҚБ. Жылы сөздер |
Сұрақтар
|
||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі
Сергіту сәті Дыбыстық жаттығу
Жұптық жұмыс «Көршіңмен ақылдас» әдісі
|
Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні.
-Мәтінді іштей оқу -тізбектей оқу
Экологиялық проблеманы түрлерін жазады
Судың ластануы Ауаның ластану
Орманның оталу Топырақтың құнарсызд
2- топ: Қазақ халқының ертеден келе жатқан кәсіптері туралы әңгімеле 3-топ: Жер бетіндегі келешек ұрпаққа арнап «Қоршаған ортаға қамқорлық» тақырыбында жат жолдап жаз. ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————- -Табиғатты қалай сақтауға болады? -Оның қандай жолдары бар? Дескриптор -табиғатты сақтау түрлерін атай алады; -ертеден келе жатқан кәіптер туралы әңгімелейді; -Қоршаған орта туралы хат жазады; -Каллиграфиялық нормаларды сақтапсауатты жазады; ҚБ: . Генерал, палковник, майор
Өзімізді бірқалыпты, жайлы сезінеміз, тік тұрамыз, арқамызды тік ұстаймыз. Алдымен мұрнымызбен терең дем аламыз, ал дем шығарғанда дыбысты қатты әрі қуатты етіп шығарамыз. Келесі дыбыстарды әндетіп айтамыз. А-барлық ағзаға жайлы әсер береді; Е-қалқанша безге әсер етеді; И-миға, көзге, мұрынға, құлаққа әсер етеді; О-жүрекке, өкпеге әсер етеді; У-асқазан маңындағы ағзаларға әсер етеді; Я-барлық ағзаның жұмыс істеуіне әсер етеді; М- барлық ағзаның жұмыс істеуіне әсер етеді; Х-ағзаның тазаруына көмектеседі; ХА-көңіл-күйді көтереді
«Қоршаған ортаға» байланысты шағын эссе жаз.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————– |
ҚБ: |
||||||
Сабақтың соңы
Жеке жұмыс Бағалау критерийі: «Өз ойым» әдісі тест құрастырады |
Қ Б «Өз ойым» әдісі
Тапсырма: 2 тест құрастыру
—————————————————————– ———————————————————————- ———————————————————————
Дескриптор:
ҚБ:«Жасыл»-жоғары,«Сары»-орта(ойлан),«Қызыл»-төмен (талпын)» |
ҚБ.тапсыр
малар жинағы |
||||||
Кері байланыс
«Бір минуттық әңгіме»тәсілі Үйге тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған мағлұматтарын баяндайды.
«Бүгінгі сабақта мен….түсіндім, … білдім, ақиқатына жеттім»; 93-95 бетТүсініп оқу,іздену |
|
||||||
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар өз аймағының климаттық ерекшелігін сипаттайды. |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Жылы сөздер, От шашу. Асықтар (алшы,тәйке, шік) «Жасыл»-жоғары,«Сары»-орта ойлан), «Қызыл»-төмен (талпын)» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау шаралары тиімді болды ма? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–…………………………………………………………………………………………………… |
|||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысында мен сынып туралынемесежекелегеноқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||