Күн мен түн қалай ауысады?
Сабақ :
|
Күн мен түн қалай ауысады? | № 80 мектеп-гиназия | |||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:
Тәждәулет Жанар Серікқызы |
Сынып: 3 «К» | |||
Сабаққа
негізделген оқу мақсаттары |
3.4.3.1Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіруге қолайлы орта құру
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы бірлесе талдау
|
||||
Сабақтың мақсаты: | Күн мен түннің ауысуының Жердің өз осінен айналуының салдарынан болатынын эксперимент жасап түсінеді | ||||
Бағалау критерийі | Күннің тәуліктік жолының қалай өтетінін түсіндіреді. Тәуліктің бөліктерін сипаттай алады
|
||||
Тілдік мақсат:
М |
Тәуліктің бөліктерін атайды, жаңа ұғымдарды қолданып, тәуліктегі күн жолының өзгерісін сипаттап береді. | ||||
Құндылықтар: |
Дүниетанымын кеңейту, байқампаздық, өзара сыйластық, ынтымақтастықта жұмысістеу дағдылары | ||||
Пәнаралық байланыс | Дүниетану | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың басы | |||||
Зерттеу әдістері | Зерттеу проблемалары
|
Зерттеу сұрақтары
және нұсқауы |
Дескриптор
|
||
Энциклопедиялық мәтіннен мәлімет алып келеді | Күн мен түн алмасуының құпиясы неде?
|
Күн мен түн туралы менің білетіні жеке жазу | 4-5 сөйлеммен күн ммен түн туралы алғашқы білімдерін жеткізе алады
|
||
Ақпаратты жинақтап, топтастыру
|
1-топ.Табиғи және жасанды жарық көздерін жаз
2-топ. Көкжиек тұстарын ата және күннің шығу және бату бағытын көрсет
3-топ.Ғарышты адамдар қалай игерді және оны игеру не үшін қажет болды? 4-топ.Бір тәулікте жер шарында ауа райы қалай құбылады?
|
-Топта ақылдасып, ақпаратты саралайды.
-Қысқа тұжырыммен ойларын әртүрлі формада бейнелеп жеткізе алады.
|
|||
Сабақтың ортасы
|
|||||
Зерттеу әдістері | Сабақ уақытындағы оқушылардың зерттеу
іс-әрекеті |
Зерттеу сұрақтары
және нұсқауы |
Дескриптор
|
||
Эксперимент әдісі
Бақылау |
Оқушыларға глобус, фонарь,ермексаз беріледі.Осы заттарды пайдалана отырып эксперимент жүргізеді.
Мақсаты күн мен түннің ауысуына өзіндік тұжырымдарды қалыптастыру.
Бейнефильм көріп, бақылау жүргізіп, өздерінің ойының дұрыстығын тексереді, ойларын дәлелдейді.
|
Қай мемлекетте қазір түн болып тұр деп ойлайсыңдар? Неліктен?
Жасаған тәжірибелеріңде не дұрыс болды?
|
Зерттеу құралдарын пайдалана отырып, күн мен түннің алмасуын өздері дәлелдей алады.
|
||
Сабақтың аяғы |
|||||
Зерттеу әдістері | Зерттеу жұмысының нәтижесі
|
Зерттеу сұрақтары
және нұсқауы |
Дескриптор | ||
Кері байланыс
|
– Күн мен түннің ауысуы туралы соңғы қорытындыларын шығарады. Бір-бірінің көзін жеткізеді
|
– Бүгінгі зертеу жұмыстың нәтижесінде күн мен туралы қандай құнды білім алдың?
– Осы сабақта қандай зерттеу дағдылары білім алуға ықпал етті? |
Күн мен түннің ауысуы туралы 2-3 сөйлеммен жеткізе алады.
|
||