фотосинтез үдерісі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Саржанова Гуля Сериковна
Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Фотосинтез
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.4.2.5. Фотосинтез үдерісін түсіндіру
Сабақтың мақсаты Барлығы:фотосинтез үдерісін түсіну

 Көпшілігі:Фотосинтез үрдісінінде сіңірілетін және түзілетін газды анықтау

Кейбіреуі: Фотосинтез үдерісінде органикалық заттарды анықтау

 

Бағалау критерийі Фотосинтез үдерісін түсінеді

Фотосинтез үрдісінінде сіңірілетін және түзілетін газды анықтайды

Фотосинтез үдерісінде органикалық заттарды анықтай алады

Тілдік мақсаттар Пәндік лeксика мeн тeрминология:

–          фотосинтез үдерісін түсіндіру үшін видеороликті пайдаланып, бір-біріне түсіндіре алады(айтылым және тыңдалым дағдылары)

–          Тілдікті пайдалана отырып, ағылшын тілінде фотосинтез үдерісінің қалай жүретінін түсініп, қазақ тілінде дәптерлеріне не түсінгенін жазып алады(оқылым және жазылым дағдылары)

Хлорофилл,Фотосинтез,Оттегі,Пигменттер.

Хлорофилл,Фотосинтез,Кислород,Пигмент.

Chlorophyll ,Photosyntesis ,Oxygen, Pigment

Құндылықтарға баулу

 

Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді;

Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді;

Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді;

Ақпараттық білімдері сараланады;

Пәнаралық байланыс Биология-жасуша құрлысы, физика- қозғалыс, химия –химиялық элементтер
Алдыңғы білім “Сиқырлы қобдиша” стратегиясын пайдалану арқылы өткен тақырыпты естеріне түсіруге сиқырлы сұрақтар беру.

(Күй тартыс)

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық дайындық . Топқа бөлу. Сергіту сәті:  Үлкенге де сіз ,Кішіге де сіз,  Сәлем бердік бәріңізге,Құрметпенен біз!!!

Топқа бөлу.Сабақ тақырыбы ,мақсатымен таныстыру

Бейнеролик

Өсімдік мүшелері арқылы,4-топқа бөлінеді 1-топ .тамырлар 2-топ. сабақтар3топ.жапырақтар4топ.гул-дер презентация
 

 

Сабақтың ортасы

 

1-тапсырма.  А)Мәтінмен жұмыс . (Топтық жұмыс ) «Ойлан,жұптас,бөліс»

І-топ. Фотосинтездің ашылу тарихы

ІІ-топ. Фотосинтез үдерісіне анықтама беріңдер

Фотосинтез үшін қажет жағдайларды атаңдар.(Күн сәулесі ,Көмірқышқыл газы ,Су ,Өсімдік жапырағының хлорофилі )

III-топ. Фотосинтез үдерісін сызба түрінде көрсетіңдер

IV-топ. Фотосинтез үдерісінің табиғаттағы  рөлі қандай?

 

Бағалау критерийі

 

Дескриптор

 

Фотосинтез үдерісін түсінеді

 

Фотосинтез үдерісін түсіндіреді

 

 

 

Қб..(бағалау парағы)

Б)Тірек -сөздермен жұмыс .(топпен жұмыс)

Хлорофилл,Фотосинтез,Оттегі,Пигменттер.

Хлорофилл,Фотосинтез,Кислород,Пигмент.

Chlorophyll ,Photosyntesis ,Oxygen, Pigment

 

 

 

 

2-тапсырма. Кестемен жұмыс.(жеке жұмыс)

Фотосинтез (атауы жоқ суреттер тарату)

 

Үдеріс атауы  
Сіңірілетін газ  
Түзілетін газ  
   

 

 

Бағалау критерийі

 

Дескриптор

 

Фотосинтез үрдісінде сіңірілетін және түзілетін газды анықтау

 

Үдерісті атайды

Сіңірілетін газды анықтайды

Түзілетін газды анықтайды

 

Қб.(бағалау парағы)

 

 

3-тапсырма.Сурет арқылы фотосинтез үдерісінде түзілетін органикалық заттарды анықта.(жұппен жұмыс)

Фотосинтез:көмірқышқыл газы +су+күн=органикалық заттар ( крахмал, қант )

Бағалау критерийі Дескриптор

 

Фотосинтез үдерісінде органикалық заттарды анықтау Фотосинтез үдерісінде органикалық заттарды анықтайды

 

Қб.(бағалау парағы)

 

Оқулық,

таратпа материалдар

постер

бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

слайд

оқулық  мәтіні

 

 

 

 

 

Суреттер,

Таратпа матеиалдары

Сабақтың соңы

 

 

Тест тапсырмасын алу.

q  Үйге тапсырма : Фотосинтез туралы қосымша ақпарат табу

Рeфлeксия «Табыс ағашы » әдісі. 

Қызыл алма –сабақ  өте қызықты болды. Маған ұнады.Тапсырмаларды өзім орындадым.

жапсыру.

Сары алма –маған сабак ұнады,бірақ аздап қателер болды.маған мұғалім мен оқушылар көмектесті.

Жасыл алма-маған сабақ қызықсыз болды.Мен тапсырмаларды орындамадым..

 

Тест тапсырма

лары

Стикерлер

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

АКТ

Құндылықтармен

байланыс

(тәрбиелік элемент

Кейбір оқушылар нұсқаулық бойынша өте жақсы жұмыс жасайды. Әр оқушының сөйлеуі олардың тілдік қорын дамытады.

–           Видеоролик көру арқылы

 

–          Жұптық жұмыс арқылы интернет желісін пайдаланып түсіндіре алады

АКТ-ны топта жұмыс жасау барысында, видеоролик қарау кезінде қолданды.

 

Бір-біріне өтілген тақырыпты еске түсіруге көмектесті

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *