Пайдалы қазбалар жана ма?
Түркістан облысы
Арыс қаласы
С.Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі
Бастауыш пән мұғалімі:
Шопанбаева Дурия Усербаевна
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: С.Сейфуллин | ||||||||||
Сабақ тақырыбы: Пайдалы қазбалар жана ма? | ||||||||||
Күні: 20.02.2020 | Мұғалімнің аты-жөні: Шопанбаева Дурия Усербаевна
|
|||||||||
Сынып: 4«Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны:
|
||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Топырақтың құрамы мен қасиетін атай алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар Қазақстанда қандайпайдалы қазбалар өндірілетінін біледі, олардың кен орындарын шартты белгілерін қолданып, картадан көрсетеді. Кейбір оқушылар: Ақпарат көзін және жеке өмірлік тәжірибесін қолданып, пайдалы қазбалардың тұрмыста, шаруашылықта қолданысы туралы зерттеу жүргізеді. |
|||||||||
Бағалау критерийлері:
(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
-көмірдің (мұнайдың, саздың, граниттің) тұрмыста, шаруашылықта қолданысын атайды;
-Қазақстанның негізгі кен орындары туралы әңгімелейді. |
|||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар:
-көмірдің (мұнайдың, саздың, граниттің) тұрмыста, шаруашылықта қолданысын атайды; -Қазақстанның негізгі кен орындары туралы әңгімелейді. |
|||||||||
Терминология:
Табиғат ресурстары, пайдалы қазбалар, кен орны, бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, кен, шахта, карьер, бұрғылау, ашық әдіс, жабық әдіс. |
||||||||||
Сөз тіркестері:
Талқылау сұрақтары: – Табиғи қазбалар деген не? – Қазақстанда қандай негізгі пайдалы қазбалар өндіріледі? – Әктасты қайда қолданады? – Мұнайдан не алынады? – Көмірді қайда пайдаланады? |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Суреттер ,таратпа қағаздар, топтық,жұптық,тест жұмыстары ; | |||||||||
Алдыңғыоқу/ Бастапқыбілім | Оқушылар «табиғатресурстары» ұғымынтүсінеді. Пайдалы қазбалар туралы біледі.Пайдалы қазбалардың өндіріс орындарын және олардың түрлерін ажыратады. | |||||||||
Жоспар | ||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы
5минут |
Жаңа топ құру
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап,жылы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің маңызына тоқтайды. Оқушылар жасырылған қағаздарды алып (мұнай,көмір) 2 топқа бірігеді. 1топ-Көмір 2топ-Мұнай Топ басшысын сайлау Жұлдызша арқылы бағалау. Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған кеспе қағаздарын алады.
|
||||||||
Үй жұмысын пысықтау
5мин |
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
«Сұрақ-жауап» арқылы 1. Пайдалы қазбалар дегеніміз не? 2. Пайдалы қазбалардың қандай түрлері бар? 3. Шахта дегеніміз не? 4. Карьер деп қандай жерді атайды? 5. Бұрғылау әдісімен не өндіріледі?
Дескриптор Пайдалы қазбаларды не екенін түсінеді. Пайдалы қазбаларды өндіретін орындарды ажыратады. Пайдалы қазбалардың түрлерін ажырата алады.
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
« Ойлы болсаң озып көр»! Жұмбақтың шешуін табу. 1. Қызуын аямайды, Көлікке азық жасайды. (Мұнай) 2. Қара түсті отын, Жанады жарқын. ( Көмір) 3.Мөлдір,әрі түссіз, Өзі табиғи отын. (Газ)
Шахтадан оны қазамыз,
Бұлар қандай заттар? Ендеше осы заттар жанама? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Пайдалы қазбалар жана ма?
Суретпен жұмыс: Пайдалы қазбалардың өндіру жұмыстарын түсінеді. Картамен жұмыс,шартты белгілерді таныстыру.
Пайдалы қазбалар қолдануына қарай үшке бөлінеді: 1.Жанғыш пайдалы қазбалар– тас көмір,мұнай,газ 2.Кенді пайдалы қазбалар-темір,алюмений,мыс,қорғасын,күміс,мырыш 3.Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар-(құрылыс материалдары)-ас тұзы,фосфор,құм,саз,цемент. Бүгін біз жанғыш пайдалы қазбаларға тоқталамыз. Көмір, Мұнай, Газ.
Оқулықпен жұмыс . «Джигсо» әдісі. Жанғыш пайдалы қазбалар. Көмір – өсімдік қалдықтарынан түзілген жанғыш, қатты шөгінді кен жынысы.
Жұптық жұмыс.
Зертте Көмір қандай зат? Зерттеу нәтижесін кесте түрінде көрсет.
Дескрипторы: Ақпарат көзін және жеке өмірлік тәжірибесін қолданып, пайдалы қазбалардың тұрмыста, шаруашылықта қолданысы туралы зерттеу жүргізеді.
Қ\Б жұлдызша арқылы бағалайды.
Жұптық жұмыс.
Пайдалы қазбалардың қасиеттерін жанына жазады. Тас көмір,құм,мұнай,темір,әктас – (қара түсті, ақ түсті,жанғыш, жанбайды, қатты, жұмсақ, судан ауыр, сары түсті, морт сынғыш, иісі бар,балқиды, су өткізгіш. Дескриптор Пайдалы қазбаларды ажыратады. Пайдалы қазбалардың түрін,түсін,иісін,салмағын біледі. Қ\Б жұлдызша арқылы әр топ өзін-өзі бағалайды.
Жеке жұмыс.«Бумеранг» әдісі Тест тапсырмасын орындайды:
1. Жанғышпайдалықазбаларға не жатады?
Мұғалімнің бағалауы арқылы балдық жүйе арқылы бағаланады.Жұлдызшаның санына байланысты.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда).
|
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
||||||||
Ортасы
3мин
Сабақтың ортасы 10мин
7мин
5мин
3мин
Сабақтың соңы
2мин |
Жұмбақтың жауабын тапқан оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары. |
|||||||||
Түрлі түсті суреттер
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||
Саралау – Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлайсыз? |
|
|||||||||
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындағансаралаушараларытиімдіболдыма? Мен бүкілуақытішіндеүлгердімбе? Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен? |
||||||||||
Қорытындыбағамдау | ||||||||||
Қандайекінәрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. 2. Қандайекінәрсесабақтыжақсартаалады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақбарысындасыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиындықтарытуралы не білдім? Меніңкелесісабағымдыжетілдіруге не көмектеседі, неге көңілбөлукерек? 1. 2. |
||||||||||