Қазақ хандығы қалай құрылды?

Түркістан облысы

Арыс қаласы

Сәкен Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі

Бастауыш пән мұғалімі:

Алтынбекова Гульнара Утебаевна

 

Пәні:дүниетану

Сабақтың тақырыбы:Қазақ хандығы қалай құрылды?

Мұғалімнің аты-жөні:Алтынбекова Г.

Күні:27.02.2020.ж.

 
СЫНЫП:  3А

 

Қатысқан оқушылар  саны: 24

 

 
Сабақ негізделген оқу мақсаттары

 

 

 

3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру Қатыспағандар: 0  
Сабақ мақсаттары – Көне түркілерінің өмір сүру салты туралы айту.

-Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру

– Қазақстанның мемлекет болып құрылу жолындағы  билер, батырлар, хандардың рөлі туралы айту.

 

 
Бағалау  критерийі – оқушылар көне түркілерінің өмір сүру салты туралы айта алады.

-қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіре алады

– Қазақстанның мемлекет болып құрылу жолындағы  билер, батырлар, хандардың рөлі туралы айта алады.

 

 
Тілдікмақсаттар Талқылауға арналған сұрақтар:

-Көне түркілер қалай өмір сүрген?

-Алғашқы қазақ хандығы қалай аталған?

-Неліктен Жәнібек пен Керей ханға ескерткіш қойылған?

Жазуға берілетін тапсырмалар:

– «Көне түркі халықтарының шығу тегі» туралы әр оқушы аңыз құрайды

 

 
Құндылықтарды дамыту Ауызша сұрақтар беру арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, топтық, жұптық жұмыстарды орындау арқылы таным белсенділігін арттыру.  
Пәнаралық байланыс жаратылыстану, қазақ тілі.  
Адыңғы оқу 1 сыныпта «Саяхат» тарауында оқушылар Ботай мәдениетінің ерекшелігін суреттеп,түрлі дереккөздер негізінде  Тұмар патшайым туралы түсінік алған, 2 сыныпта «Салт дәстүр және әдебиет» тарауында  Әл-Фарабидің ғылымның дамуына  қосқан үлесі туралы оқып танысқан.3 сыныптың «Уақыт» тарауында ежелгі түркілердің өмір сүру салты туралы ақпарат алған.  
Сабақтың жоспары    
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы : Ресурстар  
Басталуы

5  минут

1.Психологиялық ахуал.

2.Топқа біріктіру.  Сандық рет бойынша топқа біріктіру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

3.Үй жұмысын тексеру. «Ыстық орындық» әдісі арқылы тексеремін.

Смайликтер арқылы бағалаймын

 

 

Стикерлер

 

Интербелсенді тақта

Диалогтық сұрақтар

 
 

 

Ортасы

20 минут

 

 

 

 

.

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді түсініп оқу,мазмұнын талдау.

Мәтңін бойынша сұрақтар қою.

Қазақ хандығы туралы түсінік беру.

Интербелсенді тақтадан роликтер көрсету.

Оқушылардың ойын тыңдау.

 

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ:Шапалақ соғу.

 

Өзіндік жұмыс.

Суретке қарап әңгіме құру

Менің сүйікті ескерткішім.

Оқушылар суретке қарап әңгіме құрайды.

 

ҚБ;Мақтап бағалау

 

Интербелсенді тақта

 

Суреттер

Дорбадағы алмалар

 

Интербелсенді тақта

 

Конверттегі тапсырмалар

 

 
 

Сергіту сәті

2 минут

 

Сергіту жаттығуларын жасау

Күлім қағып қолымды. 1,2,3 деп соғайын.

Қарап тұрған көршіме,қолымды мен бұлғайын.

Жылы-жылы жүзбенен маңдайынан сипайын.

Жылы-жылы сөзбенен жүрегімді сыйлайын.

Ыстық алақаныммен қолыңды бір қысайын.

Амандасып өзіңмен,құшақтап бір алайын.

 

Сергіту сәтіне арналған жинақ  
 

 

 

10-мин

 

 

(ҚБ) «Шағын тест» стратегиясы. Оқушылардың Қазақ хандығының құрылғандығы жайлы білімдерін тексеру (орындалу уақыты – 5 минут):

1.         Қазақ хандығы қашан құрылды?

А) 1435 жылы; В) 1455 жылы; С) 1465 жылы.

2.         Қазақ хандығы қай жерде құрылды?

А) Шу мен Талас өзендерінің арасында; В) Еділ мен Жайықтың арасында; С) Сырдария өзенінің алқабында.

3.         Қазақ хандығын қандай сұлтандар құрды:

А) Қасым мен Бұрындық; В) Керей мен Жәнібек; С) Тәуекел мен Есім.

4.         Жәнібек пен Керей қай ханнан бөлек шығып, ірге аударды:

А) Жәңгір; В) Тақыр; С) Әбілқайыр.

5.         Қазақ хандығы Қазақстанның қай бөлігінде құрылды: А) Батыс; В) Солтүстік; С) Оңтүстік шығыс (Жетісу).

Тапсырманы орындау (таңдау бойынша):

 

Дескриптор:

қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіре алады

ҚБ: Бас бармақ  арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

Оқулық

дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат

маркерлер

 
 

 

 

 

Соңы

3-минут

 

 

Рефлексия

1.Не қызық болды?

2.Не қиын болды?

3.НЕ білдік?

Оқушылар өз ойларын стикерге жазып пікірлер ағашына жапсырады.

Үйге тапсырма:мәтінді түсініп оқу.

 

Стикерлер ручка

 

 

 

 

 

 

Күнделіктеріне жазып алады.

 
Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

 

Тапсырманы күрделендіре отырып

«Ыстық орындық» әдісі, «Шағын тест»стратегиясы

Сұрақтарды күрделендіру арқылы жүргіземін

 

Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

 

Смайликтер арқылы бағалау.

Қалыптастырушы бағалау.

Шапалақ соып бағалау.

Мақтап бағалау

 

 

 

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері:

Оқушылардың  партада дұрыс отыруын,белсенді іс-әрекет кезінде қауіпсіздік ережелерін қадағалаймын.

 
Пәні:дүниетану

Сабақтың тақырыбы:Қазақ хандығы қалай құрылды?

Мұғалімнің аты-жөні:Алтынбекова Г.

Күні:27.02.2019.ж.

 
 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *