Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Күні: 11.02.20 Сынып: 7 «Ә» |
Мұғалімнің аты-жөні:
Суйгенбаева Г.С. Қалжан .Ш.Д. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.1.1.Дүние жүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін түсіндіреді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттерін біледі. Топтарының құрамдас бөліктерін ажыратады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттерін біледі және
· халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін түсіндіреді. · -Халықтарының тілдік әулеттерінің таралу заңдылықтарын анықтап, өз бетінше жұмыс істеп, теориялық білімдерін пайдаланып кестемен жұмыс істеп, жүйелі білімдерін қортындылайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары туралы мәтінмен танысады. Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтарын нақтылап жаза алады.Тілдік әулеттері мен топтарын жіктеп, сызбалар жасап, кесте құрып құрылысын айта алады.Бір-бірінің пікірін тындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қазақстандық қоғамдағы этносаралық келісім Ата заңда және басқа да Заңдарда берік бекітілген.
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Халқымыздың қоғамдық келісімі мен жалпы ұлттық бірлік, барлық азаматтардың этникалық, діни, нәсілдік өзгешеліктеріне қарамастан тең құқықтығы-әркімнің және барлығының табысы мен лайықты өмірін білдіретін фактор. ҚР әр азаматының патриоттық борышы-Қазақстан халықтарының достық пен келісім дәстірін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан ұрпаққа беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | орыс тілі,биология,тарих | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Нәсіл, нәсілдердің түрлері, демография,халықтың саны мен тығыздығы, демографиялық саясат, демографиялық жарылыс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың
Басы
|
Ұйымдастыру
География пәнінің мұғалімі: Сәлемдесу ,түгелдеу; Зейіндерін сабаққа шоғырландыру; Сабақтың өтілу формасымен таныстыру. Топқа бөлу.(тіл туралы өлең шумақтарымен) Оқушыларды сабақ барысындағы бағалау жүйесімен таныстыру.
Учитель русского языка: Ребята! Язык не может быть плохим или хорошим…
|
Қима латын әріптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың Ортасы
|
Видео ақпарат арқылы жаңа сабақты ашу.
«Сәттілік лотареясы» ойыны арқылы жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылды. Сәттілік лотареясы түскен оқушы бірден 1 баллмен (әріп)бағаланды.
Топтық шығармашылық жұмыс: 1-топ- кесте толтыру
2-топ-Диаграмма құру (Әлемдегі он ірі тілдер бойынша) 3-топ-Сәйкестендіру (термин сөздер және мағынасы) 4-топ-«Ойлан,тап»
Прием«Вопрос-Ответ» I. Грамматические задания по грамматике русского языка.
1.Что изучает лексика? 2. Какие темы, понятия входят в этот раздел? 3. Что такое синонимы? Антонимы? Омонимы? Паронимы? 4. Какие виды омонимов вы знаете? 5. Что такое экзотизм и варваризм?
3. Постановка целей урока. Объяснение нового материала Прием «Угадай пословицу» II.Пословицы и поговорки о языке. Язык — весы ума. (Узбек.) Язык — ключ к сердцу. (Азербайжан.) Язык — переводчик сердца. (Араб.) Знание языка открывает путь к сердцу. (Азербайжан.).) Знание ста языков — что сто умов. (Осетин.) Язык поможет найти правильный путь. (Вьетнам.) Отец слова — ум, мать слова — язык. (Каракалпакстан.) Язык человека может принести ему и славу и позор. (Грузия.) Береги свой язык — он сбережет тебя, распусти его — он предаст тебя. (Араб.) Длинный подол ноги опутывает, длинный язык — шею. (Монголия.)
Прием « Кластер ». III.Прочитайте текст.
Прием « Мозговой штурм». IV. Назовите список стран и территорий, где русский является официальным языком
|
Таратпа материал
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың
Соңы
|
Бағалау: «Латын әріпі»
3-4 –жарайсың 2- жақсы 1-талпын Кері байланыс « Сені жақсы көремін» Мұғалім сөзі. Оқушылар адамдар ең жақын жандарына қандай жылы сөздер айтады? Мен сені жақсы көремін сөзін әр тілде Жер шарындағы халықтарға бейбітшілік символына айналған көгершін арқылы осы сөздерді жіберейікші.
|
Көгершін құсының қимасы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгерутдеңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың қабылдау қабілеттеріне қарай аудио және визуалды жасалады.Қабілеті жоғары оқушыларға өз білімімен бөлісуге мүмкіндік жасалады | Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |