ҚМЖ,Әдебиеттік оқу.Тақырыбы: “Шебердің қолы ортақ”
Шарафутдинова Жанар Гусмановна
Шығыс Қазақстан облысы, Аягөз қаласы,
«Қалалық көпсалалы қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
Пән: Әдебиеттік оқу
Орта мерзімді жоспар бөлімі: 5- тарау: Өнер Күні: 31.01.2020 ж. Сынып: 3 «А» сынып |
Мектеп: «Қалалық көпсалалы қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Шарафутдинова Жанар Гусмановна Қатысқандар саны: 26 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||
Сабақ тақырыбы | 1.4 Тыңдарманның назарын аударту
« Шебердің қолы ортақ » |
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп/ шолып/ түртіп алып/ қажетті ақпаратты тауып/ белгі қойып/сын тұрғысынан бағалап оқу
3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар/көрнекіліктер/ фото / суреттер қолдану |
||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.
Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды. Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||||||||
Бағалау критерийлері | l шығарманың тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.
l шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды. l берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. |
||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; | ||||||||||
Ресурстар | Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б | ||||||||||
Бастапқы білім | 5-тарау өткен төрт тараудан(1-4) алынған білім мен дағдыларға сүйенеді. Оқушылар алдыңғы өткен құрылымды (шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетіне баға беруді, мәтін бойынша өздігінен сұрақтар құрастырып, мүмкін болатын жауаптарды болжап, жоспар құруды үйрену) ұстанып, әңгімелерді жоспарлап, мазмұнын айта және өз ойын жаза алуы керек. | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы | Жаңа топ құру
Зергерлік бұйымдар арқылы. Ортаға 5 түрлі зергерлік бұйымдар арқылы (ер тоқым,кісе,білезік,шолпы,балдақ) өздеріне ұнаған суретті алып, сол бойынша топтасады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру. « Менің өнерім» (өз өнерлері жайлы айту) Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. «Қазақ биі» «Джигсо әдісі» арқылы өлеңді сұрау. «Өнерпаздар» Ә.Табылды ҚБ: «Бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.
Оқу мақсатын таныстыру «Қосымша мәлімет аласың және әңгімелейсің» Күтілетін нәтижені анықтау |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,то-лықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма-лары |
|||||||||
Сабақтың ортасы
Қалыптасты рушы бағалау |
Ширату тапсырмасы.
Бір сөзбен қалай айтамыз? Ф.Оңғарсынова «Зергер» 1-тапсырма. Зергерлік бұйымдар туралы мәлімет айту. І топ: Ер тоқым ІІ топ: Балдақ ІІІ топ: Шолпы ІY топ: Білезік Y топ: Кісе Белсенді оқу тапсырмалары (топта, ұжымда) «Көршіңе әңгімелеп бер» Бұл әдіс оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
Дескриптор: l өлеңнің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады. l шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды. l берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. ҚБ: «Аквариум» әдісі арқылы бір-бірін бағалау.
-Бізде, Аягөзде Зергер бар ма, кім біледі? («Әлия» тұрмыстық қажет өтеу үйіндегі зергер жұмысы жайлы мағлұмат беру) Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау. Сергіту сәті. «Қара жорға» биі
Видеоролик «Қамшы» тобылғыдан жасалған қамшы.(сұрақ-жауап) «Тобылғы» Б.Жақып өлеңін тыңдату. Топтық жұмыс: І топ: Өлең мазмұны бойынша сурет салу. ІІ топ: Бес жолды өлең «Тобылғы» ІІІ топ:Өлеңнен сын есімдерді табу. ІY топ:Оқулықтағы 6-сұраққа жауап дайындау Y топ:Сыныптағы өнерлі балалар жайлы білу үшін сұхбат дайындау. ҚБ: «Қол шапалақ» әдісі
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,то- лықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Дәптермен жұмыс.
Видеоролик «Қамшы» тобылғыдан жасалған қамшы.
|
|||||||||
Сабақтың соңы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау» Берілген тақырыпта топтық жұмыс жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады. ҚБ: “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі Рефлексия (жеке, жұпта, топта, ұжымда)
Үй жұмысы: 8-тапсырма,өлеңді жаттау. Сабақты аяқтау. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Дарынды оқушыларға қосымша тапсырмалар беріп отыру қажет. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға ақпараттық технологияны жақсы меңгеріп,тәжірибеде қолдана білуіне әрекет ету. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Топтық жұмыста,жекелеме жұмыста бағалау әр түрлі беріліп отыру қажет. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қауіпсіздік ережесі сақталды. |
|||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз.
1.Бұл бөлімде білім алушылар өздіктерінен жұмыс жасай білуі байқалды. 2.Қосымша жұмысқа дағдыланған. |
Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылат ын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. |
|||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ кезеңдері сақталды,өз жүйесімен жүргізіліп отырды. Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||
1.Сабақ толық мақсатына жетті.
2.Кері байланыс жақсы жүргізілді. 3. Дарынды оқушыларға қосымша жұмыстар берілді. 4. Сабақ кезеңдері сақталды,өз жүйесімен жүргізіліп отырды. 5. Өлеңді толық талдау аз жүргізілді. |
|||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Топтық жұмысқа қалыптасқан. 2:Қосымша жұмысқа дайындықтары жоғары деңгейде. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқыту мен оқыту ықпалы қалыптасқан. 2:Оқытуға көбірек көңіл бөлу қажет. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?Жекелеген оқушылармен көбірек жұмыс жүргізу керек.
|
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718