Өнер алды – қызыл тіл

Пән: әдебиеттік оқу Күні: Мұғалім: Махамбетова Майрамкүл  
Сынып:   3 «Ә» Қатысқандар  саны: 18  Қатыспағандар  саны: 18  
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: V-бөлім «Өнер»  
Сабақтың  тақырыбы: Өнер алды – қызыл тіл  
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 3.2.4.1 – өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;

3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді вербальды емес тілдік құралдарды қолдану.

 
Сабақтың мақсаттары:

 

Барлық оқушылар: шығарманың тақырыбын, негізгі ойын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: нақыл сөздерді табады және мағынасын түсінеді.

Кейбір оқушылар: вербальды тілдік құралдарды қолданады.

 
Жетістік критерийлері: Өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтай алады;

Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді вербальды емес тілдік құралдарды қолдана алады

 
Құндылықтарды  дарыту Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық  
Пәнаралық  байланыс: Дүниетану, қазақ тілі  
Бастапқы  білім: Еңбекке жастан, өнерге бастан  
Сабақ  барысы  
Жоспарланған  кезеңі Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар  
Сабақтың басы

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

35 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту.Сыныпты қалыпқа келтіру.

Ойсергек.

Күлімдеп күн бүгін, (қолын көтеріп, суретті нұсқайды)

Қарады маған да. (қолын кеудесіне қояды)

Күлімдеп күн бүгін, (қолын көтеріп, суретті нұсқайды)

Қарайды саған да. (қасындағы оқушыны нұсқайды)

Сәлем деймін достарға,

Сәлем барша ұстазға!

Тату болып халықтар,

Аман болсын балалар!

Ойқозғау.

«Бір нәрсе туралы пікірімізді, яки қиялымызды, яки көңіліміздің

күйін сөз арқылы жақсылап айта білсек, сол сөз өнері болады».

Ахмет Байтұрсынұлы

Мағынаны ажырату.

Тақырыпты болжау.

«Сәулет өнері» бөлімінде оқыған шығармаларды еске түсіріп

өнер туралы әңгімелесу: М. Әлімбай «Он саусақ», Ш. Смаханұлы «Он саусақ» т.б. Сөз өнерін үйрену дегенді қалай түсінуге болатыны жайлы сұрастыру. Сөз өнерінің шеберлері кімдер?

Аузы дуалы шешендердің бірі Төле би туралы оқулықтағы мәтін тыңдалады.

Оқылым.

«Қарлығаш әулие»

Автор айдарымен танысу. Төле би

 

Айтылым

 
 

 

 

 

ойқозғау

 

айтылым

 

 

айтылым

 

 

тыңдалым

 

 

оқылым

 

 

 

 

 

 

 

таныстырылым

 
1 минут сергіту сәті телефон  
Берілген нақыл сөздің бірін таңдап, соған қатысты диалог құр.

Халқыңа адал бол,

Жауыңа қатал бол,

Досыңа адал бол!

Өзің білмесең, білгендерден үйрен,

Үйренгеннен ештеңең кетпейді.

 ______________________________________________

_______________________________________________

Бағалау дескрипторы

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты нақыл сөздің жанрлық

ерекшеліктерін анықтау және сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді қолдану болатын. Қалай ойлайсыңдар, мақсатқа жете алдық па? Қалай жеттік?

Ойтолғаныс.

Жеке жұмыс. Нақыл сөздерден не үйренеміз?

айтылым

 

диалог

 

 

 

 

 

 

 

 

айтылым

ойтолғаныс

жеке жұмыс

 
Сабақтың  соңы

2 минут

Рефлексия

Кері байланыс парағы

кері байланыс  
1 минут  Үйге тапсырма: 3-4 бет оқу, мазмұндау күнделік  
Дифференциация – топпен  жұмыс  жүргізу, жұптық  жұмыста  өз  ойларын  жеткізу  дағдыларын  жетілдіру Бағалау: Өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтай алады;

Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді вербальды емес тілдік құралдарды қолдана алады

Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық  

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *