Қазақ тұрмысындағы киіз үйдің маңызы
Мұғалім Кожахметова Альмира Темирболатовна
Бөлім ІІ Ұлттық және отбасылық құндылықтар
Мектеп Естай орта мектебі
Күні
Сынып 6
Сабақтың тақырыбы Қазақ тұрмысындағы киіз үйдің маңызы
Оқу мақсаты 6.1.4.1. мәтіннің құрылымдық ерекшеліктеріне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
6.3.2.1. жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрлымын сақтай отырып, мінездеме , құттықтау құрастырып жазу
Сабақ мақсаты Жетекші сұрақтар арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;
Стильдік ерекшеліктеріне сай құттықтау жазады
Бағалау критерриі -жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды
– өз көзқарасын айтады;
-құттықтауды жанрлық, стильдік ерекшелігіне сай құрастырып жазады
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу, түсіну, қолдау
Тілдік мақсаттар Оқушы орындай алады.
Негізгі ойды анықтайды, көзқарас білдіреді, құттықтау жазады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Мәтін құрлымы, жетекші сұрақтар, негізгі ой, жанрлік және стильдік ерекшеліктер, мінездеме, құттықтау сөз
Диолог эссе жазуға пайдалы сөздер мен сөз тіркестер
Қазақ ұлттық баспанасы, отбасы, құрметті, мерейтой, қарашаңырақ. Киіз үй, ол қандай бөлшектер бар?
Талқылауға қатысты сұрақтар.
– Бақыт деген не ?
– Тақия мен киіз үй ұқсастығы қандай?
– Киіз үй несімен қолайлы және қолайсыз жақтарын айтыңыз.
Құндылықтарға баулу Мәдени мұраны сақтап қалу, насихаттау; қазақ тұрмысындағы киіз үйдің маңызын дәріптеу; отбасылық құндылықтарды бағалау
Пәнаралық байланыс Қазақ әдебиет, тарих, география
Алдыңғы сабақ «Қазақстанның көрікті жерлері»
Сабақ кезеңдері Сабақ барысындағы іс әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
5мин 1. «Шаңырақ» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
Оқушыларға 10-15 сикунд аралығында бір біріне тілек тілеу тапсырылады.
2. Топқа біріктіру
3.Қызығушылықты ояту, тақырыпқа шығу
Жұмбақ шешу арқылы оқушылар жаңа сабаққа шығады.
Төбедегі көзінен ,
Күн сәулесі түседі.
Бұрышы жоқ төрінен,
Самал еркін еседі. (киіз үй)
4.Оқу мақсаттырымен таныстыру:
6.1.4.1. мәтіннің құрылымдық ерекшеліктеріне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
6.3.2.1. жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрлымын сақтай отырып, мінездеме , құттықтау құрастырып жазу
«БББ» әдісі
Сабақтың басында білім алушыларға үш бағаннан тұратын кесте таратылады.
-Не біледі?
– Нені білгісі келеді?
– Нені білді?
Сұрақққа жауап берген соң білім алушылар екі бағанды толтырады кейін сабақ соңында үшінші бағанды толтырады.
«Б» «Б» «Б»
Сабақтың ортасы
25 мин Тыңдалым алдындағы жұмыс.
-Бақташы неше ағайынды?
– Олар неге келіспей қалды?
– Отбасы жағдайлары қандай?
– Киіз үй қалай ойлап табылған?
«Биопоэма» әдісі
Тапсырма. (Топтық жұмыс)
Берілген мәтінді тыңдап,жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтаңыз.
– Мәтінде не туралы айтылған?
– Ертегідегі екі ағайынның баспанасы болды ма?
– Отбасы бақыты неде деп ойлайсыңдар?
– Мәтін мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер тауып айт.
Ерекше қажеттілігі қажет ететін оқушыға ертегі мәтіні таратылады
ҚБ.
Бағалау критериі Дескриптор
жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды
– мәтінді мұқият тыңдайды
– жетекші сұрақтарға жауап береді
– негізгі ойды анықтайды
Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісі арқылы сұрақтар қоямын, сынып жауапптың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.
– Бақыт деген не ?
– Қазақ Қазақ тұрмысындағы киіз үйдің маңызы кандай?
– Киіз үйде денсаулыққа пайдасын айтыңыз.
– Тақия мен киіз үй ұқсастығы қандай?
– Киіз үй несімен қолайлы және қолайсыз жақтарын айтыңыз.
Сегіту сәті «Қонаққа барайық»
Тапсырма. (Жұптақ жұмыс)
Берілген жағдаятты оқып, отбасы мүшесінің біріне арнап құттықтау жазыңыз. Құттықтауды стильдік ерешелігін, құрылымын еске түсіріңіз.
Жағдайат. Сізді жайлауда тұратын ата- әженің мерейтойына шақырды дейік, сол кісілерге құттықтау жазуға ұйғардығыз. Ал ендеше іске сәт!
Ерекше қолдауды қажет ететін оқушыға керекті сөздер, құттықтау жазуға арналған сұлба беріледі.
Керекті сөздер: құрметті, мейірімді, аяулы, бақыт, зор денсаулық.
……….. ата мен әже! Мен сізді мерейтоларыңызбен ……. Зор ……, мол …… тілеймін.
ҚБ.
Бағалау критериі Дескриптор
құттықтауды жанрлық, стильдік ерекшелігіне сай құрастырып жазады -құттықтаудың жанрлық және стильдік ерекшелігіне сай құрлымын сақтап жазады;
– жағдайат негізінде құттықтау жазады
-орфографиялық норманы сақтайды.
«Киіз үй» ертегісі тыңдауға беріледі
https://massaget.kz
«Көбелек» әдісі арқылы бағалау
Видиодан карап би билеу
«Жағдайат» әдісі
Мұғалімнің қолдауы
Сабақтың соңы
10 мин
Рефлексия
«БББ» әдісі бойынша
үшінші бағаны толықтыру тапсырылады.
Кері байланыс
«Сұрақтары бар қорап»
Сынпқа қорап қойып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
«Б» «Б» «Б»