Өсімдікке қалай жыл бойы күтім жасау керек?

Сабақ тақырыбы Өсімдікке қалай жыл бойы күтім жасау керек?
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) 2.2.1.2-өсімдіктердің маусымдықөзгерістерінсипаттау
2.2.1.7.-өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
2.2.1.1-өсімдіктердің әртүрліжағдайлардаөсумүмкіндіктерінзерттеу
Сабақ мақсаттары

Барлықоқушылар: Өсімдіктердіңжылмезгілінебайланыстыөзгеретінмаңыздылығынажыратабілу.

Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін анықтап, оған қажетті қамқорлық жасаудың
керектігінестесақтау.

Кейбіроқушылар: Өсімдіккеқамқорлықжасаудыңсебептерінзерттеу ,күтімжасаудыңқажеттілігініскеасыру
Бағалаукритерийлері

-Өсімдіктердіңжылмезгілінебайланыстымаусымдықөзгерістерінанықтап, көрсетеді.
-Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерінтүстерарқылыанықтап, қажеттіқамқорлықжасаудыәңгімелейді.
-Өсімдіккезерттеужүргізуарқылыөсімдіктіңәртүрліжағдайдаөсумүмкіндіктерінзерттейді
Тілдікмақсаттар
Өсімдікбойындағымаусымдықөзгерістердісипаттайды.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Оқушылар « маусымдықөзгеріс» сөзіментанысады

Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:
-Өсімдіктермаусымсайынқалайөзгереді?
Өсімдіктердіңмаусымдықөзгерістерінажыратааласыңба?
Тақырыпбойыншасөздікқорларымолаяды:
-жержырту, тыңайту, қопсыту , қар тоқтату
Құндылықтар
дыдарыту

Жалпығабірдейеңбекқоғамы–бір-бірінтыңдайды,
топтасып, жұптасыптапсырмалардыорындайды,
Ынтымақтастық–проблемалардышешу,
тапсырмалардыорындау, өнімжасауүшінбірлесіп
жұмысжасау
Құрмет – сыныптасыменқарым-қатынасжасауға ,
идеялардыұсынуғажәнеқорғауға ,әр түрлі ұстанымдармен
алмасуғамүмкіндікалады
Пәнаралықбайланыстар Дүниетану-жылмезгілдерінебайланыстысуреттер
Әдебиеттік оқу-диалог құру, оқу
АКТ қолданудағдылары Интербелсендітақта
Бастапқыбілім
Өсімдік бөліктері не үшін қажет?
Сабақбарысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут

Ширату жаттығуы.
«Өсімдік қимылы» Оқушылардың зейінін шоғырландыру, өткенді пысықтау мақсатында орындату .
Мұғалім оқушыларға өсімдіктердің қимылдарын жасауды тапсырады:
«Қыс» дегенде ұйқыда жатқандай көздерін жұмады;
«Көктем» жаймен өседі
«Жаз» жайқалып шығады
«Күз» аяқтарын тарсылдатып, тоңады
Өткенге шолу.
-Өсімдіктің қандай бөліктері бар?
-Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады?
-Жемістердің ішінде не болады?
-Тамыр мен сабақ қандай қызмет атқарады?
-Өсімдік суды қалай сіңіреді?

«Пазл » әдісі арқылы
оқушыларды жыл мезгілі бойынша топтарға бөлу. Кір жаятын жіп.
-Қыс, көктем, жаз, күз
-Топ аттарын бір сөзбен қалай атауға болады?
-Жыл мезгілдері
-Жыл мезгілдерінің ерекшеліктері қандай?

Бағалау: “мадақтау”
-Бәрекелді!
-Жарайсың!
-Сен мықтысың!
-Тамаша!

«Жариялау»әдісі
Бейнежазба арқылы сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын таныстыру

Интербелсенді
тақта

жыл
мезгілдері
бейнеленген
қима
қағаздар

Интербелсенді
тақта

Сабақтыңортасы
10 минут

10 минут

7 минут Тапсырма.
Саралау тәсілі:Диалог пен қолдау.
Белсенді әдіс:«Галереяға саяхат»(ҰЖ)
-Берілген сұрақтарға жауап бере отырып тапсырмаларды орындау.
-Суреттеқандайағашбейнеленген?
-Оны неденбайқадың?
-Жылмезгілінебайланыстыалмаағашындақандайөзгерісболады?

Бағалаукритерийлері:
-Өсімдіктердіңжылмезгілінебайланыстымаусымдықөзгерістерінанықтайалады, көрсетеді.
Дескриптор:
-Суреттегіөсімдіктердіңмаусымдықөзгерістерінажыратады, сипаттайды
-Өсімдіктердіңмаусымдықөзгерістергетүсуінеықпалететінжағдайлардыатайды.
Бағалау: « Көңілді жапырақтар»
сары–толықжауап
жасыл-толықемес
қызыл-қалыптыжауап

Тапсырма: (Ө)
Саралау тәсілі:Бағалау.
Белсенді әдіс: «Ойлан тап»
Дәптермен жұмыс
-Ағаштың сыртқы көрінісіне қарап жыл мезгілін анықта.
Астына мезгіл атауын тауып, суретті боя.
Бағалау критерийлері:
– Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін түстер арқылы анықтап, қажетті қамқорлық жасауды әңгімелейді.

Дескриптор:
-Жыл мезгілдерін ажыратады,
-Жыл мезгілінің астына сәйкес ағашты бояйды,

Бағалау:«Дәрумендер»
құлпынай- керемет
таңқурай – жақсы
шие -талпын

Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай бұтақтар,
Биік болып өседі.

Тапсырма.(ТЖ) Зерттеу.
Саралау тәсілі: Қорытынды.
Белсенді әдіс:«Ойлан -қолдан»

-Не байқадыңдар?
-Қандайзерттеужүргізілген?
-Тұқымсуықжердеөне ала маекен?
Бағалаукритерийлері:
-Өсімдікке зерттеу жүргізу арқылы , өсімдіктің әр түрлі жағдайда өсу мүмкіндіктерін зерттейді.
Дескриптор:
-Зерттеу жүргізу арқылы, өсімдікке күтім жасау керектігін көрсетеді,
-Өсімдіктердің әр түрлі жағдайда ,өсу мүмкіндіктерін айтады.
Зерттеу жүргізеді.

Бағалау:«Дәнді дақылдар»
бидай – тамаша
арпа – жарайсың
жүгері-еңбектен

Дәптер,
түрлі –түсті
қарындаш

тұқым,
топырақ,ыдыс

Сабақтың соңы
3 минут Рефлексия: Блобағашы

Сабақ соңында оқушы өзінқалайұстады, қандайдәрежедеөзбілімінкөрсетеалды, ағаштанөзінтауыпбояпқояды.Жұппенжақсыжұмысістесеқұшақтасыпотырғанекіадамдыбелгілейді.Сабаққадұрысараласпасажердеренжіпотырғанбаланыбояпқояды.

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *