Сұраулы сөйлем

Сабақтың тақырыбы:

Сұраулы сөйлем

Мектеп: Ақыртөбе орта мектебі
Күні: 20.11 Мұғалімнің есімі: Сейліқұлова М.

 

СЫНЫП: 2 «Ә» Қатысқандар саны: Қатыспағандар:
Сабақ негізделген оқу мақсаттары 2.3.7.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тыныс белгілерін қолдану  (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі)
Сабақ мақсаты Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажыратады және тыныс белгілерін қолдана алады
Бағалау  критерийі Сөйлемдерді мақсатынаа қарай ажырата біледі;

Хабарлы, сұраулы сөййлем соңына қойылатын тыныс белгілерді қояды

Тілдік құзіреттілік  

Шегене, баба

Құндылықтар Салт-дәстүрді  қастерлеу,
Пәнаралық байланыс  Музыка, дүниетану,әдебиет.
Алдыңғы білім Сөйлемдердің айтылуы;

Мақсатына қарай түрлерін ажырата алады.

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар

 

Ресурстар
Сабақтың басталуы 

 

Топтарға бөлу. Үш түрлі түс асықтар ұсыну. Оқушылар  таңдаған түстерге 

сай топтарға бөлінеді. 

 

Ой шақыру «Кір жайғыш»  әдісі

1. Сөйлем дегеніміз не?

2. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?

3. Сұраулы сөйлемнің соңына қандай тыныс белгісі қойылады?

4. Әжем Алматыдан келді. Осы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдыр.

5. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

6.Сөйлемнің түрлері

7.Хабарлы сөйлемнің соңына қандай тыныс белгісі қойылады?

8.Алақай, атам келді –қандай тыныс белгісі қойылады?

9.Сенің сіңілің бар ма? Бұл қандай сөйлем?

 

Дескриптор:

·         Оқушылар сұраулы сөйлемдерді ажыратады.

·         Сұраулы сөйлем құрастырады.

·         Хабарлы сөйлемді ажыратады

·         Сөйлемнің түрлерін атайды

 

Бағалау «Басбармақ» әдісі

 

 

 

 

Шеңбер

(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)

 

 

 

Асықтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы Топтық жұмыс:

•         Толқын  кітап алды.

•         Ануар оқыды.

•         Әжем ауылдан келді.

Жаңа тақырып сұраулы сөйлемнің жасалу жолдары

 

 Дескриптор:

·         Оқушылар сұраулы сөйлемдерді ажыратады.

·         Сұраулы сөйлем құрастырады.

 

Бағалау «Бағдаршам» әдісі

 

 

43-жаттығу

Шеген деген немене?

-Соны білгің келе ме?

Шамалы, азды, шағынды

Бабалар деген шегене.

 

Шегенешамалы, азды, шағынды

бабаарғы ата, ұлы ата

 

Дескриптор:

·         Сұраулы сөйлемді табады

·         Оқушылар шегене сөзінің мағынасын түсінеді.

 

Бағалау «Шапалақтау» әдісі

 

 

 

 

 

Қағаз, маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

«Бала, бала балапан» би билеу

 

Оқушылар қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)
  45-жаттығу

Диалог  құрастыру

1.Мектепке театрға бару

2 Емханаға кітапханаға бару

3 Қалада ауылда тұру

4 Үйірмеге сайысқа қатысу

 

Дескриптор:

·         Оқушылар мектеп туралы диалог құрастырады.

·         Оқушылар театр туралы диалог құрастырады.

·         Оқушылар емхана  туралы диалог құрастырады.

·         Оқушылар кітапхана туралы диалог құрастырады.

·         Оқушылар қала туралы диалог құрастырады.

·         Оқушылар мектеп туралы диалог құрастырады.

·         Оқушылар үйірме туралы диалог құрастырады.

·          Оқушылар сайыс туралы диалог құрастырады

 

Бағалау «Бағдаршам» әдісі

 

 

Қалыптастырушы бағалау

1-тапсырма

Сөйлемдердің соңынан тиісті тыныс белгісін қой.

Күн суыта бастады

Алақай, мектебімізде «Алтын күз» мерекесі өтеді

Аяжан, мерекеге келесің бе

Кешікпей келейік

2-тапсырма

Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз. Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қой.

Әсел ән айтады Отан туралы

Тартады Болат домбыра

Концерт қоясыңдар сендер ма

Қандай керемет даусы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

«Ашық микрофон» әдісі

Бір оқушы сұрақ қояды 2 топ жауап береді

 

  Сабақ соңында сабаққа жақсы қатысқан оқушыларға смайликтер

таратып шығамын

Үйге тапсырма:

44 – жаттығу, ережені жаттау

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау

Хабарлы сөйлеммен  сұраулы сөйлемді ажырату

Диалог құрастыру

Театр ,ауылда, қалада мектепте

Хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдыру

Ашық микрофон

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

Байланыс

Сыйластық,әдептілік,қамқорлық

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Ашық микрофон ойыны арқылы диалог құрастыру

2: топтық жұмыс сөйлемдер құрастыру

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Бір-бірімен диалог құрастыру

2:Өздігінен сөйлем құрастыру және дәлелдеу

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетінін білдім

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *