Жазбаша түрде қалдықпен бөлу
Пән: Математика
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
3С бөлімі – Жазбаша көбейту және бөлу
Күні:
Сынып: 3 «Г»
Мектеп: №15 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:Изтлеуова Бибиайша
Қатысқандар саны: 22
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Жазбаша түрде қалдықпен бөлу
Қазақстанның математиктері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
3.1.2.10 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: есептерді шығару әдісін түсіндіреді.
Көптеген оқушылар: Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды.
Кейбір оқушылар: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
Бағалау критерийлері
l Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және терминология
• Қамтиды:
• бөлу, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді, толымсыз бөлінгіш;
• көбейту, көбейткіш, туынды;
• түсіндіру, есептеу, анықтау;
• алғашқы, одан кейін, келесі, алдыңғы, соңғы;
• бастау … онда … соңында …
Талқылауға арналған сұрақтар:
· Бұл есептеу қандай түрге қатысты?
· Сіздің дұрыстығыңызға қалай сенім арта аламыз?
· Алдыңғы әрекетті қалай табуға болады?
Неліктен екенін айта аласыз ба…?
· …біздің бұл әрекетті ең алдымен орындауымыз керек пе?
· … жауап (…) мәнінен жоғары болу керек пе?
· …. көбейтуді орындау алгоритмін қатал ұстану керек пе?
Қалай екенін айта аласыз ба…?
· бөліндіде цифрдың санын табасыз ба?
· көбейтуді орындаудың дұрыстығын қалай білемін?
Жазбаша тапсырма:
· «Бағанды» көбейтуді орындау алгоритмін құрастыру және жазу
· «Бұрышпен» бөлуді орындау алгоритмін құрастыру және жазу
· Алынған нәтижені толымсыз бөлінгіштен алып тастаймын.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар
Музыка, қазақ тілі.
АКТ қолдану дағдылары
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Ресурстар
Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., кері байланыс парағы т.б
Бастапқы білім
Кестедегі және ауызша кестеде жоқ көбейту және бөлу әрекеттерін орындау. Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды.
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
П Ұйымдастыру кезеңі
«Ыстық лебіз» әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру.
Топқа бөлу: 1топ:”Бөлінгіш” 2 топ:”Бөлгіш ” 3 топ: “Бөліндінің мәні”
Топ ережесі
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты, дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақтарды пысықтау
· Көбейтудің компонентін ата.
· Текшенің өлшемдерін ата.
· Тіктөртбұрыштың периметрін қалай табамыз.
– Балалар,біз қандай бөлімді оқып жатырмыз?
“Атақты тұлғалар” бөлімі бойынша кімдерді, нені білдік?
1. Қазақ хандығының негізін қалаған кімдер? (Керей,Жәнібек,Қасым)
2.Қазақ халқының ұлы ағартушылары кімдер?
3. Ежелгі замандағы ұлы математиктер: (Пифагор)
4. Фигуралардың ауданын есептеудің ортақ тәсілін ойлап тапқан математик кім? (Архимед)
5.Диаграммаларға аты берілген математик:(Льэнорд Эйлер, Джонн Венн)
Олай болса мен 3 топқа тапсырмалар беремін.Тез,шапшаң орындап жіберейік.
ҚБ: Шапалақтау арқылы бағалау.
Сұрақ жауап әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу.
Оқу мақсатын таныстыру
Жаңа сабақ
Жазбаша түрде қалдықпен бөлу.
Сандар. Жұп сандар тақ сандар ВЕНН диаграммасы арқылы салыстыру
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма
лары
Сұрақ жауап әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу.
Сабақтың ортасы
«Сен білесің бе?» әдісі арқылы О Жәутіков туралы мәлімет беру.
Бүгінгі сабағымызда да ғарыш ғылымының негізін қалаушылардың бірі:
Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы (1911-1989) – ғалым, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Ғылым академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген ғылыми және техника қайраткері, Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығының лауреаты
Білу
Жалпыға бірдей тапсырма
1-тапсырма. Бөліндінің мәнімен қалдықты ата. Барлық қалдықтардың қосындысын тап. Сонда сен халықаралық олимпиадаға қатысу үшін, әлемнің қанша елінен оқушылар жиналғанын білетін боласың.
Бөлінгіш
Бөлгіш
Бөліндінің мәні
Қалдық
38
7
50
8
13
7
10
6
Түсіну
№2.Қалдықпен бөлудің қалай орындалғанын қара.
Қиындықтарды түсіндіру
• Жазбаша түрде қалдықпен бөлу алгоритмін түсіндіру
• Жазбаша түрде қалдықпен бөлу алгоритмін қолдану
Топтық жұмыс
№3.Қалдықпен бөлуді орында.Есептеуді тексер.
Бағалау критерийі
Тапсырма №
Дескриптор
Білім алушы
Балл
Есептерді шығар.
1
Есептің қысқаша шартын құра алады
1
Есептің мәнін таба алады
1
Барлығы
2
СЕРГІТУ СӘТІ:
“Талдау”
Жұптық жұмыс. №4 Есептерді шығар.
А.360 теңгеге бірдей 4 ашықхат сатып алынды.810 теңгеге осындай қанша ашықхат сатып алуға болады?
Ә.Бірдей 6 бумада 180 ашықхат бар.Осындай 8 бумада қанша ашықхат бар?
Бағалау критерийі
Тапсырма №
Дескриптор
Білім алушы
Балл
Есептерді шығар.
1
Есептің қысқаша шартын құра алады
1
Есептің мәнін таба алады
1
Барлығы
2
№5 Есептерді шығар.
А)Залды безендіру үшін 334 жалауша сатып алынды. Оларды 3-тен біріктіріп байлады. Қанша байлам жасалды? Қанша жалауша артық қалды?
ә) Қалдықпен бөлуге есеп құрастыр.
№7 Тіктөртбұрыш сыз. Оны екі тікбұрышты үшбұрыштардың ауданын есепте..
Бағалау критерийі
Тапсырма №
Дескриптор
Білім алушы
Балл
Тіктөртбұрыш сыз. Тікбұрышты үшбұрыштардың ауданын есепте
1
Тіктөртбұрыштың ауданын таба алады
1
Үшбұрыштың ауданын таба алады
1
Барлығы
2
«Сен білесің бе?» әдісі
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Сабақтың соңы
Қалыптастырушы бағалау
Рефлексия
Жетістік баспалдағы
Үйге тапсырма:№6 66-бет
Жетістік баспалдағы
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу .
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген
кезеңінде қолданыла алады.
Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау.
-Көңіл күй смайликтері, геометриялық фигуралар,жеміс-жидектердің суреттерін пайдалану.
Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру.
Оқушылар бір-біріне «Ыстық лебіз» тіркесін қолданып жылы лебіз айту арқылы психологиялық ақуал туғызамын. «Миға шабуыл» әдісімен барлық оқушылардан үй тапсырмасы жалпы қамтылып сұралады. Шығармашыл, қабілетті оқушыларға сабақ барысында күрделі тапсырма беріледі.Оқулықпен жұмыс талқыланып, дәптерге жазылады.«Сен білесің бе?», ВЕНН диаграммасы әдістері арқылы тапсырмалар күнделікті өмірмен байланысқан. Сәйкестендіру кестесі сызбалардың қызметін ажыратады, қойған мақсатқа жету қадамдарын нақтылайды, өз болашағын елестету арқылы қабілеттерін дамытады.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қаже
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718