Дұрыс бұрыс бөлшектер

Тақырыбы:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
«Қызылтаң» жалпы орта мектебі
Күні,айы: 24.10.19ж Мұғалімнің аты-жөні: Айтенова Сабира Абуқызы
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 5.1.1.10
дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
-оқушыларды дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен таныстыру және оларды ажырата білуге үйрету.
– Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
– Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;
Оқушылардың басым бөлігі:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту..
Кейбір оқушылар:
Топтық жұмысқа дағдыланады. Сұрақтарға нақты жауап бере алады.
Сыни тұрғыдан ойлай алады.Диалог құрастыра алады. .
Бағалау критерийлері 1 . Жай бөлшектерді дұрыс жаза алады
2. Дұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
3. Бұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» құндылығы.
Еңбекке және шығармашылыққа баулу. Ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін ұйымдастыру.
Еңбектенуге тәрбиелейді. Мемлекеттік тілді құрметтеу, математикалық сауаттылықты дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут) (МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.
Күлім қағып қолымды,
1,2,3 деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы – жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.
. Үй тапсырмасын тексеру: (Фишбоун)
Қайталау сұрақтары:
1. Жай бөлшек дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?
3. Жай бөлшектің алымы нені білдіреді?
4. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?
5. Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз не?
6. Жай бөлшекті қысқарту?
7. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды

«Білім ағашы»

Алымы үлке және кіші бөлшектерді жазу Физиминут

АКТ (слайд)

Кеспе қағаздар

АКТ (слайд)

плакат
Сабақтың ортасы (11-34минут) Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Жауабы:
2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 76, 12>7,10=10,36>35
5 6 7 10 35
.1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс
3 4 9 10 26 71 9 36
бөлшек? Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99
3 10 26 9 4 71 9 36
Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;
25 , 38 , 50 , 48 ,
6 9 20 7 Жауабы:
4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48
6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7
Сұрақтарға жауап бер:
3 – дұрыс бөлшек неге?
4
Себебі: алымы бөлімінен кіші (34) немесе алымы мен бөлімі тең
№ 2 Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
Натурал сан 3 5 8 10 16
Бұрыс
бөлшек Бөлімі 4 12/4 20/4 32/4 40/4 64/4
Бөлімі 5 15/5 25/5 40/5 50/5 80/5
Дескриптор: білім алушы
-кестені дұрыс сызады
-натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады

Топпен жұмыс
Дұрыс бөлшекткер Бұрыс бөлшектер
, , ,

Сабақты бекіту: Жеке жұмыс.

Оқулық

Аудидиск:
1.7.1; 1.7.3;
№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың соңы( 35-40мин)
Не? Дұрыс бөлшек
Қандай? Алымы кіші
Не істеледі? 1 санымен салыстырылады
Сөйлем Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Синоним жай бөлшек.
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Қосымша ақпарат
Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.

Тақырыбы:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
«Қызылтаң» жалпы орта мектебі
Күні,айы: 24.10.19ж Мұғалімнің аты-жөні: Айтенова Сабира Абуқызы
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 5.1.1.10
дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
-оқушыларды дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен таныстыру және оларды ажырата білуге үйрету.
– Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
– Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;
Оқушылардың басым бөлігі:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту..
Кейбір оқушылар:
Топтық жұмысқа дағдыланады. Сұрақтарға нақты жауап бере алады.
Сыни тұрғыдан ойлай алады.Диалог құрастыра алады. .
Бағалау критерийлері 1 . Жай бөлшектерді дұрыс жаза алады
2. Дұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
3. Бұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» құндылығы.
Еңбекке және шығармашылыққа баулу. Ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін ұйымдастыру.
Еңбектенуге тәрбиелейді. Мемлекеттік тілді құрметтеу, математикалық сауаттылықты дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут) (МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.
Күлім қағып қолымды,
1,2,3 деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы – жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.
. Үй тапсырмасын тексеру: (Фишбоун)
Қайталау сұрақтары:
1. Жай бөлшек дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?
3. Жай бөлшектің алымы нені білдіреді?
4. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?
5. Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз не?
6. Жай бөлшекті қысқарту?
7. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды

«Білім ағашы»

Алымы үлке және кіші бөлшектерді жазу Физиминут

АКТ (слайд)

Кеспе қағаздар

АКТ (слайд)

плакат
Сабақтың ортасы (11-34минут) Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Жауабы:
2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 76, 12>7,10=10,36>35
5 6 7 10 35
.1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс
3 4 9 10 26 71 9 36
бөлшек? Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99
3 10 26 9 4 71 9 36
Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;
25 , 38 , 50 , 48 ,
6 9 20 7 Жауабы:
4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48
6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7
Сұрақтарға жауап бер:
3 – дұрыс бөлшек неге?
4
Себебі: алымы бөлімінен кіші (34) немесе алымы мен бөлімі тең
№ 2 Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
Натурал сан 3 5 8 10 16
Бұрыс
бөлшек Бөлімі 4 12/4 20/4 32/4 40/4 64/4
Бөлімі 5 15/5 25/5 40/5 50/5 80/5
Дескриптор: білім алушы
-кестені дұрыс сызады
-натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады

Топпен жұмыс
Дұрыс бөлшекткер Бұрыс бөлшектер
, , ,

Сабақты бекіту: Жеке жұмыс.

Оқулық

Аудидиск:
1.7.1; 1.7.3;
№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың соңы( 35-40мин)
Не? Дұрыс бөлшек
Қандай? Алымы кіші
Не істеледі? 1 санымен салыстырылады
Сөйлем Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Синоним жай бөлшек.
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Қосымша ақпарат
Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.

мТақырыбы:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
«Қызылтаң» жалпы орта мектебі
Күні,айы: 24.10.19ж Мұғалімнің аты-жөні: Айтенова Сабира Абуқызы
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 5.1.1.10
дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
-оқушыларды дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен таныстыру және оларды ажырата білуге үйрету.
– Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
– Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;
Оқушылардың басым бөлігі:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту..
Кейбір оқушылар:
Топтық жұмысқа дағдыланады. Сұрақтарға нақты жауап бере алады.
Сыни тұрғыдан ойлай алады.Диалог құрастыра алады. .
Бағалау критерийлері 1 . Жай бөлшектерді дұрыс жаза алады
2. Дұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
3. Бұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» құндылығы.
Еңбекке және шығармашылыққа баулу. Ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін ұйымдастыру.
Еңбектенуге тәрбиелейді. Мемлекеттік тілді құрметтеу, математикалық сауаттылықты дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут) (МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.
Күлім қағып қолымды,
1,2,3 деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы – жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.
. Үй тапсырмасын тексеру: (Фишбоун)
Қайталау сұрақтары:
1. Жай бөлшек дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?
3. Жай бөлшектің алымы нені білдіреді?
4. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?
5. Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз не?
6. Жай бөлшекті қысқарту?
7. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды

«Білім ағашы»

Алымы үлке және кіші бөлшектерді жазу Физиминут

АКТ (слайд)

Кеспе қағаздар

АКТ (слайд)

плакат
Сабақтың ортасы (11-34минут) Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Жауабы:
2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 76, 12>7,10=10,36>35
5 6 7 10 35
.1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс
3 4 9 10 26 71 9 36
бөлшек? Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99
3 10 26 9 4 71 9 36
Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;
25 , 38 , 50 , 48 ,
6 9 20 7 Жауабы:
4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48
6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7
Сұрақтарға жауап бер:
3 – дұрыс бөлшек неге?
4
Себебі: алымы бөлімінен кіші (34) немесе алымы мен бөлімі тең
№ 2 Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
Натурал сан 3 5 8 10 16
Бұрыс
бөлшек Бөлімі 4 12/4 20/4 32/4 40/4 64/4
Бөлімі 5 15/5 25/5 40/5 50/5 80/5
Дескриптор: білім алушы
-кестені дұрыс сызады
-натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады

Топпен жұмыс
Дұрыс бөлшекткер Бұрыс бөлшектер
, , ,

Сабақты бекіту: Жеке жұмыс.

Оқулық

Аудидиск:
1.7.1; 1.7.3;
№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың соңы( 35-40мин)
Не? Дұрыс бөлшек
Қандай? Алымы кіші
Не істеледі? 1 санымен салыстырылады
Сөйлем Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Синоним жай бөлшек.
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Қосымша ақпарат
Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.

Тақырыбы:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
«Қызылтаң» жалпы орта мектебі
Күні,айы: 24.10.19ж Мұғалімнің аты-жөні: Айтенова Сабира Абуқызы
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 5.1.1.10
дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
-оқушыларды дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен таныстыру және оларды ажырата білуге үйрету.
– Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
– Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;
Оқушылардың басым бөлігі:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту..
Кейбір оқушылар:
Топтық жұмысқа дағдыланады. Сұрақтарға нақты жауап бере алады.
Сыни тұрғыдан ойлай алады.Диалог құрастыра алады. .
Бағалау критерийлері 1 . Жай бөлшектерді дұрыс жаза алады
2. Дұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
3. Бұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» құндылығы.
Еңбекке және шығармашылыққа баулу. Ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін ұйымдастыру.
Еңбектенуге тәрбиелейді. Мемлекеттік тілді құрметтеу, математикалық сауаттылықты дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут) (МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.
Күлім қағып қолымды,
1,2,3 деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы – жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.
. Үй тапсырмасын тексеру: (Фишбоун)
Қайталау сұрақтары:
1. Жай бөлшек дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?
3. Жай бөлшектің алымы нені білдіреді?
4. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?
5. Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз не?
6. Жай бөлшекті қысқарту?
7. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды

«Білім ағашы»

Алымы үлке және кіші бөлшектерді жазу Физиминут

АКТ (слайд)

Кеспе қағаздар

АКТ (слайд)

плакат
Сабақтың ортасы (11-34минут) Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Жауабы:
2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 76, 12>7,10=10,36>35
5 6 7 10 35
.1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс
3 4 9 10 26 71 9 36
бөлшек? Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99
3 10 26 9 4 71 9 36
Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;
25 , 38 , 50 , 48 ,
6 9 20 7 Жауабы:
4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48
6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7
Сұрақтарға жауап бер:
3 – дұрыс бөлшек неге?
4
Себебі: алымы бөлімінен кіші (34) немесе алымы мен бөлімі тең
№ 2 Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
Натурал сан 3 5 8 10 16
Бұрыс
бөлшек Бөлімі 4 12/4 20/4 32/4 40/4 64/4
Бөлімі 5 15/5 25/5 40/5 50/5 80/5
Дескриптор: білім алушы
-кестені дұрыс сызады
-натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады

Топпен жұмыс
Дұрыс бөлшекткер Бұрыс бөлшектер
, , ,

Сабақты бекіту: Жеке жұмыс.

Оқулық

Аудидиск:
1.7.1; 1.7.3;
№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың соңы( 35-40мин)
Не? Дұрыс бөлшек
Қандай? Алымы кіші
Не істеледі? 1 санымен салыстырылады
Сөйлем Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Синоним жай бөлшек.
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Қосымша ақпарат
Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.

Тақырыбы:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер
«Қызылтаң» жалпы орта мектебі
Күні,айы: 24.10.19ж Мұғалімнің аты-жөні: Айтенова Сабира Абуқызы
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 5.1.1.10
дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
-оқушыларды дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен таныстыру және оларды ажырата білуге үйрету.
– Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
– Дұрыс және бұрыс бөлшектерді жазып үйрену;
Оқушылардың басым бөлігі:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту..
Кейбір оқушылар:
Топтық жұмысқа дағдыланады. Сұрақтарға нақты жауап бере алады.
Сыни тұрғыдан ойлай алады.Диалог құрастыра алады. .
Бағалау критерийлері 1 . Жай бөлшектерді дұрыс жаза алады
2. Дұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
3. Бұрыс бөлшекті ажыратып жаза алады
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» құндылығы.
Еңбекке және шығармашылыққа баулу. Ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін ұйымдастыру.
Еңбектенуге тәрбиелейді. Мемлекеттік тілді құрметтеу, математикалық сауаттылықты дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут) (МК)Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.
Күлім қағып қолымды,
1,2,3 деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы – жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.
. Үй тапсырмасын тексеру: (Фишбоун)
Қайталау сұрақтары:
1. Жай бөлшек дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?
3. Жай бөлшектің алымы нені білдіреді?
4. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?
5. Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз не?
6. Жай бөлшекті қысқарту?
7. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды

«Білім ағашы»

Алымы үлке және кіші бөлшектерді жазу Физиминут

АКТ (слайд)

Кеспе қағаздар

АКТ (слайд)

плакат
Сабақтың ортасы (11-34минут) Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Жауабы:
2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 76, 12>7,10=10,36>35
5 6 7 10 35
.1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс
3 4 9 10 26 71 9 36
бөлшек? Жауабы:

Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99
3 10 26 9 4 71 9 36
Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз;
25 , 38 , 50 , 48 ,
6 9 20 7 Жауабы:
4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48
6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7
Сұрақтарға жауап бер:
3 – дұрыс бөлшек неге?
4
Себебі: алымы бөлімінен кіші (34) немесе алымы мен бөлімі тең
№ 2 Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
Натурал сан 3 5 8 10 16
Бұрыс
бөлшек Бөлімі 4 12/4 20/4 32/4 40/4 64/4
Бөлімі 5 15/5 25/5 40/5 50/5 80/5
Дескриптор: білім алушы
-кестені дұрыс сызады
-натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады

Топпен жұмыс
Дұрыс бөлшекткер Бұрыс бөлшектер
, , ,

Сабақты бекіту: Жеке жұмыс.

Оқулық

Аудидиск:
1.7.1; 1.7.3;
№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың соңы( 35-40мин)
Не? Дұрыс бөлшек
Қандай? Алымы кіші
Не істеледі? 1 санымен салыстырылады
Сөйлем Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Синоним жай бөлшек.
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

Қосымша ақпарат
Қорытындылау Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *