Жай бөлшектер

САБАҚ: 5.1.2.18
Мектеп: Макаров жалпы орта білім беретін мектебі
Күні: 23.11.2018
Мұғалімнің аты-жөні: Акбулатова  Г.Б.
СЫНЫП: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
Сабақтың мақсаты
Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосуды, азайтуды орындайды
Бағалау критерийі
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады

Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге ортақ бөлім келтіріп, қосады

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге ортақ бөлім келтіріп, азайтады
Сілтеме
СТО, 5-сынып оқулығы
Сабақтың типі: Пысықтау сабағы
Ойлау дағдылары: Түсіну, қолдану
Колданылатын әдіс-тәсілідер: СТО, жас ерекшелігіне сай оқыту, топтық жұмыс, жұптық, жеке бағалау жұмыс
Құндылықтар: Рухани жаңғыру «Туған жер» бағдарламасы
Пәнаралық байланыс: География, тарих, физика
Тілдік мақсат
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Бөлшектің алымы, бөлімі, дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек, аралас сан. Ең кіші ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш, толықтауыш көбейткіш ұғымдарын қолдана алады
Күтілетін нәтиже:
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосуды, азайтуды есептейді

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді пайдаланады, қосу және азайту ережелерін түсіндіреді
Алдыңғы оқу:
Жай бөлшектерді жазуды, оқуды біледі. Осы игерілген алдыңғы білімдер арқылы «5.1.3.4» тақырыбында қолданады
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт есебі: 40 минут
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері
1. Шаттық шеңбері: «Бүгін менің көңіл күйім …….ұқсайды»

Шарты: Оқушылар шеңбер болып орналасады. Ойыншылар өздерінің көңіл күйлерін  сөйлемді аяқтау арқылы айтады. Мысалы: «Бүгін менің көңіл күйім аспандағы жеңіл бұлтқа ұқсайды.Ал сенің?»-деп ары қарай жалғастырады. Тапсырма шеңбер бойынша орындалады да, мұғалім жалпы сыныптың көңіл күйін анықтайды.
Топқа бөлу

(2 мин)
Топқа алдын-ала бөлінген. Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер
Топтың аты жазылған қағаз
Алдыңғы білімді қолдану

(3 мин)
Екі топ төмендегіндей төрт түрлі тәсілмен жарысып есеп шығарады.

1.     Ауызша  есептеу

«Дұрыс бөлшектер» тобына берілген сұрақ

1) + 2) 3) 4)

«Бұрыс бөлшектер»  тобының сұрақтары

1) 2) 3) 4)

2.Ереже  айту  жарысы

1)бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?

2)бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріңдер.

3)бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?

4)натурал саннан бөлшек қалай азайтылады?

3.     Тақтада есеп шығару

«Дұрыс бөлшектер»  тобы

1) 2) 3) 4)

«Бұрыс бөлшектер»  тобы

1) 2) 3) 4)

Қ.Б. бағдаршам әдісімен. Жасыл – жақсы, Сары – орташа,

Қызыл – нашар
Жеке жұмыс

(Окушылардың не білетіндері анықталады)

Сабақтың ортасы

Қолдану

Сергіту сәті

4. «Мозайка ойыны»

Әр топқа  есептер беріледі. Есептердің жауаптары мозайка бөліктерінде жазылады. Егер есептің жауабы мозайка бөлігіндегі жауаппен сәйкес келсе онда оны ашуға рұқсат етіледі.

І топ
ІІ топ

(кері байланыс топтың капитаны бағалайды)

Рухани жаңғыру

Макаров ауылындағы алма бағы туралы қысқаша мәлімет

Макаров ауылындағы алма бағының негізін қалаушылардың бірі  Георгий Барышников. Ол Мухрановский Орал казак әскерлерінің ауылында  1894 жылы дүниеге келген. Бірінші дүниежүзілік соғысқа қатысып келгенде азаматтық соғыс басталды. Күндердің бір күні Георгий Барышников Орал әскери бөлімінде барлауда жүріп, досы Рыбинскиймен Шаған өзенінің бойындағы Макаров бағының жанынан өтіп бара жатып, алма жұлып жейді. Ал айнала соғыс жүріп жатты, сол кезде Барышников досына былай деген екен: « Қандай керемет жер, осы жерде тұрсам ғой» деп армандаған екен.

Ұлы Отан соғысы басталған жылдары, лагерь басшысы Барышниковты ауылдарға көкөніс өсіруге жібереді. Сол жерде ол алма өсіріп үйренеді.

Ұлы Отан соғысы аяқталғаннан кейін Барышников отбасымен Макаров ауылына көшіп келеді. Өзі армандаған Шаған өзенінің жағасына, алма бағының жанына орналасады. Алайда алма бағы болмады, тек «Дурман» сортының бір ғана алма ағашы қалған еді. Бірақ Георгий Барышников енді ешқайда кете алмаөзінің өмірін алма бағын өсіруге арнап, алма ағаштарын отырғызады.

6. Оқулықпен жұмыс  (7  мин)б

№439. 114 бет

№447   115 бет (Әр жұпқа бір тапсырмадан)

Бағалау Критерийлері
Дескрипторлар
Жай бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды
1. ЕКОЕ табады-1б

2. Толықтауыш көбейткішін табады-1б

3. Ортақ бөлімге келтіреді-1б

4. Азайтуды орындайды-1б

5. Қосуды орындайды-1б

6. теңдеудің белгісіз мүшесін табады
СЕРГІТУ:

1 дұрыс бөлшек дегенде жұптасу;

2 бұрыс бөлшек дегенде теңдеу екіге бөліну;

3 Аралас сан дегенде бәрі бір топқа жиналады.

7. «Ой толғау»(тест жұмысы) 10 мин

Дескриптор:

Дұрыс бөлшекті табады    1 ұпай
Бұрыс бөлшекті табады    1 ұпай
Аралас санды табады         1 ұпай
Жай бөлшекті табады        1 ұпай
Жай бөлшектерді салыстырады       1 ұпай
Жай бөлшектерді қосады       1 ұпай
(оқушылар дәптерлерімен ауысып тақтадағы ұсынылған жауаппен тексереді)
Жұптық жұмыс

Жеке, жұптық жұмыстар

Оқулық, жұмыс дәптері

Жеке жұмыс

Сабақтың соңы

Кері байланыс

Қызыл алма – сабақ ұнады, қызықты және түсінікті болды;

Жасыл алма – сабақ мен үшін ойлануды қажет етеді;

Сары алма – математика пәніне деген көзқарасым өзгерді.
АЛМА қиындылары
Үйге тапсырма (2 мин)

Бағалау (3 мин)
Оқулықтан №448 есеп

Ауызша бағалау

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *