Жылдамдық пен Үдеуге байланысты есептер шығару
Сыныбы: 9 Күні:21.09.2019 Пән мұғалімі: Мейрманова Қ Мектеп: №69 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың
тақырыбы: The topic of the lesson |
Жылдамдық пен Үдеуге байланысты есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: The purpose of the lesson: | – apply formulas of velocity and acceleration for solving problems with linear accelerated motion;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Planned
Timings: 10 minutes
|
I. Organization moment:
Сәлемдесу: Good afternoon students ! How are you today? Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? Let’s make a circle (шеңбер жасап тұрайық) (шаттық шеңберін құрып бір-бірімізге сәттілік тілейміз)
ІІ. Let’s devide into 2 groups. I group “Speed” II group “Distance” Let’s begin our lesson now. 1. Үй тапсырмасы тексеру. What was your homework? «Сұрақ менен, жауап сеннен» әдісі арқылы үй жұмысын қайталау. 1. What is speed? 2. What is the formula for Speed? 3. What units are used for speed? 4. What is Acceleration?5. What is the formula for Acceleration?6. What unit for acceleration? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы | Theme of our new Lesson: Problems.
Сабаққа кіріспе. Футболшы мен марафоншы арасындағы айырмашылық неде?
When the car begins to move, its speed is increasing. This speeding up is called acceleration
The formula of acceleration is Let’s use this formula for the car. We choose points B and E. Δυ is 12-3= 9 m/s. Δt – time between E and B is 3 seconds. Then, The acceleration means how speed of the object changes in each second. Sometimes speed can decrease When we use formula for points A and D, we get: The result is negative because the speed decreases. This is called deceleration or negative acceleration. Physical terms:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III. Work in groups.
I group “Speed” Calculate the speed of a car that travels 400m in a time of 10s. II group “Distance” Calculate the speed of a train that travels distance of 1.8km in a time of 1 minute. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Физикалық терминдер: Physical terms: |
IV. Work in pairs
1. Тапсырма. Анықтамалық кесте
2. Тапсырма: Match the words
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V. Work individually. Solving problem
– Жылдамдық, үдеу формулаларын есеп шығаруда қолданады. – Есепті ағылшын тілінде түсініп,шығарады. 1. 3 м/с жылдамдықпен қозғалып келе жатқан велосипедші 0,8 м/с2 үдеумен ылдиға түсе бастайды. Түсу уақыты 6с болса, ылдидың ұзындығы қандай? 2. How many seconds will it take for a satellite to travel 450 km at a rate of 120 m/s? 3. T he space shuttle releases a space telescope in to orbit around the earth. The telescope goes from being stationary to travelin g at a speed of 1700 m/s in 25 seconds. What is the acceleration of the satellite? Дескриптор: – есепті ағылшын тілінде жазады (1 балл) – тиісті формуланы түрлендіріп қолданады (1 балл) – термин сөздерді қолданады (1 балл) – есепті түсіндіреді. (1 балл) YI. Homework : Solve problems №3 Кері байланыс (тест) Өз жұмысымның нәтижесін мен ойлаймын
Маған есептер шығаруда қиын болды:
Сабақ барысында кімнен көмек күттім 1.Сыныптастарымнан 3. Мұғалімнен 2. Оқулықтан 4. Ешкімнен
Thanks for attention, Goodbye
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||