Ауа-райы деген не?
Пән: Дүниетану
Мектеп: №1 Чернорецк орта жалпы білім беру мектебі Мұғалім: Туленова Акмарал Сагатовна Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Елімнің табиғаты. Сынып:1 |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ауа-райы деген не?
|
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 1.2.3.1. Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау.
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін біледі. Көптеген оқушылар: Өзіне тән белгілері бойынша жыл мезгілдерін анықтауды және салыстыруды үйренеді. Кейбір оқушылар: Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізулерін әңгімелейді. |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері | Жыл мезгілдерін салыстырады.
Жыл мезгілдеріне қатысты бос уақытты өткізу жолдарын түсіндереді. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар кеңістіктегі дүниені қоршаған ортаны және олардың орналасыуын сипаттайды.Үш тілде жыл мезгілдерін айтады.
ауа райы – погода – weather; жыл мезгілдері – времена года – seasons; қыс – зима – winter; көктем – весна – spring; күз – осень – autumn; жаз – лето – summer |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өз атамекеніне деген сүйіспеншілік сезімін ояту. Өзі тұратын елді мекенің мақтан етуге баулу. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану, жаратылыстану.
|
|||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Аудио жазба, слайд. | |||||||||||||
Бастапқы білімі | Тұрғылықты елді мекендерін біледі.
|
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы Білу ойлау деңгейі
|
(Ұ)Шаттық шеңбері. «Гүлмен тілек» әдісі.
Балалар сиқырлы гүлді бір-біріне сыйлау арқылы сәттілік тілейді. Топқа бөлу. Балаларға жыл мезгілдерінің суреттерін ұсыну арқылы төрт топқа бөлу.
І-топ Жаз ІІІ – топ Қыс ІІ-топ Күз ІV–топ Көктем
Аудио жазба арқылы жаңбырдың,қардың,құстардың дыбысын тыңдату арқылы жаңа тақырыпқа шығу.
1-тапсырма (Т).«Галереяны шарлау» әдісі. Оқушылар топпен постер жасайды.
Әр топ ортаға шығып өз постерін галереяға іледі. (Қ)Топтар бір-бірін «Бағдаршам» әдісімен бағалайды.
(Ж.Т) 2-тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Бөліс.»
Оқушылар жыл мезгілдерінің атауларын жеке, жұппен және топта талқылайды. Сұрақтарға жауап береді. Жыл мезгілдері – времена года – seasons; қыс – зима – winter; көктем – весна – spring; күз – осень – autumn; жаз – лето – summer
(Қ) Бармақ әдісі.
(Т) 3-тапсырма. «Елші» әдісі.
Әр топ өзінің жыл мезгілін арнайы белгілермен постерге түсіреді.
|
|
||||||||||||
Түсіну ойлау деңгейі
|
(Т) 3-тапсырма. «Елші» әдісі.
Әр топ өзінің жыл мезгілін арнайы белгілермен постерге түсіреді.
(Қ) «Білім ағашы» әдісі |
төрт түсті алма стикерлер, ағаш суреті
|
||||||||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия: «Ашық микрофон» әдісі.
Кері байланыс орнату үшін балалар бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.
«Баспалдақ» әдісі арқылы сабақты бағалау.Түрлі түсті стикерлеріне аттарын жазып тақтаға іледі.
|
|
||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға берілетін тапсырма.
Жыл мезгілдерін сәйкестендіреді. Әр жыл мезгілінде бос уақытты қалай өткізетінін әңгімелейді.
|
Бағалау–оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Бағдаршам,бармақ, білім ағашы, баспалдақ әдісі,гүлдер әдісі.
Бағалау:Екі жұлдыз бір тілек
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы.
Интербелсен ді тақтамен жұмыс істеу уақытын қадағалау, сабақ барысында сыныптың жарықтануына көңіл бөлу. |
||||||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718