Ермекбаева Гулайна Пернебековна
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:
6.1A VI – IX ғғ. Қазақстан |
Мектеп: Түркістан облысы, Келес ауданы «№39 Л.Жолдасов жоббм» кмм | |||||||||||
Күні: 16.10 .2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева Гулайна Пернебековна | |||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді? | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.4.2.1 – Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.1.1 – көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Қимақ қағанатының ішкі және сыртқы саяси жағдайын түсінеді.
Қимақ қағанатының қала мәдениетінің дамуын сипаттайды. |
|||||||||||
Бағалау критерийлері | Қимақ қағанатының ішкі және сыртқы саяси жағдайын біледі
Қимақтардың қалалық мәдениетін сипаттайды |
|||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа білімді игеру сабағы | |||||||||||
Тілдік мақсаттары | Қимақ қағанаты туралы мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).
Пәнге қатысты лексика мен терминология Халық, консолидация , этносаяси бірлестік, этнос, этноним Ұлт, миграция, ассимиляция Әлеумет, әлеуметтік топ Ақсүйектер, қара сүйектер мүліктік теңсіздік, жер иелену түрлері қағанат, қаған Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер …деректің негізінде келесі қорытындыларды шығаруға болады… Келесі себептер/факторлар әлеуметтік/ экономикалық/ саяси/мәдени болып табылады. Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді. Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы… Ең басты өзгерістер / жетістіктер болды… оған қарағанда маңыздырақ болды, өйткені… Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… |
|||||||||||
Құндылықтарды
дарыту
|
«Мәңгілік Ел» идеясынан «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығы қимақтардың саяси жағдайын талдау барысында іске асады.
НЗМ құндылықтарынан «Құрмет пен ашықтық», «Функционалды сауаттылық» сабақ бойында жүзеге асады. |
|||||||||||
Пәнаралық
байланыстар |
Дүние жүзі тарихы пәнінен алған білімдерін қимақтардың ішкі және сыртқы саясатын талдау барысында қолданады;
География пәнінен картамен жұмыс жасау дағдысын қимақ қағанатын кескін картада белгілеу барысында қолданады; Қазақ тілі пәнінен алған білімі мен дағдыларын өз ойын дұрыс жеткізу кезінде пайдаланады. |
|||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі. | |||||||||||
Бастапқы білім | Берілген бөлім Қазақстан территориясындағы VI – IX ғғ. түркі тайпаларының миграциясын, олардың әлеуметтік құрылымын, қағанаттардың пайда болу тарихын, олардың ішкі және сыртқы саясатын, ірі шайқастары мен әйгілі тұлғалардың ролін түсінуге мүмкіндік береді. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы
|
Б Стартер ретінде оқушыларға слайд арқылы ортағасырлық қалалардың суреттері көрсетіледі:
-Қала мәдениеті дегенді қалай түсінесіздер? -Қала мәдениетінің дамуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін? -Ортағасырлық қалалардың ерекшеліктері қандай? Оқушылардың пікірлері тыңдалып, жаңа сабаққа шығу. М Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері хабарланады. |
Презентация
|
||||||||||
Сабақтың ортасы
|
1-ші тапсырма.
Ж Оқушыларға қимақтар туралы мәтін таратылады. Жұптағы бір оқушы кесте, ал екіншісі интеллект карта түрінде алған білімдерін дәптерлеріне жүйелейді. Бағалау. Оқушылардың кері байланысы. Жұптағы оқушылар өз жұмысын бір-біріне айтып береді. Өзара тексеріп, толықтырады. «Еркін микрофон» әдісі бойынша оқушылар қимақтар туралы алған білімдерін қорытындылайды. Ескерту: айтылған ақпаратты қайталамай, толықтырып отыруы тиіс.
2-ші тапсырма. Т Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа қимақтар туралы деректер беріледі. Топ оқушыларына қимақтардың тұрмысы жайлы кесте толтыру тапсырылады:
Әр топ сынып алдында өз жұмысын қорғайды, қалғандары толықтырады: І топ: қимақтардың шаруашылығы ІІ топ: қимақтардың қолөнері ІІІ топ: қимақтардың рухани мәдениеті Бағалау. Топтар құрастырған критерийлер бойынша өзара бағалайды. Критерийлер үлгісі: -тақырыпты ашуы; -дәлелдер келтіруі; -ойын нақты жеткізуі.
Б Дереккөзбен жұмыс жасау дағдысын дамыту мақсатында оқушыларға «Бұл деректердің құндылығы неде?» сұрақ қойылып, оқушылардың пікірлері тыңдалады. Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы
3-ші тапсырма. Д\Т Оқушыларға шығармашылық тапсырмасы беріледі. Қарастырған дереккөздер негізінде өздерін болашақ ұрпаққа қимақтардың қала мәдениеті туралы дерек жазу тапсырмасы беріледі. Ол естелік, очерк, қолжазба, күнделік түрінде болуы мүмкін. Бағалау. Топтарға бөлініп, өз жұмысын оқиды. Оқушылар құрастырған критерийлер бойынша өзара бағалайды. Критерийлер үлгісі: -тақырыпты ашуы; -дәлелдер келтіруі; -креативтілік; -дереккөздің форматын сақтауы. Топ ішіндегі «ең үздік жұмыс» сынып алдында оқылады. |
Ұлы Дала мемлекеттері. Алматы, 2010
Көркемсуретті Қазақстан тарихы, Бірінші том. Алматы, 2006
http://e-history.kz |
||||||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Бас бармақ» әдісі бойынша оқушылар слайдта көрсетілгендей сабақ бойынша жасаған жұмысына өзіндік кері байланыс беріп көрсетеді. Үйге тапсырма: Д Кескін картада қимақтардың аумағы мен орталығын белгілейді. |
|
||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Оқу жетістіктері анағұрлым жоғары оқушыларға қорытынды жасау, бағалау, шығармашылық тапсырмалары беріледі;
Тілдік қабілеті жоғары оқушылар басқаларға қолдау көрсету үшін топтарда тиімді орналастыруды қадағалау. |
Мұғалімнің кері байланысы; Топтардың өзара бағалауы;
Жұптардың өзара бағалауы; Өзін-өзі бағалауы |
Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||
Сабақ барысында жүзеге асырылған ОМ нақты ашылды. Оқушылардың ой-өрісі пікірлерін керібайланыс арқылы сабақтағы қол жетімді тапсырмалардың орындалғанын және келесі сабақ жоспарын түзгенде мәтінмен дереккөздердің көп беруге оны талдау арқылы сыныптық жұмыстардың деңгейін бақылауды жоспарлап алдым.
Әр топқа басқа оқушыларға қолдау көрсету мақсатында тілдік қабілеті жоғары оқушылар отырғызылды. Сабақ уақытын тиімді пайдалануды арттыру керек Ауытқулар олар тек білгендерін ұзақ мәлімдеуі. Себебі тұжырым жасауы ұзақ, және оқушыны айтылым үстінде үзіп тастау мүмкін емес. |
||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Қимақтар туралы органайзер жасау тапсырмасы жақсы нәтиже берді, бұл оқушылардың ауызша сөйлеулерінен байқалды. 2: Қимақтардың қала мәдениеті туралы шығармашылық тапсырмасы сәтті шықты. Бұл оқушылардың қызығушылықтарынан және орындалуынан байқалды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: қызықты(шығармашылық) тапсырмалар 2: тапсырмалардың нақты болуы Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Жұптық және топтық жұмыстар оқушылардың сөйлеу дағдыларын жетілдіруге әсерін тигізді. Берілген тапсырмаларды орындау барысында топтағы оқушылардың әрекетін бақылауды, қажет болған жағдайда көмек көрсетілу керектігіне көз жеткіздім. Келесі сабақтарға уақытты тиімді қолдануды ескердім. |