Екі таңбалы сандарды салыстыру

Пәні :   Математика                                        Мектеп: «Нұрлы орта мектебі» КММ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:        2А бөлім – 20 көлеміндегі сандарды қосу және азайту

Мұғалімнің аты-жөні:         Мендыбаева А.А.

Күні:              21.11.2019                                                                   Қатысқандар саны:

Сынып:       1 «A»                                                                             Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы Екі таңбалы сандарды салыстыру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.1.2. 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру;

1.1.1.3.20 көлемінде сандардың  разрядтық  құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;

 

Сабақ мақсаттары Екі  таңбалы сандарды сандық сәуле бойына жазып,  салыстыра

білу.                                                                                                                                                  20 көлеміндегі бір таңбалы сандарды

екі таңбалы сандармен, екі таңбалы сандарды екі таңбалы сандармен салыстыру дағдысын дамыту.

Ресурстар 0-ден 20-ға дейінгі сандық сәуле;

оқушыларға арналған ойын текшелері;

екі таңбалы сандар жазылған парақшалар.

Бағалау критерийі

 

 

 

 

 

 

Тілдік мақсаттар

 

 

 Оқушылар сабақтың соңында:                                                                                     екі таңбалы сандарды салыстыруды;                                                                    бір таңбалы сандарды салыстыруды;                                                           екі таңбалы сандарды 11-ден 20-ға дейін тура және кері санауды;                                                                                                              сандық сәуледегі санның орнын анықтауды;                                                              оның реттік нөмірін атауды, оқуды, жазуды;                                                   11-ден 20-ға дейінгі сандардың құрастырылуын меңгереді.
Негізгі сөздер мен тіркестер; Артық, кем ,тең ұғымдары
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.  Екі таңбалы сандарды қалай салыстырады?
2. Қайсысы артық? Қайсысы кем?  Қайсысы тең?
3.Қаншаға артық? Қаншаға кем?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Дәптермен жұмыс:  
Сандарды салыстыр, 90-бет.
Салыстыру белгілерін қой, 91-бет
Құндылықтарды дарыту

 

Оқушыларды бірін-бірі тыңдауға,  сыйлауға өз ойын жеткізе білуге және пікірін дәлелдей білуге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар Жаратылыстану
АКТ қолдану дағдылары Интерактивті тақта, слайд, суреттер,
Алдыңғы оқу Екі таңбалы сандарды таниды.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

 

15 мин

 

 

Психологиялық дайындық :
1-20- дейінгі сандарды допты қағып алып,  ретімен атау.

Бүгін , Біз Астана қаласына саяхатқа түрлі көліктермен барамыз сабақ барысында тапсырманы орындағандарыңызға қарай бағаланып оытарсыздар.

Өткенді пысықтау:  «Таза тақта» әдісі

Тақтада бірнеше үлестірмелер жасырын тұрады,  оқушылар  шығып, ондықтар мен бірліктерін атайды.

11 12  13  14  15  16  17  18  19  20

Соңында тақтада ешбір үлестірмелер қалмайды және тақтамыз таза болады.

 

Бағалау критерийі Дескриптор
Екі таңбалы сандарды оқиды. -Тақтада тұрған үлестірмелерді алады;

-Ондық пен бірлікке жіктеп айтады.

Қалыптастырушы бағалау. «Көлік түрлерімен» бағалау.

Үштілділікті жүзеге асыру мақсатында мына сөздерді атап өтемін.

Он –десять- ten

Жиырма-двадцать-twenty

1.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.                                                           2.Сабақты проблемалық жағдай туғызудан бастау: Балалар,  «Жалғастырда, салыстыр» ойыны

3.11-20-ға дейінгі сандарды атау.
4. 11-ден 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды алдарыңдағы сандық сәулеге  ретімен орналастыртып, жазғызу.

Бағалау критерийі Дескриптор
Берілген сандық сәулеге жұптасып, екі таңбалы сандарды жазады. –          Сандық сәулеге екі таңбалы сандарды жазады.

–          Жазғандарын жоғары көтеріп көрсетеді

–          Көрші жұппен қатасін тексереді.

Қалыптастырушы бағалау. «Көлік түрлерімен» бағалау

 Балалар, сандық сәулеге неше таңбалы сандарды жаздыңдар?

–          Олар неше тор көзге жазылады?

–          Бір таңбалы сандар ше?

–          Салыстырып көрейікші? Қанша таңбалы сандар артық?

5.Ендеше, балалар, бүгін біз екі таңбалы сандарды салыстыруды үйренеміз.

 Екі таңбалы сандарды салыстырғанда ондықтар разрядынан бастайды.   Егер ондықтар разрядындағы сандар бірдей болса, онда бірліктер разрядын салыстырады.

Екі таңбалы сандар бір таңбалы сандардан көп болады. Олар сандық сәуленің бойында бір таңбалы сандарға қарағанда оң жаққа қарай орналасады.                                           Салыстыру нәтижесін “<”, “>” немесе “=” белгілерін қолданып жазамыз.

 

 

 

 

 

доп

 

 

Астананың Бәйтеректің суреттері.

 

 

 

Сандар жазылған үлестірмелер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сандық сәуле

 

 

 

 

Слайдтан сандық сәуле көрініп тұрады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

20  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс
Тақтамен жұмыс  «Себетті толтыр»  алма және алмұртта  жазылған сандарды  салыстырады, тақтамен дәптерга жазады. “<”, “>” немесе “=” белгісін тауып қояды.

15*12

13*19

9*18

20*10

14*16

Бағалау критерийі Дескриптор
Алма мен алмұртта берілген сандарды салыстырады. –          Алма мен алмұрттағы сандарды оқиды,

–          Оны дәптерге әдемі етіп жазады.

–          Себетке салады.

Қалыптастырушы бағалау. «Көлік түрлерімен» бағалау .

Сергіту сәті

Бір үйде біз нешеуміз?

Бір үйде біз бесеуміз.

Бас бармақ-атам,

Балан үйрек-әжем

Ортан терек-әкем,

Шылдыр шүмек- анам,

Кішкентай бөбек -сееен.

      Топтық жұмыс. Орындап көр. Ойыншыларға текшелер таратылып беріледі. Олар тапсырманы орындау барысында тағы да бір рет бір таңбалы сандарды қосу мен оларды салыстыру дағдысын бекітеді.

Ойынды ұйымдастыру үшін әрбір топқа нүктелері бар екі ойын текшесі таратылады.Ойынның ережесі:  Әр топ ойыншылары  екі текшені лақтырып және текшелерде түскен нүктелер санының қосындысын табады.Ол алынған қосындыны парақшаға  көрсетіп жазады. Ойыншылар алынған сандарды өзара салыстырып, парақшаға жазады.  Әр топ 2  рет лақтырып, салыстыруды жазады.Әр топтан бір оқушыдан шығып,  оқып береді. Басқа топ бағалайды.

Бағалау критерийі Дескриптор
Топқа бөлініп нүктелі текшемен параққа жазып,  салыстыру. –          Топқа бөлінеді.

–          Нүктелі текшелермен ойнап, параққа шыққан санды жазады.

–          Топтан бір оқушы шығып оқиды.

–          Басқа топ мадақтайды.

Қалыптастырушы бағалау. «Көлік түрлерімен» бағалау .

 

Себет,

алма,

алмұрт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нүстесі бар текшелер.

Сандар жазылған парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы
5  мин
Кері байланыс  тақтада  көлік түрлері ілініп тұрады, әрқайсысы қолындағы билетті апарып салады.

Рефлексия:    Қойылатын сұрақтар:

– 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды ата

– Екі таңбалы сандарды қалай салыстырады?

-Салыстыру таңбаларын ата (Артық,кем,тең)

Бүгінгі сабақтан не үйрендім?

Қалыптастырушы бағалау

                          

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

А: Жұптық жұмыс жасау арқылы бір-біріне қолдау көрсетеді

В: Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады

С:Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады

Мадақтау,

“Басбармақ” әдісі,

“От  шашу”  әдісі

Қошеметтеу,

 

Белсенді әрекеттер, сабақта қолданылатын  қауіпсіздік  ережесі
 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *