XVIІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
ҰМЖбөлімі:7.2A-XVIІІғас.Қазақстан мәдениеті |
Мектебі: №263 орта мектеп |
|||
Сынып:8 |
Мұғалімнің аты-жөні:Әнесов Б |
|||
Күні:11.11.2019 |
Қатысқандарсаны: Қатыспағандарсаны: |
|||
Сабақ тақырыбы |
XVIІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті (1-сабақ) Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
|||
Оқу мақсаты |
7.2.2.4 – Қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау |
|||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: қолданбалы өнердің түрлерін анықтайды; Көпшілігі: қолданбалы өнердің жетістіктерін жіктейді; Кейбірі: қолданбалы өнер жетістіктерін бүгінгі күнмен салыстыра отырып, тұжырымдайды |
|||
Ойлау дағдылары- ның деңгейі |
талдау, жинақтау |
|||
Бағалау критериі |
Қазақ халқының қолданбалы өнерін түсіндіреді |
|||
Тілдік мақсаттар |
Қолданбалы өнерді анықтау үшін топта деректі көздерді зерттейді (айтылым, тыңдалым және оқылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология: киіз, кілем, шаңырақ, уық, білезік, сақина, күбі, келісап, былғары Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер XVIIІ ғасырлардағықолөнерді……………………… сипаттайды Қолөнердің түрлері ……………………….. Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Қазақ халқының қолөнер бұйымдарын неше бөлікке бөліп, қарас- тырамыз? 2. Жасалу жолдарықандай? Жазылымға арналған тапсырма: мәтінді оқып, өз ойын қорытын- дылап жазу |
|||
Тарихи концепт |
маңыздылық |
|||
Құндылықтарға баулу |
өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, өткен кезеңдерге құрмет, төзімділік |
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі мен әдебиеті, Дүние жүзі тарихы |
|||
Бастапқы білім |
Түркі халықтарының тұрмысы, салт – дәстүрі, шаруашылығы, рухани және материалдық мәдениеті, дүниетанымы және жалпы көшпелі өркениеттің жетістіктерін біледі |
|||
Сабақ барысы |
||||
Жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
|||
Басталуы
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі(сәлемдесу, жақсы атмосфералық ахуал орнату) (Ұ)Бастауыш ынталандырушы материал «Бейнеметафора» әдісі «Ең әдемі киім – ұлтыңның киімі», – деген ұлы адамдар. Сіз, бұл пікірмен келісесіз бе? (М) Сабақ тақырыбымен таныстыру. Топтастыру: 1-топ «Зергерлер», 2-топ «Тігіншілер», |
https://youtu.b e/VzBTenBnJI I?t=15 Қазақстан та- |
||
2 минут |
3-топ «Тарихшылар»; 4-топ «Дизайнерлер» (Т) «Мозаика» әдісі 1-қадам: материалдарды топ атына сәйкес іріктеп, алады; 2-қадам: өз атауларымен байланыстыра отырып, өнімдер- ді маңыздылығына, ыңғайлылығына, ұлттық құндылы- ғына қарай сипаттайды. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» |
рихы (көне за маннан бүгін ге дейін). Бес томдық.3-том. Алматы, 2010. |
Ортасы 5минут
5минут
10минут
10минут |
(Т) «Венн диаграммасы » әдісі ХҮІІІ ғас. ұлттық қолөнері мен ХХІ ғас. қолөнерінің арасындағы айырмашылықтары мен ұқсастықтарын көрсетіңіз.
ХҮІІІғас ХІХғас
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» (Ж) «Графикалық органайзер» әдісі Анықтама жазылған кестені слайд арқылы кӛрсете отырып, ұғым атауларынанықтаңыз.
ҚБ «Мадақтау» (Т) «Құнды материал» әдісі 1. Ағаштан, жүннен, металдан жасалған бұйымдар сол замандағы қолөнер туралы қандай ақпаратбереді? 2. XVIІІ ғас. қазақ халқының материалдық өмірі қалай бейнеленеді? (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма: XVIII ғасырдағы қолданбалы өнердің негізгі бағыттары мен дамуы бойынша кестені толтырыңыз. (кестенің «бұрыны», «бүгіні» бөліміне қолданбалы өнердің бағыттары мен дамуы туралы,«болашағы» бөліміне өз болжамын жазады) ҚБ «өзін-өзі бағалау» |
ИТ, «Венн диаграммасы»
кесте
Суреттер, буклеттер
ҚБ парағы Дескриптор |
Аяқталуы 3минут 1минут
1минут |
Кері байланыс– «үш минуттық эссе» әдісі Үйге тапсырма:«XVIІІ ғасырдағы Қазақстанның мәдениет туралы не білесің?» атты 3 слайдтан тұратын таныстырылым дайындау (электронды, қағаз түрінде) Сабақты қорыту:Қазақ халқының материалдық мәде- ниетінің тарихта алатын орны ерекше, неліктен? Дәлелдеңіз. |
Оқушы дәптері |
|
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бөлім Тақырыбы |
7.2.A -XVIІІ ғас. Қазақстан мәдениеті XVIІІ ғасырдағы қазақтардың материалдықмәдениет |
|
Оқу мақсаттары |
7.2.2.4 – қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау |
|
Ойлау дағдылары- ның деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
|
Бағалау критериі |
Қолданбалы өнердің жетістіктеріне талдау жасайды |
|
Тапсырма XVIII ғасырдағы қолданбалы өнердің негізгі бағыттары мен дамуы бойынша кестені толтырыңыз. (кестенің «бұрыны», «бүгіні» бөліміне қолданбалы өнердің бағыттары мен дамуы туралы жазыңыз, «болашағы» бөліміне өз болжамыңызды жазады) |
||
Бағалау критериі |
Дескриптор |
|
Қолданбалы ӛнердің жетістіктеріне талдау жасайды |
– ұсталық өнердің өткені мен бүгінін сипаттап, болашағына болжамжасайды; – ат әбзелдерінің қолданысы бойынша өткені мен бүгінін сипаттап, болашағына болжамжасайды; – зергерлік өнердің өткені мен бүгінін сипаттап, болашағына болжамжасайды. |
|
Қосымша ақпарат |
||
Саралау – сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсет- пексіз? Сіз басқаларға қара- ғанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техника- сын сақтау |
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқыту мақ- саттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|
Жалпы бағалау |
||
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1: |