Заттың агрегаттық күйлері
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
7.1 В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі.
Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
СЫНЫП:7 Қатысқандар :
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы: 7.1 В Заттың агрегаттық күйлері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттaры (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.1.1.4 – заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикaлық теориясы тұрғысынaн қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
• Зaттардың қатты, сұйық, газ тәріздес күйлерін біледі;
• Зaттарды құраушы бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын үйренеді
Оқушылардың басым бөлігі:
• Заттардың агрегаттық күйлерінің ауысу( балқу, қайнау, булану,қату) себебін түсіндіре алады
Кейбір оқушылар:
• Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруін біле отырып , алған білімін өмірде қолдана алады.
Бағалау критерийі • Заттың қатты, сұйық, газ тәріздес күйлерінің анықтамасын біле отырып,затты ажырата алады,маңызын қолданылуын түсіндіреді;
• Заттарды құраушы бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіреді.
• Заттардың күй өзгерістерін ажыратады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар:
• Заттың суретіне қарап қатты,сұйық,газ тәріздес күйлерін ажырата алады,жаттығулар орындай алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
– Агрегаттық күй, сұйық, қатты, газ, балқу, қайнау, қату,булану,конденсация, кристалдық, кристалдық тор, аморфтық, сублимация, десублимация, плазма.
Сыныптағы диалог/ жaзылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Заттардың ……., …….., …….. агрегaттық күйлері бар
Заттардың бір күйден екінші күйге aуысу үшін ……,……,……, қандай процестерді білесіңдер?
Судың ……., ……., …….., агрегаттық күйлері бар
Құндылықтaрға баулу – ынтымақтастықта жұмыс жасау;
– өз бетімен жұмыс орындауда адалдылық
– жауапкершілік;
– топпен жұмыс жасауда басқаларға құрметпен қарау, белсенділік;
– өмір бойы оқуға дайын болу.
Пәнарaлық байланыс физика, жаратылыстану
Aлдыңғы оқу
Физика 7 – сынып
7.1.1.1. физикалық құбылыстарға мысалдар;
Жаратылыстану 5-сынып
5.3.3.2. заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру.
Оқытудың нәтижелері Оқушылар заттардың агрегаттық күйлерін ажырата алады, біледі, түсінеді, өмірде қолдана алады.
Сaбaқтың бaрысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстaр
Тапсырма Мұғалім
іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
8 мин 1 мин
2 мин
2 мин
4 мин
Зейінді шоғырландыру
«Сәлемдеме»әдісі
Үй тапсырмасын сұрау
1-топ.Қатты
2-топ.Сұйық
3-топ.Газ
«Суреттер: Не болды?» әдісі
Миға шабуыл
Сұрақтар:Бүгінгі тақырып қандай деп ойлайсыңдар?
Судың айналымын қалай түсінесіңдер?
Анкета:Өзін-өзі бағалау парағы(өз білімін тексеру) – Сәлемдеседі
– Оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылайды
-Сәлемдеме хатын береді
– Түрлі-түсті стикер арқылы топқа біріктіреді
Проблемалық сұрақтар қояды
– Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын нақтылап, жариялайды
Өзін өзі бағалау тапсырмасын береді – Сабақ тақырыбымен танысады
– Алдыңғы білімдерін еске алады
– Сәлемдемедегі сұраққа жауап береді
-Стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді
– Мысалдар келтіреді
– Өзін-өзі бағалайды
Кестелерді толтырады
Презентация
Слайд 1
(Заттардың агрегаттық күйлеріне мысалдар көрсету)
Түрлі-түсті
стикерлер
Белгілеу анкетасы
Сабақтың ортасы
32 мин
Мақсат: Анықтама, визуалды әдістер арқылы тақырыпты игерту
Нәтижесі:
Тақырыптың басты идеясын табу, тақырыпқа қатысты терминдерді үйрету, кері байланыс орнату
Жаңа материалды бекіту мақсаты: Алған білімін бекіту, кері байланыс жүргізу
Нәтижесі: Алған білімін бекітеді, жылдам жауап беру, қатесіне қол жеткізеді
Мақсат: Ойын толық жинақтауға үйрету, алған білімін өмірмен байланыстыру
Нәтижесі: Ойланып ізденеді
Соңы
5 мин
Мақсат: Тақырыпты қорытындылау
Нәтижесі: Осы сабақта үйренгендерін жинақтап, ой қорытады.
5 мин
5 мин
8 мин
5 мин
9 мин
4 мин
1 мин
«Бейнелеу және сипаттау» тапсырмасы
«Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі
«Бейнежазба» әдісі
«Керегедегі диктант»
(Running dictation) әдісі
Физикалық іс-шара(Kinaesthetic warmer)
«Айшық» әдісі
Ойлан-жұптас- топтас (Mind map)
«Сыныптан шығу билеті» әдісі
(A ticket out of the classroom)
«Көңіл-күй постері»
-Жеке-жұптық-топтық жұмыс орындауға оқушыларды ынталандырады
– Оқушылардың өзін өзі, бірін бірі бағалауын ұйымдастырады
– Дұрыс анықтамасын таратып, пікір алмастыруды бақылайды
-Бейнежазба көрсетеді
– Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
-Қабырғаларға сұрақтар іледі
-Әр топтан бір жазушы таңдауын қадағалайды
-Сұрақтарға жауап алып, оқушыларды ынталандырады
-Слайдқа сөздерді шығарады
-Оқушылардың белсенді қатысуына көңіл бөледі,мадақтайды
-Топтарға тақырыптар 1)заттардың агрегаттық күйлері,
2)агрегаттық күйлердің өзгеруі, 3)қосымша агрегаттық күйлер, постер,маркерлер таратады
-Топтық талқылаудың нәтижелерін бағалайды
-Оқушылардың ойын жинақтауына көмектесетін сұрақтар қояды
– Оқушылардың өздігінше қорытынды жасауына мүмкіндік береді
-Оқушыларды мадақтап, бағалайды
Ізденіс тақырыптары:
1.Әйнек қандай агрегаттық күйге жатады?
2.Заттардың табиғаттағы, тұрмыстағы маңызы
– Қысқаша тұжырымдық жазба жазады
-Әр сөзге суретін салуға тырысады
-Жұптық талқылау жасайды
-Топтық талқылауға қатысады
-Дұрыс ережелерімен салыстырады
-Пікір білдіреді
-Тыңдайды, видеодан ұғымдарды дәптерге жазады
-Әр топта жүгіруші және жазушы таңдайды
-Белсенділік танытып, қабырғалардағы сұрақтарды оқып жазушыға жатқа айтып жаздырады.
-Топтық талқылауға қатысады
-Параққа тоғыз сөзге арналған кесте сызады
-Мұғалім айтқан сөздерді сызып отырады, кімде бірінші барлығы жойылады, сол жеңімпаз болады
– Постермен жұмыс жасайды
-Топтық жұмысты қорғайды
-Бір біріне сұрақ қояды
-Бірін бірі бағалайды
– Сұрақтарға жауап беру арқылы бағаланады
– Кері байланысты смайликтер постеріне жабыстырады
-Үй тапсырмасы электронды журналға немесе ортақ файлға жіберіледі
Парақтар, дұрыс ережелер жазылған парақ
Youtube
States of matter (Smart Learning for kids)
Кітап ресурстарымен ақ парақтар
(кеспе парақтар)
Презентация
Слайд 2
Постер, маркерлер
– Сұрақтар жазылған парақтар
-Смайликтер ілінген постер
-Стикерлер
Рефлексия
1.Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
2.Бүгін оқушылар не білді?
3.Сыныптағы ахуал қандай болды?
4.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
5.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
6.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
1)Сабақтың оқу мақсаттары шынайы , нақты.
2)Бүгін оқушылар заттардың агрегаттық күйлерін, ауысуын білді
3)Сыныпта оқушылар ынтымақтастықта жұмыс жасады
4)Мен жоспарлаған саралау шаралары сәтті болды
5)Уақытты тиімді қолдандым
6)Топтармен жұмыстар, өзіндік жұмыстарға бағыттадым
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал ететін екі зат (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі.
|
Мектеп: |
||||||||||||
Күні: |
|||||||||||||
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар: |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
7.1 В Заттың агрегаттық күйлері. |
||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттaры (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.4 – заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикaлық теориясы тұрғысынaн қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||
· Зaттардың қатты, сұйық, газ тәріздес күйлерін біледі; · Зaттарды құраушы бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын үйренеді |
|||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||
· Заттардың агрегаттық күйлерінің ауысу( балқу, қайнау, булану,қату) себебін түсіндіре алады |
|||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||
· Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруін біле отырып , алған білімін өмірде қолдана алады.
|
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
· Заттың қатты, сұйық, газ тәріздес күйлерінің анықтамасын біле отырып,затты ажырата алады,маңызын қолданылуын түсіндіреді; · Заттарды құраушы бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіреді. · Заттардың күй өзгерістерін ажыратады. |
||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · Заттың суретіне қарап қатты,сұйық,газ тәріздес күйлерін ажырата алады,жаттығулар орындай алады. |
||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||
– Агрегаттық күй, сұйық, қатты, газ, балқу, қайнау, қату,булану,конденсация, кристалдық, кристалдық тор, аморфтық, сублимация, десублимация, плазма. |
|||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жaзылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||||||||
Заттардың ……., …….., …….. агрегaттық күйлері бар |
|||||||||||||
Заттардың бір күйден екінші күйге aуысу үшін ……,……,……, қандай процестерді білесіңдер? |
|||||||||||||
Судың ……., ……., …….., агрегаттық күйлері бар |
|||||||||||||
|
|||||||||||||
Құндылықтaрға баулу |
– ынтымақтастықта жұмыс жасау; – өз бетімен жұмыс орындауда адалдылық – жауапкершілік; – топпен жұмыс жасауда басқаларға құрметпен қарау, белсенділік; – өмір бойы оқуға дайын болу. |
||||||||||||
Пәнарaлық байланыс |
физика, жаратылыстану |
||||||||||||
Aлдыңғы оқу
|
Физика 7 – сынып 7.1.1.1. физикалық құбылыстарға мысалдар; Жаратылыстану 5-сынып 5.3.3.2. заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру. |
||||||||||||
Оқытудың нәтижелері |
Оқушылар заттардың агрегаттық күйлерін ажырата алады, біледі, түсінеді, өмірде қолдана алады. |
||||||||||||
|
Сaбaқтың бaрысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстaр
|
|||||||||||
Тапсырма |
Мұғалім іс–әрекеті |
Оқушылардың іс–әрекеті |
|||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 8 мин |
1 мин
2 мин
2 мин
4 мин
|
Зейінді шоғырландыру «Сәлемдеме»әдісі Үй тапсырмасын сұрау
1-топ.Қатты 2-топ.Сұйық 3-топ.Газ «Суреттер: Не болды?» әдісі Миға шабуыл
Сұрақтар:Бүгінгі тақырып қандай деп ойлайсыңдар? Судың айналымын қалай түсінесіңдер?
Анкета:Өзін-өзі бағалау парағы(өз білімін тексеру) |
– Сәлемдеседі
– Оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылайды
-Сәлемдеме хатын береді
– Түрлі-түсті стикер арқылы топқа біріктіреді Проблемалық сұрақтар қояды
– Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын нақтылап, жариялайды
Өзін өзі бағалау тапсырмасын береді |
– Сабақ тақырыбымен танысады
– Алдыңғы білімдерін еске алады
– Сәлемдемедегі сұраққа жауап береді
-Стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді
– Мысалдар келтіреді
– Өзін-өзі бағалайды
Кестелерді толтырады
|
Презентация Слайд 1 (Заттардың агрегаттық күйлеріне мысалдар көрсету)
Түрлі-түсті стикерлер
Белгілеу анкетасы
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы
32 мин
Мақсат: Анықтама, визуалды әдістер арқылы тақырыпты игерту Нәтижесі: Тақырыптың басты идеясын табу, тақырыпқа қатысты терминдерді үйрету, кері байланыс орнату
Жаңа материалды бекіту мақсаты: Алған білімін бекіту, кері байланыс жүргізу
Нәтижесі: Алған білімін бекітеді, жылдам жауап беру, қатесіне қол жеткізеді
Мақсат: Ойын толық жинақтауға үйрету, алған білімін өмірмен байланыстыру
Нәтижесі: Ойланып ізденеді
Соңы 5 мин
Мақсат: Тақырыпты қорытындылау
Нәтижесі: Осы сабақта үйренгендерін жинақтап, ой қорытады. |
5 мин
5 мин
8 мин
5 мин
9 мин
4 мин
1 мин
|
«Бейнелеу және сипаттау» тапсырмасы
«Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі
«Бейнежазба» әдісі
«Керегедегі диктант» (Running dictation) әдісі
Физикалық іс-шара(Kinaesthetic warmer)
«Айшық» әдісі
Ойлан-жұптас- топтас (Mind map)
«Сыныптан шығу билеті» әдісі (A ticket out of the classroom)
«Көңіл–күй постері» |
-Жеке-жұптық-топтық жұмыс орындауға оқушыларды ынталандырады
– Оқушылардың өзін өзі, бірін бірі бағалауын ұйымдастырады
– Дұрыс анықтамасын таратып, пікір алмастыруды бақылайды
-Бейнежазба көрсетеді
– Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
-Қабырғаларға сұрақтар іледі
-Әр топтан бір жазушы таңдауын қадағалайды
-Сұрақтарға жауап алып, оқушыларды ынталандырады
-Слайдқа сөздерді шығарады
-Оқушылардың белсенді қатысуына көңіл бөледі,мадақтайды
-Топтарға тақырыптар 1)заттардың агрегаттық күйлері, 2)агрегаттық күйлердің өзгеруі, 3)қосымша агрегаттық күйлер, постер,маркерлер таратады -Топтық талқылаудың нәтижелерін бағалайды
-Оқушылардың ойын жинақтауына көмектесетін сұрақтар қояды
– Оқушылардың өздігінше қорытынды жасауына мүмкіндік береді
-Оқушыларды мадақтап, бағалайды
Ізденіс тақырыптары: 1.Әйнек қандай агрегаттық күйге жатады? 2.Заттардың табиғаттағы, тұрмыстағы маңызы |
– Қысқаша тұжырымдық жазба жазады
-Әр сөзге суретін салуға тырысады
-Жұптық талқылау жасайды
-Топтық талқылауға қатысады
-Дұрыс ережелерімен салыстырады
-Пікір білдіреді
-Тыңдайды, видеодан ұғымдарды дәптерге жазады
-Әр топта жүгіруші және жазушы таңдайды
-Белсенділік танытып, қабырғалардағы сұрақтарды оқып жазушыға жатқа айтып жаздырады.
-Топтық талқылауға қатысады
-Параққа тоғыз сөзге арналған кесте сызады
-Мұғалім айтқан сөздерді сызып отырады, кімде бірінші барлығы жойылады, сол жеңімпаз болады
– Постермен жұмыс жасайды
-Топтық жұмысты қорғайды -Бір біріне сұрақ қояды -Бірін бірі бағалайды
– Сұрақтарға жауап беру арқылы бағаланады
– Кері байланысты смайликтер постеріне жабыстырады
-Үй тапсырмасы электронды журналға немесе ортақ файлға жіберіледі |
Парақтар, дұрыс ережелер жазылған парақ
Youtube States of matter (Smart Learning for kids)
Кітап ресурстарымен ақ парақтар (кеспе парақтар)
Презентация Слайд 2
Постер, маркерлер
– Сұрақтар жазылған парақтар
–Смайликтер ілінген постер
-Стикерлер
|
|||||||
|
Рефлексия
1.Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
2.Бүгін оқушылар не білді?
3.Сыныптағы ахуал қандай болды?
4.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
5.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
6.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
1)Сабақтың оқу мақсаттары шынайы , нақты. 2)Бүгін оқушылар заттардың агрегаттық күйлерін, ауысуын білді 3)Сыныпта оқушылар ынтымақтастықта жұмыс жасады 4)Мен жоспарлаған саралау шаралары сәтті болды 5)Уақытты тиімді қолдандым 6)Топтармен жұмыстар, өзіндік жұмыстарға бағыттадым
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал ететін екі зат (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718