С.Мұратбеков “Жусан иісі” әңгімесінің тақырыбы мен идеясы
Ақтөбе қаласы Ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Кушекбаева Фарида Абсатовна
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Мен -балаң,жарық күнде сәуле қуған |
Мектеп:
Ақтөбе қаласы,Ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектеп |
|||||||||||
Күні: | Мұғалімнің есімі: Кушекбаева Фарида Абсатовна | |||||||||||
СЫНЫП: 6 А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | С. Мұратбеков “Жусан иісі” әңгімесінің тақырыбы мен идеясы | |||||||||||
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары) |
6. Т/Ж2. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы орындай алады:
Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік -қоғамдық мәселені идеясы арқылы өз көзқарасын көрсетеді Оқушылардың көбісі орындай алады: Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік -қоғамдық мәселені идеясы арқылы дәлелдейді. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік -қоғамдық мәселені идеясын түсіндіру үшін қолданады. |
|||||||||||
Бағалау критерийі | Үзіндінің 3 әлеуметтік -қоғамдық мәселесі мен идеясын талдайды;
Өз көзқарасын жеткізеді; Кестені тапсырмаға сай орындайды. |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар | Идея,тақырып,жусан. | |||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6- құндылық негізінде білімге, достыққа,..шындыққа баулу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, өзін-өзі тану, биология | |||||||||||
Алдыңғы бойынша алдыңғы білім | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы. 7 минут
|
«Жусан иісі»әнін тыңдайды.Ән баяу ойнап тұрады. Ширату жаттығуы МТ.«3 таяқша әдісі» бойынша оқушылар жауап береді. Әрбір топ мүшесіне 3 таяқшадан үлестіріп,тақырып төңірегінде 1 сұрақ, 1 жауап,1идея беруге тапсырылады. Сабақ тақырыбы мен мақсаты,бағалау критерийлері оқушылармен бірге анықталады. |
«3 таяқша» әдісі МТ – мұғалім түсіндірмесі |
||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут |
Топтық жүмыс.
Әр топ мүшелеріне көркем шығармадан үзінді таратылады.Сол үзіндіден 3 әлеуметік –қоғамдық мәселені тауып,өзінің идеясын ұсынады және түсіндіреді. «Талқылау » кестесін толтырады. Топ мүшелері өз көзқарасын білдіре отырып,дәлелін жазады. Талқылау кестесі
Дескрипторлар: – Үзіндінің 3 әлеуметтік -қоғамдық мәселесі мен идеясын талдайды; – өз көзқарасын жеткізеді; – кестені тапсырмаға сай толтырады. Кері байланыс жасайды. Топ мүшелерінің 2 ұнаған идеясын, 1 жақсартуды қажет ететін көзқарасын көрсетеді. Жеке жұмыс Ж РАФТ әдісі бойынша жұмыс жасау. Таңдалған роль,форма,аудиторияның тақырыбына түзету енгізе алады,белгіленген уақыт аралығында оқушылардың хат жазып,жазған хаттарын класта оқу. Р – роль(тарихшы, журналист, оқушы, зейенткерт.б.) Ф -форма(жарлық,арыз,жарнама,эссе,сұраныс,өтініш т.б.) Кері байланыс: Мен үшін бүгін ………………құнды болды, себебі ……. Келесі сабақта …………..(талдасақ) екен |
оқулық.
«Талқылау» кестесі
РАФТ әдісі
|
||||||||||
Аяқталуы 8 минут | Оқушының рефлексиясы «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Менде бәрі сәтті шықты … Мен үйрендім … Сабақта мен орындай алдым … Бәрінен маған … Бәрінен маған қиын болғаны …
|
|
||||||||||
Үйге тапсырма: Егер мен Аян болсам….
Оқиғаны немен аяқтар едің… Қазіргі қоғам мен ертедегі қоғамдағы жетім баланың айырмашылығы.Осы тапсырма бойынша өз ойларыңды жазыңдар. |
||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||
«3 таяқша» әдісі бойынша тапсырма берілген уақытта жауап бойынша саралаймын.
Топтық жұмыс кезінде оқушыларды тапсырманы орындау деңгейіне байланысты саралаймын. Жеке тапсырма орындау барысында әр оқушыны жеке қолдау арқылы саралаймын. |
Рефлексия арқылы. | Сыныптық жұмыс кезінде музыка тыңдалады.Музыка пәнмен байланыс болады | ||||||||||
Рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары қолжетімді ма?
Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||
Ж бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||||||||||||