Материктер мен мұхаиттардың ірі орографиялық обьектілері
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 Литосфера
құрылыстарын қозғалысын
тұрақты даму |
Мектеп: Кобда ауданы, Талдысай орта мектебі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 15.06.2018 жыл. | Мұғалімнің аты-жөні: Каюпова Жазира Жанболатовна
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: 25 | Қатыспағандар саны: 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 8.3.1 Материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 8.3.1.4 материктер мен мұхиттарда орналасқан ұқсас орографиялық бірліктерді салыстырады | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы:Материктер мен мұхиттар бойынша орналасуы туралы түсіндіре алады.
қозғалысын қозғалысын Экологиялық факторлар туралы біледі және
түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Көпшілігі: Құрлықтар мен мұхиттардың ірі орографикалық бірліктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбіреуі:Материктер мен мұхитта орналасқан ірі орографиялық нысандар талдап, зерделейді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерейі | · Оқушылар орография ұғымының мағынасын біледі, түсінеді;
· материктер мен мұхиттарда орналасқан ұқсас орографиялық бірліктерді салыстырады. · Балалар құрлықтар мен мұхиттардың ірі орографикалық бірліктерінің орналасуын зерттеп, талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | · – оқушылар ауызша және жазбаша сөйлеу нормаларын сақтай отырып өз ойларын жинақ және логикалық сабақтастықта жеткізе алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
· – видео ақпараттар негізінде сұрақтарға толық жауап бере алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
· – литосфераға қатысты географиялық терминдердің дұрыс айтылыуы және жазылуын,үш тілдегі аудармасымен жұмыс жасай алатын болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Терминдер: орография, морфомотрия, орографиялық бірлік, орографиялық сипаттама | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Орография ———————–орналасу бойынша сипаттама. Морфометрия ———————- сипаттама Орографиялық сурет —————— сипаттама Орографиялық бірлік —————— ішінде тұлға
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтара баулау | «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары, Қазақстандық патриотизм және ааматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық өмір бойы оқып үйрену. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология, тарих, химия | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 7.3.1.4 Литосфералық катаклизмдердің себеп- салдарын,талдауын түсіндіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпта оқушылар «Шаттық шеңберін» жасай отырып бір-біріне гүл сыйлау арқылы тілек айтады.
«Сенің ресурсың….» әдісі арқылы «Материк», «Мұхит» топтарға бөлу Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлеске жұмыс -уақыт сақтау;
Белсенді әдіс. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, жаңа тақырыпқа назар аудартылады. 1.Жер бедерінің қандай түрлерін білесіңдер? (жазық, тау, жанартау, ойпат т.б) 2.Тұлға немесе жеке адамға қатысты терминдерді ата. (адам, ерлер, әйелдер, ересектер,балалар. (оқушылар дұрыс жауаптарын жұлдызша арқылы мадақтау)
|
Топқа үлестірме.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Интербелседі тақтадан «Тақтаның жылжуы» тақырыбында видео көрсетіледі.Оқушылар жаңа тақырыпты ашады. «Материк», «Мұхит» топтарына орографиялық нысандардың элементтері мен жұмыс жасай білуін білеміз.
Орография –жер бедерінің сыртқы белгілері және өзара орналасуы бойынша сипаттама. Морфометрия-жер бедері түрлерінің сандық сипаттама. Орогафиялық сурет-морфометриялық сипаттама Орографиялық бірлік-жер бедері түрлері «өрнектерінің» ішінде «тұлға». Таратылған ресурстар бойынша «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұмыстанады.(топтық жұмыс) Топтық жұмыс.1-тапсырма Картаны пайдаланып,материктер мен мұхиттарда кездесетін ұқсас орографиялық нысандардың бірін салыстырыңыз. Венн диаграммасына жазыңыз
Таулар Жазықтар
Дискриптор. – Мұхиттар мен құрлықтағы таулардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтайды. – Мұхиттар мен құрлықтадағы жазықтардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын анықтайды. Жұптық жұмыс 2-тапсырмаЖазық түрлерін сипаттап кесте толтыр.Керек сөздер: Каспий маңы,тегіс, , қырат, ,теңіз деңгейінен 500 м астам.Ортақ орыс жазығы,төбелі, , теңіз деңгейінен 200м-ден 500м дей200м-ден 500м дейін,теңіз деңгейінен 200м-ден апайды,тегіс,Батыс Сібір, , Орта Сібір,теңіз деңгейінен төмен.
Жеке жұмыс. Оқушылар глоссариймен жазбаша жұмыс жасайды. Саралау әдісі І.Материктер мен мұхиттар бойынша орналасуы туралы түсінбедім. ІІ. Материктер мен мұхиттардың ірі орографикалық бірліктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын кейде ажырата алмаймын. ІІІ. Материктер мен мұхитта орналасқан ірі орографиялық нысандар мен жұмыс істеп, басқаларға көмектесемін.
|
Bilimland
https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/litosferalyq-taqtalar
.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Егер 5 минутыңыз болса…..» Оқушылардан мұғалім берілген тапсырманың орындалуына қосымша 5 минут қосып берілсе,тиімді орындалу мақсатына және уақытты ұтымды пайдалану жағын оқушылардың ойларынан анықтай алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. АКT-ды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға тапсырмалар беріледі,критерийлерге сүйене отырып оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу.Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру,талдау,қорытынды жасау,сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. | -«Сенің ресурсың» әдісі бойынша топтық жұмыс
-«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі жұптық жұмыс бойынша венн диаграмасы,кестемен жұмыс -Кері байланыс. . |
АКТ-ны пайдалану қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер.
АКТ-ны пайдалану ережесімен таныстыру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Мен жоспарлаған саралау шаралар тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақ/оқу мақсаттары оқушылар деңгейіне негізделіп жасалған.
Материктер мен мұхиттада орналасқан ұқсас орографияларды салыстыра алады. Сабақ қалыпты деңгейде өтті. Оқу мақсаты орндалды. Уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарыма өзгеріс енгізген жоқпын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
1.Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1Белсенді әдістер қолданды. 2.Оқушылардың деңгейілерііне байланысты тапсырмалар берілді. 2.Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ең оң ықпал ете еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. 3Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері,/қиындықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Қосымша мәліметтер беру. 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||