Әлеуметтік – тұрмыстық қатынас және сөз әдебі.
1 сағат Күні
Сабақ
Қазақ тілі Мұғалім аты-жөні:
Сабақтың тақырыбы: Әлеуметтік – тұрмыстық қатынас және сөз әдебі.
Сілтеме: 10-сынып қазақ тілі оқулығы
Сабақтың мақсаты: Әлеуметтік-тұрмыстық қатынас және сөз әдебін тәжірибеде үйреніп, тілдесімде қолдану.
Нәтиже: Әлеуметтік-тұрмыстық қатынас түрлерін ажыратады,тілдесімде ойларын дәйекті жеткізуге үйренеді.
Түйінді идеялар: Әлеуметтік-тұрмыстық қатынас тілдесімінде ойларын дәйекті жеткізу, сөз әдебін сақтау- жетістік кепілі.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: СТО, АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту
Негізгі деректер Әдебиет оқулығы,бейнеролик,стикер,тақта,аудиожазба,фломастер,маркер,А3
Ұйымдастыру кезеңі 5 мин.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1. Сәлемдесу.
2. Ұйымдастыру.
3. Топқа бөлу.
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5. Бағалау парағын таныстыру.
6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру
Үй тапсырмасын тексеру 2 мин
Тіл мәдениеті және сөз мәдениетінің арақатынасы мен ерекшелігі туралы не айтасың?
Қызығушылықты ояту 2 мин
«Бейнежазба арқылы адамдар арасындағы қарым-қатынастың қай сипатын аңғардыңдар?» Әр сала бойынша іскерлік қатынас ,сөйлеу мәнерлерінің ауызекі сөйлеуден өзгешілігін ажыратады.
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
ББҮ 3мин
ББҮ-ны толтыру ББҮ бойынша параққа толтырды.
Білемін? Білдім?
(Жигсо әдісін пайдалану) Үйренгім келеді?
Сабақтың негізгі бөлімі 20 мин
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сыныптағы оқушылар төсбелгілер түстері арқылы топтарға бөлінді.
Топ басшыларының қолына «бағалау парағын» беру, топ тиімді жұмыс жасау үшін топ ережесін құру.
Эссе-күнделік туралы шағын түсінік беру Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Әр топтың басшыларының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Сабақ біткен соң сабақ барысында жасалған постерлерін қорғап, кем тұстарын оқушылар өздері толықтырады.
«Бүгінгі күнім туралы әсерім» эссе-күнделік жазу
Ой толғаныс 5 мин
Өзара тапсырмаларына жазбаша топтық кері байланыс жасауға бағыттау Алған мәліметтерін басшылыққа алып өзара топтық бағалау
Қорыту.
Күтілетін нәтиже 3 мин.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
ББҮ парағын жинап, қорытындылады. Өзін –өзі бағалау, топ басшылары оқушыларды бағалайды.
Бағалау 4 мин
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды .
Үйге тапсырма 1 мин
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Үйге : 23,24-жаттығуларды орындау.
Эссе күнделік туралы ой жинақтау Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу.