Тірі ағзалардың алуантүрлілігі. Біржасушалы және көпжасушалы ағзалар. Жануарлардың көптүрлілігі
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:
5.4 Экология және тұрақты даму |
Мектеп: «№19 орта мектебі» КММ | |||||||||||||||||||
Күні: 23.04.19 | Мұғалімнің аты-жөні: Ақмәмбетова Л.Ж. | |||||||||||||||||||
Сынып: 5 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тірі ағзалардың алуантүрлілігі. Біржасушалы және көпжасушалы ағзалар. Жануарлардың көптүрлілігі | |||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 5.6.2.2 біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар
біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды, омыртқалы және омыртқасыз жануарларды ажырата алады; Басым бөлігі Біржасушалы және көпжасушалы, омыртқалы және омыртқасыз жануарларға тән негізгі анықталатын белгілері бойынша сипаттайды Кейбір оқушылар Біржасушалы және көпжасушалы, омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың атын атап, құрылысы ерекшеліктерін негізге ала отырып, өз пікірлерін дәлелдей алады. |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушы жасай алады:
· ауызша тірі ағзалардың негізгі айырмашылығын тұжырымдау. · тірі ағзаларды негізгі белгілері бойынша топтастыру тірі организмдер бес патшалық негізгі , жазбаларды және қорытынды жасау. · тірі ағзалардың айырмашылық белгілерін атау, оның нақты патшалыққы жататынын анықтау. · ағзалардың сыртқы ерекшеліктерін анықтап, ауызша сипаттау. Пәндік лексика және терминология: Дүние, бактериялар,протистер, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар, омыртқасыздар, омыртқалылар Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Жануарлар қоректі алады және … Бактериялар бір жасушалы ағзалар, оларда жоқ … Протисталар бір жасушалы ағзалар, оларда бар … Біржасушалы ағза-ұсақ/қарапайым/көзге көрінбейді. Көпжасушалы ағза – үлкен/күрделі/ көзге көрінеді/ Біржасушалы ағзаның бір ғана жасушасы болады. Көпжасушалы ағзада әртүрлі мүшелері бар/көпжасушалы/мүшелері бар |
|||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Сыйластыққа, бірлестікке, академиялық адалдыққа, үздіксіз оқуға ұмтылыстарын дамыту. | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, дүниетану | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Шағын презентация, бейнебаян көрсету.Оқушыларға белсенді оқыту тақтасымен суреттік тапсырмалармен көрсету. | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
2 мин
3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
– Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, оқушыларға алдағы жұмысқа сәттілік тілей отырып, позитивті психологиялық ахуал тудыру. Үй тапсырмасын сұрау: «Кім жылдам?» ойыны. Интербелсенді тақта көмегімен сұрақтарға жылдам жауап береді |
Презентация |
||||||||||||||||||
4 мин | Ой қозғау
Сіздердің алдарында екі ағзаның суреті. Оларға қарап, айырмашылығын анықтаңыз? Интербелсенді тақтада біржасушалы және көпжасушалы ағзаның суреттері, жануарлардың жіктелуі көрсетіледі Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау |
Презентация
|
||||||||||||||||||
4 мин
10 мин
4 мин
4 мин
3 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру балалармен арада сұрақ – жауап түрінде түсіндіріледі.Қажетті ақпараттарды дәптерлеріне жазып отырады.
Сынып топтарға бөлінеді: топта біржасушалы және көпжасушалы ағзалар туралы қысқаша жазылған ақпаратты пайдаланып диаграмма немесе постер құрастырады. Біреуінде біржасушалы мен көпжасушалы ағзалардың атаулары, екіншісінде олардың айырмашылық белгілері, үшінсінде жануарлардың жіктелуі жазылады. Оқушылармен бірге топтық жұмыс критерийлері құрастырылады. Сол топтық жұмыс критерийлер бойынша оқушылар бір-бірін бағалай алады. Критерийлер тақтаға жазылады. Бағалау критерийлері: 1) Біржасушалы ағзалардың ерекшеліктері көрсетіңіз 2) Көпжасушалы ағзалардың ерекшеліктері көрсетіңіз 3) Біржасушалы мен көпжасушалы ағзалардың айырмашылығын көрсетіңіз 4) Омыртқалы, омыртқасыз жануарларға тән белгілерді сипаттаңыз. 5) Ақпарат нақты, толық, түсінікті, мысалдары келтірілген Кері байланыс: оқушы -оқушы 1 – тапсырма. Жұптық жұмыс Оқушыларға әр түрлі жануарлардың суреттері бар карточкалар таратылады. Берілген жануарларды атап, сол жануардың бір жасушалы не көп жасушалы екенін және тіршілік ортасын анықтайды.
Кері байланыс: мұғалім – оқушы 2 – тапсырма. Жеке жұмыс Берілген сөздерді топтастырып жазыңыздар. 1.Кептер, 2.ит, 3.құмырсқа, 4.жауын құрты, 5.кесіртке, 6. жылан, 7.көбелек, 8.Маса, 9.маймыл, 10.өрмекші,11. балық, 13.шаян, 14.теңізжұлдызы,15.қой
Кері байланыс: Өзін – өзі бағалау |
Презентация
Біржасушалы және көпжасушалы ағзалардың салыстырмасы: http://biology.tutorvista.com/cell/unicellular-and-multicellular-organisms.html http://biology.kiev.ua/tablicy/10-class-tab/kletochnoe-stroenie-jivih-organismov/sravnitelnaya-xarakteristika-odnokletochnyx-i-mnogokletochnyx-organizmov/
Ақпараттық парақтары.
|
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
4 мин
2 мин |
Рефлексия
Үй жұмысы: Әр бір ағзалар тобына сәйкес 2 сипаттама және 2 мысал келтіретін салыстырмалы кестесін толтыру. Сау болыңыз! Сабақ аяқталды. Назарларыңызға рахмет! |
|||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||||||||||||||||||
Мақсат бойынша саралау; Топтық және жеке тапсырмалар бойынша саралау; Оқушыға қолдау көрсету арқылы саралау; Қарым – қатынас формалары бойынша саралау. | Мұғалімнің бағалауы;
Өзара топтық бағалау; Өзін – өзі бағалау; Бірін – бірі бағалау. |
Сабақ барысында бірін – бірі тыңдау және топтық ,жеке жұмыс кезінде кедергі келтірмеу. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|