«Wild animals»
Сыныбы | Күні, пәні: 11.02.18 | |||
Тақырыбы
|
«Wild animals» | |||
Мақсаты
|
Жабайы жануарлар туралы білімді меңгерту. | |||
Күтілетін нәтиже | А. Жабайы жануарлардың атауларын айта алады
|
|||
В. Шартты, шартсыз райлы сөйлемдерді қолданып сөйлемдер құрайды. | ||||
С. Жануарлар туралы пікір айтып, талқылайды.
|
||||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Проектор,ноутбук, постер , стикер т.б | |||
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім.
Relaxation.
Reflection. |
Сыныбы | Күні, пәні: 11.02.18 | ||
Тақырыбы
|
«Wild animals» | |||
Мақсаты
|
Жабайы жануарлар туралы білімді меңгерту. | |||
Күтілетін нәтиже | А. Жабайы жануарлардың атауларын айта алады
|
|||
В. Шартты, шартсыз райлы сөйлемдерді қолданып сөйлемдер құрайды. | ||||
С. Жануарлар туралы пікір айтып, талқылайды.
|
||||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Проектор,ноутбук, постер , стикер т.б | |||
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе
Тұсаукесер
Негізгі бөлім.
Relaxation.
Reflection. |
3 min
2 min.
1 min.
20 min.
5 min.
5 min. |
Organization moment. Greetings.
-Good morning students! I am glad to see you, too! Sit down, please! Let’s start our lesson with making the situation of a good luck. Thanks a lot.
And know we’ll divide into two groups. Take these papers you must make a picture of an wild animal, then you’ll be divide into two groups. Phonetic drill. And know students let’s listen to the song. «Old Macdonald had a farm»
I Brainstorming. T: What is the song about? T: What types of animals do you ? T: Where do they live?
T: Today we’ll speak about wild animals. The first task is: To make an association about wild animals. T: I’ll give you 2 minutes. Your time is up. Go to the blackboard and present your works. II Presentation. Watching video. T: Students do you know how long wild animals live? If you don’t know look at the ( slide 1) T: You know our lesson is about wild animals. I want you to introduce of the new words . III New words ( slide 2) The second task is: To find animals body parties using the new words .
The third task is: Look at the animals and describe it. Making a poster.
The fourth task is: Make up sentences using the conditional sentences. (Individual work)
IV Guess the animals. You’ll be an animal and your friend must find who are you.
T:Let’s remember and summarize what we have done today at the lesson. |
Good morning. We are glad to see you!
Students: -I’m a pupil -I’m a good pupil -I’m a clever pupil -I’m a brilliant pupil -I try to be the best pupil in our school
Students divide into two groups ‘‘Lions’’ ‘ ‘Elephants’’
Listening to the song.
The song is about animals. There are two types of animals. Wild and domestic. They live in the house, in the fields, in the forests, in the farm and in the zoo.
They make an association.
Students reading the presentation.
To read and translate.
Students filling the diagram. A lion is a wild animal .It lives in the forest. It’s colour is yellow . A lion eats meat. It’s the king of animals. An elephant is a …
If I were a bird I would fly. If I were a lion I would live in jungles. If I were an elephant I would live in India.
Are you a cat, a dog? Yes, I am. No,I am not. |