Фигуралар тізбегі. Таңертеңгілік жаттығу
Тақырыбы: 66-сабақ. Фигуралар тізбегі. Таңертеңгілік жаттығу |
Мектеп:№76 «ЖББОМ» КММТоқсан:II |
||
Күні:21.12.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні:Киргизалина А.С |
||
Сынып: 2 «В» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқыту мақсаттары |
2.4.3.2. Берілген заңдылық бойынша тізбекті құру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу. |
||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
•фигуралардың немесе сандардың тізбегін берілген үлгі бойынша құра алады. |
|||
Көптеген оқушылар: |
|||
•берілген заңдылық бойынша тізбекті құру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табуды жəне оны жоюды біледі. |
|||
Кейбір оқушылар: |
|||
•сандардың, заттардың, фигуралардың жəне т.б.тізбектерін өздігінен құра алады. |
|||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:•тізбектің қалай құрылғанын түсіндіруді;•тізбектерде неліктен заңдылық бұзылатынын анықтауды.Пəндік лексика жəне терминология:Тізбек, заңдылықтың бұзылуы, фигуралар, сандар, заттар. |
||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасыТалқылау: |
|||
Тізбек қалай құрылған?Қандай фигураларзаңдылықты бұзады (тізбекті)?Заңдылық бұзылғанды қалай түзетуге болады? |
|||
Жазу: |
|||
Санды тізбектерді жазу. |
|||
Тірек білім, білік, дағдылар |
Фигуралар, санды тізбектер. |
||
Жоспар |
|||
Жоспарланған уақыт(минут) |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ынталандыру.Біз адам денсаулығына пайдалы нəрселерді талқылауды жалғастырамыз. |
||
Өзектендіру.Тақтаға (жинақ полотносында) дөңгелектер қойылған.Оқушылардың алдында түрлі түсті шеңберлердің жинағы қойылған.– Енді қандай шеңберді қою керектігін айта аласыңдар ма? –––Неліктен екенін түсіндіріңдер.–Тағы да үш шеңбер қойыңдар.–Оларды қай түстен жəне қандай ретпен орналастырасыңдар? |
Қима фигуралар. Құрастырмалы жинақ, үлестірмелі материал. |
||
Мақсат қою.1-тапсырманың суретіне қараңдар. Құйтақандай адамдар жаттығу жасап жатыр.–Олар белгілі бір ретпен орналасқан ба?–Қатарды қандай ретпен жалғастыру керектігін түсіндіре аласыңдар ма?Оқушылар тізбекті талдайды. Оқушыларға практикалық жұмыс жүргізуді ұсынуға болады. Карточкаларға осындай адамдардың суретін салып жəне карточкалардан тізбек тұрғызу. Мұғалім жұмысты күрделендіруіне болады. Оқушылар ол үшін өзінің тізбегін (немес жұппен) құрастырып жəне оны сыныптастарына шешуді ұсынуға болады.– Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?Оқушылар сабақтың мақсатын тұжырымдайды: фигуралар, сандар, затттар жəне т.б. тізбектер құрастыру жəне шешуге үйрену. |
Оқулық. Дəптер |
||
Жаңаны ашу. |
Құрастырмалы |
|
Кестеге қараңдар. |
жинақ, |
|
Сабақтың ортасы |
үлестірмелі |
|
|
материал. |
|
Оқулық. |
||
Дəптер. |
||
–Оның қалай құрылғанын түсіндіре аласыңдар ма? |
||
–Қандай фигуралар қолданылған? |
||
–Қандай түстер? |
||
Ары қарай оқушыларға құрамында үш шаршы (қызыл, |
||
көк, жасыл түсті), үш шеңбер (қызыл, көк, жасыл |
||
түсті), үш үшбұрыш (қызыл, көк, жасыл түсті) бар |
||
фигуралар жинағы жəне кестенің дайындамасы |
||
таратылады. |
||
Ары қарай жұппен «сиқырлы шаршы» құру |
||
ұсынылады. |
||
Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. |
||
Оқулық пен дəптердегі 2-тапсырма орындалады. |
||
Оқушылар амалдар тізбегін кезекпен айта отырып |
||
жұппен жұмыс істейді. |
||
Бағалау критерийі. |
||
Фигуралар тізбегін анықтай аламын. |
||
Фигуралар тізбегін жалғастырамын. |
||
Жаңаны қолдану.Мұғалім оқулықтағы 3-тапсырманы практикалықжұмыс түрінде орындауды ұсынады. Оқушылар геометриялық фигуралар жинағы таратылады. Оқушылар алдымен жұппен оқулықтан тізбек тұрғызады жəне оны жалғастырады. Бұдан кейін оларға өз тібектерінің нұсқаларын құрастыру қажет. Əрбір жұп сыныпқа (немесе басқа жұпқа) өз тапсырмаларын ұсынады. 4-тапсырма ауызша орындалады, дұрыс ретпен тізбекті жазуды ұсынуға болады.Өткенді қолдану.Оқулықтағы есептерді шығаруға берілген 5- тапсырманы орындауды ұсынады. Тапсырма сыныпта тексерумен өз бетімен орындалады.Өзіндік жұмысДəптердегі 4-тапсырма баған түрінде есептеуге берілген. |
Үлестірмелі материал.Оқулық. Дəптер |
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
— –Сендерсабақтақандайжаңалықаштыңдар? — –Неніүйрендіңдер? — –Бұл білімдеріңді өмірде қалай қолдануға болады? — Өз жұмысын жетістік сызғышының көмегімен бағалауұсынылады. |