Екілік кодтау
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №91
6.2 А-бөлім Мәтіндік ақпаратты ұсыну Мұғалімнің аты-жөні: Акубаева А.Ж. Күні: Сынып: 6 Қатыспағандар: Қатысқандар: |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Екілік кодтау | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.1.2-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру. | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 1. Компьютерлік ақпаратта екілік кодтаудың қолданылуын түсіндіру.
2. Мәтіндік ақпаратта екілік кодтау әдістерін қолдану. 3. Символдарды екілік кодтау бойынша түрлендіру |
|||||||||||||
Бағалау критерийі | 1.Екілік код ұғымын қалыптастырады
2.Мәтіндік ақпаратты екілік кодтауда жасайды. 3.Екілік кодтауды түрлендіреді. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:
екілік кодтау, шифрлау, ASCII-код, UNICODE. Диалогқұруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Ақпаратты кодтау әдістерінің түрлері…… Екілік алфавит символдары…….. ASCII-код дегеніміз…….. Морзе әліппесі дегеніміз……… Код -…… |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу | 1.Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі – алфавитті кодтау.
Математика – екілік сан жүйесін аударады. |
|||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Ақпаратты цифрлауды біледі.
Шифрлаудың әр түрлі әдістерін қолданады. Мәтіндік ақпаратты кодтау және кодтан шығаруды біледі. |
|||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
5минут
5минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару (оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді). Алдынғы білімді еске түсіру. 1. Шифрлау ұғымын түсіндірініз? 2. Криптография-дегеніміз… 3. Кілт-анықтамасын беру. 4. Электронды сандық қолтаңба Бағалау: «Бармақ» әдісі арқылы бағалаймыз. Мақсаты: Өткен сабақты қандай деңгейде меңгергенін саралау. |
Дәптер, маркер, қарындаш, тартпа материалдар
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
|
Жаңа білімді меңгерту.
Жаңа білім. Мақсаты: Жаңа сабақты жетілдіру. Компьютер – ақпаратты екі символдан 0 мен 1-ден тұратын екілік кодқа түрлендіретін есептеуіш машина екенін көреді. Дербес компьютерде ASCII-(америкалық ақпаратпен алмасу стандартты код) кодтау жүйесін колданады.
Дескриптор: 1.Меңгерген білімдерін түсінеді. 2.Мәтінді кодтау әдісін колданады.
А деңгейі. (жеке жұмыс). Морзе әліппесі (жұптық жұмыс) Монитор, принтер, цифра, текст сөздерін кодтау Саралау тәсілі: тапсырма, қортынды. «Менің есімімнің тарихы» әдісі Мақсаты: Оқушылардың есімдерін кодтау арқылы олардың бойында құндылықтарды қалыптастыру, адамның туылған кезде есімін қоюға үлкен мән беруге бағыттау, тәрбиелік аспектісін дамыту. Бағалау критерийі: Екілік код ұғымын қалыптастырады. Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну. Тапсырма: Өз есімдеріңді екілік кодта жазыңыз. Дескриптор: 1.Екілік кодты таңдайды. 2.Екілік кодта жазады. (таңбалайды.) Бағалау: «Бағдаршам» әдісі. Мақсаты:Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.
Бағалау критерийі: Мәтіндік ақпаратты екілік кодтауда жасай алады. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану. Тапсырма: ASCII-кодын пайдаланып шифрланған таңбаларды анықта. 01000001____________________________________ 01000111____________________________________ 01001010____________________________________ 01010101____________________________________ Дескриптор: Бірінші әріпті анықтайды. Екінші әріпті жазады. Үшінші әріпті табады. Төртінші әріпті белгілейді Бағалау: «Шапалақ» әдісі. Мақсаты:Қошеметтеу арқылы оқушыларды ынталандыру.
Сергіту сәті. «Экраннан көрсетілген жаттығуларды жасау»
(Топтық жұмыс) Тапсырма: Ребусты шешіп, берілген сөздерді екілік кодтау арқылы шифрлаңдар: 1) Ф 2)
Дескриптор: 1.Ребусты шешеді 2.Ребустың жауабын екілік кодқа түрлендіреді. 3.Кестені толтырады. Бағалау: Екі жүлдыз бір тілеу әдісі. Мақсаты: Оқушыларды топтастырып, бір бірін бағалайды.
|
Интерактивтік жаттығу
2 мин
Таратпа материал, компьютер, деркекөздер
Үлестірме материалдар
Үлестірме стикерлар |
||||||||||||
Сабақтың соңы
5 минут
|
Рефлексия:
«Кері байланыс» Оқушылар парақшадағы сұрақтарға жауап жазады Кері байланыс парағы: 1.Бүгінгі сабақтан алған әсерім? _____________________________________________ 2.Маған не ұнады/ұнамады? _____________________________________________ 3.Тапсырманы орындаудағы туындаған қиындықтар? _____________________________________________
Үй тапсырмасы: Бума, дербес компьютер сөздерін кодтайды.
|
|
||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||
«Менің есімімнің тарихы» әдісі оқушыларды тапсырмалар арқылы саралаймын. «Үштік» әдісі Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алатынын ескере отырып жұптасып жұмыс жасайды. «Кім жылдам?» әдіс. Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. | «Бармақ» әдісі.
Мақсаты:Оқушылардың материалды қаншалықты игерген деңгейін тексеру мақсатында бармақ арқылы бағаланады. «Бағдаршам» әдісі. Мақсаты:Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. «Шапалақ» әдісі. Мақсаты:Қошеметтеу арқылы оқушыларды ынталандыру. Екі жүлдыз бір тілеу әдісі. Мақсаты: Оқушыларды топтастырып, бір бірін бағалайды. |
Оқушылар сабақ барысынды копьютерлік қауыпсіздікті сақтайды.
Серғіту сәті «Экраннан көрсетілген жаттығуларды жасау». Мақсаты:Оқышылардың аршамауына жағдай жасау, сол арқылы оқушылардың зейінін жинақтайды. Жаттығуларға бір серпіліспен қарау. |
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? . |
||||||||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718