қысқа мерзімді сабақ жоспары Жаманның даналығы

 

Сынып: 5

Сабақ : қазақ әдебиеті

Мектеп атауы:А.Тихоненко атындағы орта жалы білім беретін мектебі

Пән мұғалімі: Тайпакова Светлана Максутовна

Бөлім тақырыбы   Туған жерім – аялы алтын бесігім
Сабақтың тақырыбы «Аяз би» ертегісі  Жаманның даналығы
Оқу мақсаты

 

6.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау

 

6.3.1.1. шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып,тарихи және көркемдік құндылығына баға беру

 

Сабақ мақсаттары барлық оқушылар:

Әдеби шығарманың жанрын,  сюжетін ажыратады, кейіпкерлерді өзара салыстыра біледі

Көпшілігі: Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды, кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып , көркемдік ерекшелігін талдайды

Кейбір оқушылар: Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін талдайды, ,шығармадағы кейіпкерлерге баға беріп ,тарихи және көркемдік құндылығына дәлелдер келтіреді

 

 

Бағалау критерийлері

–          Әдеби шығарманың жанрын,  фабуласын, сюжетін анықтайды;

–          кейіпкерлерді өзара салыстырып,талдайды;

–          тарихи және көркемдік құндылығына баға бере біледі.

Тілдік мақсат Пән лексикасы және терминология:

Күлдіреуіш,нашарлар, Фабула,құндылық,

сөз тіркестері:  Жау шапты, ел бүлінді, апат соқты, қырық асыранды қаз Сүлейменнің жүзігі, Мұсаның асасы, Дәуіттің қоржынындай

Құндылықтарға баулу 2.Құрмет. Тұлғааралық қарым-қатынасты дамытуға бағытталған топтық жұмысты қолдану, өзін-өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауакершілік сезімін қалыптастыру
АКТ дағдылары Бейнематериал қолдану арқылы  ақпарат алмасу, оқу материалын зерделеу дағдысы
Пән аралық байланыс Өзін-өзі тану «Ізгілікке бастар жол»  қазақ тілі Табу сөздер
Бастапқы білім Ертегінің тақырыбы мен идеясын анықтай біледі

Ертегілерді түрлеріне ажырата біледі

Аяз би ертегісінің мазмұнын біледі

Кейіпкерлерді ажырата алады

Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың басы

3-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Басталуы  3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

 

7мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру.

« Жасырын сөз» әдісі   Қандай адамға тән қасиеттер?

 

мақтаншақ                                                             сараң

 

әдепсіз

өтірікші

 

Мына қасиеттердің синонимін тап

кемеңгерлік

ойшылдық

 

данышпандық                                           ұлылық

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбын қандай болмақ деп ойлайсыңдар?

Жаманның даналығы

 

Суреттер арқылы  топқа бөлу

“Пазл” әдісі қиылған суреттерді құрастырып , топқа бөлінеді

«Есім-акроним»әдісі    Топ атауларына жасайды

І топ «Жаман »                 ІІ топ «Хан »

 

 

ІІІ топ Уәзір »

 

 

Алдыңғы білім.“Ұшқыр ойдан- ұтымды жауап”\

 

/үй тапсырмасын тексеру кезеңі/ Қырық уәзірдің іштарлығы

«Үш таяқша» әдісі  1сұрақ,1идея,1 жауап

1.Қырық уәзір хан мен Жаманның арасына неліктен от жақты ?

2.Ханның тапсырмасы қандай болды.

З. Қырық уәзірдің іс-әрекетін қалай бағалайсыз

 

 

Кері байланыс «Гүл дестесі» әдісімен бағалаймын. Сұраққа жауап берулеріне қарай гүл дестелерін беремін.

Мадақтау арқылы қолдау көрсетемін

Қызыл десте-өте жақсы!

Көк десте-тамаша!

Күлгін десте- жақсы!

 

1-тапсырма жұмыс Жалпы сыныпқа Бейнетаспа көрсетіледі. Аяз би мен Майқы би.Құмырсқа би туралы мәлімет

«Зерттеушілік конференциясы» әдісі  Бейнесюжеттен көрген үзіндіні мәтінмен байланыстыра отырып орындайды

1.1-топ Мәтінді оқып, «Жау шапты, ел бүлінді, апат соқты» мағынасын ашып түсіндір. Күлдіреуіш деген не ?

2.2-топ  Мәтіннен Хан мен шалдың диалогін тап. Табу сөздер қолданылды ма?Қырық асыранды қаз деген сөзді түсіндір

3.3-топ Мәтіннен Жаманның жауабын тауып,  мағынасын ашып түсіндір

Дескриптор

1.      Мәтінді оқып, сөздердің мағынасын ашады

2.      Табу сөздерді табады

3.Бейнетаспаны тыңдай отырып, қосымша мәлімет алады

 

.

.

Кері байланыста «Қосу,азайту,қызықты» әдісі

–          «Қосу» -оң әсер еткен фактілерді,алған  білімдері жайлы жазады.

–          « Азайту» – «қолымнан келмей жатыр» «немесе» түсініксіз болып тұр» деген ойларын жазады.

–          «Қызықты» деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді соны жазады.

1-тапсырма.Сәйкестендіру

Берілген мақал-мәтелдерді бөлім мазмұнымен сәйкестендір

Дескриптор

1.Бөлімнің мазмұнымен берілген мақал-мәтелдерді сәйкестендіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Гүл дестесі» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плюс,минус,қызықты» әдісі

 

 3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

1.Хан тапсырмасы

 

2.Хан сынағы

 

3.Жаманның үйленуі

 

4.Қырық уәзірдің іштарлығы

 

5.Жаманның даналығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Ащы мен тұщыны татқан білер,Алыс пен жақынды жортқан білер.

2.Есірген хан елді ермек етер.

3.Ақыл – ердің қорғаны.

4.Кедейлігіне қарама, кісілігіне қара.

5. Сертке берік бол,Досыңа серік бол.

6.Арсыз адам жала жауып аздырады,Ақылды адам жол тауып оздырады.

7. Жігітке жар қымбат,

Намыс пен ар қымбат.

8. Түстік жерге өтірік айтсаң,Кешке ізіңмен барады.

9. Ескі дос естен кетпес.

10.Хан сөзін шеше алмаған уәзірлердің Жаманға баруы.

Алдыңа келсе атаңның құнын кеш.

11Жақсы ісінің артында сауабы бар,

Зұлымдықтың артында жауабы бар.

12.Жаманның арсыз уәзірлерді хан жазасынан құтқаруы.

Арын сатқан ер оңбас, Ажарын сатқан сері оңбас.

13. Хан тағына отырған Жаман.

Ақылды жетер мұратқа,

Ақылсыз қалар ұятқа.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақтада дұрыс жауабын көрсетеді. Өздерін бағалайды.

2-тапсырма

 Дескриптор (түйінді сөз)

–          Оқушылар кейіпкелерді өзара салыстырады

–          Тарихи және көркемдік құндылығына қарай ерекшеліктерін ажыратады

 

 

1-топ Қазақ тарихындағы хан мен ертегідегі ханды салыстыр   Тарихи және көркем әдеби құндылығына қарай ерекшеліктерін ажырат.

 

2- топ Жаман мен уәзірлерді салыстырТарихи және көркем  құндылығына қарай ерекшеліктерін ажырат.

3- топ Елбасы мен Аяз биді   салыстыр.Тарихи құндылығына қарай ерекшеліктерін көрсет

Кері  байланыс:«Еркін микрофон» әдісі

* Сіздердің бойларыңызда кейіпкерлердің  қандай қасиеті бар?

* Хан мен халық Аяз бидің қандай қасиеттерін бағалайды?

* Жаманға ұқсағың келе ме? Неліктен?

 

Т.Ж. 3-тапсырма

“Ақпаратты толықтыру” әдісі

Дескриптор(түйінді сөз)

–          Оқушылар мәтіннен сөз тіркестерінің көркемдік мағынасын ашады

сөздердіңкөркемдік ерекшелігін  анықтайды

Ой пікір білдіру арқылы  тарихи және көркемдік құндылығына баға береді

 

 

 1 топ: Фабула,құндылық,Сүлейменнің жүзігі, Мұсаның асасы, Дәуіттің қоржынындай тіркестерінің  мағынасын ашып, көркемдік ерекшелігін сипатта

 

2 топ: Мәтіндегі Барсакелмес ,қарақоға, шеңгел , қырғауыл, сауысқан сөздерінің көркемдік ерекшелігін аңыз, ертегілермен байланыстыр

3 топ: Зерттеушілер

«Жалғанда жаман адам болмайды, жаман әдеттер ғана болады» 3мысалмен дәлелде, тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңдер

 

 

 

 

Рефлексия. «Таңдау»әдісі

1.      Мен үшін  сабақ …….болды деп ойлаймын

2.      Мен басқаларды  …… тыңдадым

3.      Мен сабақта топта……. қатыстым

4.      Мен сабақтағы жетістігіме ……….

5.Мен сабақта                   үйрендім

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Еркін микрофон»

әдісі

 

 

 

интернет

Wikipedia

 

 

 

Сейхун.инфо- интернет

 

Массагет.кз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Таңдау

әдісі үлестірмелер

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

Кері байланыс

3 минут

 

 

2 минут

 

 

 

 

Үй тапсырмасы: Аяз биге хат жазу.

 

 

«Табыс    ыс   сатысы»

әдісі

 

 

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 

Бағалау – Оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Ықшам сабақты жопарлау барысында  оқу мақсатынан сабақ мақсатын шығаруды меңгердім. Оқу мақсаты мен бағалау критерилеріне сәйкес дескриптор құрастыруды және тиімді оқыту үшін 8 тәсілді пайдалану керектігін, сондай-ақ әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалануды жете түсіндім.

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды , неліктен?

 

 

Ықшам сабақты жопарлау барысында  оқу мақсатынан сабақ мақсатын шығаруды меңгердім. Оқу мақсаты мен бағалау критерилеріне сәйкес дескриптор құрастыруды және тиімді оқыту әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалануды жете түсіндім.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)

1.

 

 

2.

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)

1.

 

 

2.

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *