Әлемді өзгерткен жаңалықтар

Бөлім: Компьютер және қауіпсіздік       Мектеп:

Пән: Информатика

Күн: Мұғалім:
Сынып: 5

Сабақ 7-8

Сабаққа қатыскан оқушылардын саны: Қатыспағандар:
Сабақ такырыбы Әлемді өзгерткен жаңалықтар
Осы сабақта жететін мақсаттар(оқу жоспарына сілтеме) 5.4.2.2-  құжатқа құпиясөз орнату

5.1.3.1 – ортақ  қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу

Оқу мақсаттары Оқушылардын құжаттармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
Жетістік критерийлері Таңдалған жобаның тақырыбын анықтайды

Жобаны іске асыру үшін қажетті ақпаратты таба алады және іріктейді

– Жоба құру кезінде ортақ қалтада жұмыс істейді

Аяқталған жобаның бағалау критерийлерін талқылайды және толықтырады

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар істей алады:

– Әлемді өзгерткен жаңалықтар мәселесін талқылайды

– Жоба тақырыбын таңдау себептерін атайды

– өз жобасына қажетті кілтті сөздерді сипаттайды

– жобанын таңдалған критерийлерге сәйкестігін анықтайды

Пәндік лексика және терминология

-жоба, ақпаратты іздеу, зерттеу, критерийлер

Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері

Интернеттен пайдаланылған ақпараттардын сілтемесін көрсету қажет

·      Өзгенін ойын көшіріп алу ….. деп атайды

·      Академиялық адалды сақтау бұл …

Құндылықтар

 

 

Академиялық адалдық

Өзін және қоршаған ортаны сыйлау

Әріптестік

Пән-аралық байланыс Химия, физика, биология

 

Алдынғы білім

 

Қай жерде компьютерді қолдануға болатынын біледі

 

Ресурстар 1.Информатика-оқулық 5 сыныпқа З.М.Журбенко, О.В.,Козина, С.А.Нургалиев – Астана: АОО «Назарбаев Зияткерлік мектептері», 2017, 8-9 бет Тарау 1 Компьютер және қауіпсіздік.

2. Қосымша 1 – сабаққа катысты суреттер

3. . BILIMLAND бейне http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720

 

Сабақ барысы
Жоспарланған кезеңдері Сыныпта жоспарланған іс-шаралар Ресурстар
Сабақ басы

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шақыру кезені

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім: Оқушылар, осы суреттер қандай жаңалықтарды бейнелейді?

Тағы қандай жаңалықтарды қоса аласыздар?

Оқушылардың ықтимал жауаптары:

– Біріншісі – компьютер, одан кейінгілері теледидар, ұшақ т.б.

Мұғалім:

– Бүгін біз «Әлемді өзгерткен жаңалықтар» жобасы бойынша жұмысты бастаймыз. Сіз табылған жаңалықтар ішінен біреуін таңдаңыз және жоба түрінде осы ақпаратты жасайсыздар. Мысалы, презентация құру.

 

Тақырыпты осы слайдтан таңдай аласыздар және де берілген оқулықтын 20 бетінде.

 

 

1-слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптасып жоба тақырыбын таңдау

3 мин

Нұсқаулар

Балаларға жобаны қалай жасауға болатындығын түсіндіріңіз. Мысалы: Компьютерлік презентация арқылы. Алайда, кітапта басқа да түрлер берілген:

·                    Фотоколлаж

·                    Жарнама баннері

·                    Постер

·                    Стенгазета.

Мұғалім:

– Жұпқа бөлініңіздер және де жобаның тақырыбы мен жасау әдісін талқылаңыздар.

 

Оқушылар таңдаған тақырып бойынша жұпқа бөлінеді және жобаны көрсету түрін (формасын) таңдайды. Бұл жұмыстың нысаны тілдік дағдыларды студенттерден талап етеді. Мысалы, олар сыныптастарымен қандай тақырыпты таңдау және оны қай формада ұсыну керектігін талқылайды.

Мұғалім:

Д Біз жобаларды бағалауды қалай қарастырайық. Бұл әрекетті орындау үшін критерийлерді таңдаңыз. Сіздің жобаны бағалау критерийлерің қалай толықтырар едіңіз?

 

 

 

 

3-слайд

Сабақтын ортасы

 

 

 

 

 

 

Бағалау үшін критерийлерін таңдау және толықтыру

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану

3  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практикалық дағдыларды қалыптастыру

3 мин

 

3 мин

Нұсқаулар

Студенттердін критерийлерін тақтаға жазыңыз. Осындай  смайликтерді бағалауға ұсыныңыздар.

Жобалау критерийлерінің үлгісі:

– Дәлдігі (эстетика)

– Креативті дизайны

– Сауаттылық (қателер жоқ)

– Айқындығы(түсңніктігі)

– Авторлық құқықты құрметтеу (сілтемелер көрсету)

Мұғалім: Сіз жобаны зерттеу және оны ұсыну қадамдарын таңдадыңыз. Енді сіз жобаны құру үшін қажетті, қандай қадамдар жасау керектігін талқылайсыздар.

Мұғалімге ескерту: Бұл қадамдарды оқулықтың 22-бетінен табуға болады.

Мұғалім:

– Балалар, сіз ашылған жаңалықтар  туралы ақпаратты қай жерден іздейсіздер?

Оқушылар: Интернеттен

Мұғалім: Ақпаратты іздеп, оны жүктеген кезде нені есте сақтау кажетпіз?

Оқушылар:

Авторлық құқықты құрметтеу, компьютерлік вирус жұқтырып алу мүмкіндігі.

Мұғалім: Еске сақтандар!!

– Біреудің жұмысын толық көшіруге болмайды есіңізде болсын!

Мұғалім:

Ақпаратты іздеу кезінде қажетсіз ақпараттар көп болуы мүмкін. Осыған байланысты ең қажетті деген идеяларды жинаңыз.

Енді мен сіздерге ортақ қалтада ақпаратты сақтай отырып, онымен бірге жұмыс істеу мүмкіндігін көрсетемін.

 

Нұсқаулар

 

Ортақ қалталармен қалай жұмыс істеу керегін көрсетіңіз. Жобаны жасау кезінде олар ортақ қалтамен бірге жұмыс істей аласындар деп түсіндірініз. Сабаққа дейін жобаның жасау реттілігінің сипаттамасын дайындаңыз. Әр топқа таратыңыз. Бірге жұмыс істеу нұсқауын айтыңыз: Бір-бірін тыңдау маңызды.

 

Презентация_

Исследование

Слайд  4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

Оқулық 5 сб.

. 22 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 6

 

 

Серік ету сәті

1 минута

Орнымыздан тұрайық,

Шеңбер жасап алайық.

Иіліп оңға бір,

Иіліп солға бір.

Алға қарай бір адым,

Артқа қарай бір адым,

Жоғары төмен қарайық.

Орнымызға барайық.

Оқушылардын ізденуі

 

15 мин

 

Компьютерлік практикум

Студенттер жобаға керек онлайн ақпарат іздеуде. Ақпаратты ортақ қалтада сақтайды.

Рефлексия

 

6  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімі жазбаша үш сұраққа жауап беріндер деп сұрайды,  оқушылар жапсырмада сабақтың нәтижесін жазады.

– Біз қалай авторлық құқықты сақтау тиіспіз?

– Ортақ қалта бізге қандай мүмкіндік береді?

– Сабақ бойынша өзіңізге қандай баға бересіз?

Өз стикеріңізді тандаңыз

 

Менде сұрақтар қалды

Барлығын түсіндім

Жұмысыма қанағат емеспін

Үй жұмысы

– Қандай суреттерді өз жобанызда қолданасыздар.

– Табылған ақпаратты слайдта қалай көрсетесіз.

Дифференциация – Сіз

оқушыларға көбірек

қолдау көрсету үшін не

істейсіз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай

тапсырма беруді көздеп

отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Қауіпсіздік ережесін сақтау
Дифференциация тапсырманы таңдаған кезде көрінеді Іздеу жұмысы смайликтер арқылы бағаланады , бірақта презентация критерийлері мұғаліммен бекітілген

Білімді рефлексия арқылы бекітеді

Деңсаулықты сақтайтын технологиялар

Серік ету сәті

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *