10-сыныпқа арналған сабақ жоспары
Хамитова Сауле Лаззатовна
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі. Казахстан. Павлоалр қаласы. №43 Жалпы орта білім беру мектебі
Сабақтың тақырыбы:« Әкесі мен балалары».Мамандығым-мақтанышым.10-сынып.
Мақсаты: «Әке мен бала» мәтінінің мазмұнын түсініп, негізгі түйінін ұғындыру. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын ұштап, сұраққа толық, жүйелі жауап беруге дағдыландыру. Грамматикалық тақырыпты әртүрлі тапсырмалар арқылы қайталау.
- Оқушылардың тілдерін ұштап,өз ойларын айта білуге жетілдіру. 3. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Рухани – адамгершілікке тәрбиелеу, жалпы адами қасиеттерге ие болатын тұлға қалыптастыру. Тілдерін ұштау, шешендікке баулу.
Күтілетін нәтиже: Сөздік қорлары жаңа сөздермен толықтыра отырып, сауатты сөйлеу, жазу дағдылары, ойлау қабілеттері дамиды. Салыстырып, талдап үйренеді.
Түйінді идеясы: Еңбек туралы өз ойларын айта білуі.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, «Тоғыз алмаз»тәсілі, мәтінмен жұмыс, топпен жұмыс
Ойлау деңгейі | Сабақтың барысы | Уақыт | Оқып-үйренудің мақсаты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | Бағалау | ||
1.Ұйымдастыру кезеңі
|
2мин | Ынтымақтастық қалыптастыру, | 1Амандасу. «Шаттық шеңбер» тәсілі арқылы псих-лық жағдай тудыру. Басқа тілдік атмосфераға енгізу.
2.Үй тапсырмасын тексеру
|
Оқушылар шеңбер құрып, бір-біріне доп лақтыру арқылы тілектерін айтады. Сандар арқылы 3 топқа бөлінеді
Еңбек, өнер туралы мақал-мәтелдерді білу «Мақал-мәтелдер білгірі»ойыны арқылы тексеру |
Шаттық шеңбері:
|
СТОү,ОЖЕСО |
|||
Білу
Түсіну |
2. Жаңа тақырыпқа шығу | 2 мин | Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау, | Суретке қарап, сабақтың тақырыбын анықтау
Суретте кім бейнеленген? Отбасының тірегі кімдер? Мамандық таңдауда ең бірінші кімдермен ақылдасасыңдар? |
Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.
«Әкесі мен балалары» мәтінін аудиожазбадан тыңдайды? Мәтінде қандай мамандықтар туралы айтылған? Қай баласы табиғатты жақсы көреді? Кенже баласы кім болғысы келеді? |
Интерактивті тақта
|
СТО, АКТ, ОмОЖТ | ||
|
|||||||||
Қолдану | 1.Жаңа материалдарды түсіндіру | 10 мин | логикалық ойлауға жетелеу | Мәтінмен жұмыс
Мәтінді оқу. «Стикердегі сұрақ» тәсілі
|
Топтық талқылау
Әр топ постерге бір сұрақтан жазады? |
«Карусель» әдісі
Флипчарт Маркерлер |
СТО, ОүБОБ,
ТжДБ
|
||
Талдау
|
Постерлерді қорғау
|
6 мин | қорытынды шығаруға жетелеу | ІІІ. Топтық жұмыс.
1-топ.Жұмыс істеу барысында факторларды тәртіппен қойыңдар, мысалы, олардың құндылықтары 2-топ.Қазіргі қоғамда керек қабілеттер 3- топ.Тілші мен балалары. сұхбат «Қос сөздер»әлемі |
Әр топ жұмыс дайындалады
1-топ. Жұмыс істеу барысында негізгі факторларды тізбектеп тәртіппен жазады. 2- топ. «Тоғыз алмаз» тәсілі арқылы 3-топ. Балаларды студияға шақырып, сұхбат құру
Қос сөздердің түрлерін ажыратады |
Постерлер,сөздіктер | СТО,ТжДБО,
ОЖТ, ОЖЕСО |
||
Жинақтау |
|
7 мин | Тақырыпты қорытындылап, өз пікірін дәлелдеу. | «Бұл кім» кәсіби бағдар ойыны.
әртүрлі мамандықтар айтамын, ал сендер секунд ішінде жолдастарыңызға қарап аталған мамандық көбірек кімге үйлесетінін іштей анықтайсыңдар. Не себепті сол мамандыққа сәйкес келетіндігі туралы өз ойларыңды жеткізесіңдер. Мұғалім, жүргізуші, дәрігер, тігінші, әнші, журналист, спортшы, програмист, эколог, заңгер |
Не себепті сол мамандыққа сәйкес келетіндігі туралы өз ойларыңды жеткізеді. | диалог | СТО, АКТ, ТжДБО, ОБжК,
ОЖЕСО |
||
Бағалау | Білік-дағдыны тексеру
Рефлексия |
6 мин | түсіну дәрежесін меңгеруін бағалау | «Доп арқылы» Сабақта не алдым? Неге үйрендім? | Мәтіннің негізігі түйіні қандай?
Перефраза жасайды |
Оқулық, , бағалау критерийлері,бағалау парағы, | СТО, ОүБОБ, ОБжК, ТжДБО формативті бағалау,суммативті бағалау | ||
Бағалау |
Стикер толтыру | 2 мин | Өзіңе керекті қандай мәлімет алдың? | Стикер тарату
Үйге тапсырма беру. |
«Мамандығым- мақтанышым»эссе жазу | Стикер, смайликтер | СТО, ОүБ,формативті бағалау |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718