1 цифры. Жылдам – баяу.Үшбұрыш

Мақсаты:1 цифры туралы білімдерін бекіту; «жылдам, баяу» ұғымдарын, әртүрлі өлшемдегі үшбұрыштар туралы білімдерін қалыптастыру.

Міндеттері:

  • балалардың 1 цифры туралы білімін нығайту;
  • цифрды заттың санымен сәйкестендіруге үйрету;
  • жұмбақты көрген мәліметтерге сүйене отырып шешуге үйрету;
  • таныс заттарды көлеміне қарай (үлкен, кіші, кішкентай) салыстыруға, заттарды сол белгілері бойынша біріктіруге үйрету;
  • үшбұрыш туралы білімін нығайту, оны өзге пішіндердің арасынан табуды үйрету;
  • үшбұрыштың көлемі жағынан әртүрлі болатынын түсіндіру.
  • «жылдам», «баяу» ұғымдарын айыра білуге үйрету;
  • көру арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту;
  • тапсырманы тиянақты орындауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер:

біледі:1 цифрын, үшбұрыштардың көлемі жағынан әртүрлі (үлкен, кіші, кішкентай) болатынын; «жылдам», «баяу» ұғымдарын дұрыс пайдалануды;

түсінеді: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді, жұмбақтарды шеше білуді, көптеген пішіндердің ішінен үшбұрышты таба білуді;

қолданады: өзіне таныс заттарды көлеміне қарай (үлкен, кіші, кішкентай) салыстыруды.

Қажетті көрнекі құралдар: ойынға арналған суреттер, заттық суреттер, баяу, жылдам жүретін аңдардың суреті, № 1 жұмыс дәптер.

Билингвальді компонент:үшбұрыш – треугольник, доп – мяч, бір – один, арыстан – лев.

ҰОҚ-нің барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

 

Педагог жұмбақ жасырады:

Таңғажайып кірпішті,

Бір-біріне қаладым.

Ұнамаса құлатып,

Қайта-қайта қаладым.

( Текшелер)

Кезікті кербез сұлу,

Бір жануар.

Үстінде

Екі тауы бар.

(Түйе)

  1. Негізгі кезең.

 

1-тапсырма.

Педагог: «Неше текше, неше түйе, неше доп бар?» – деп сұрайды. 1 цифры бір затты білдіретінін түсіндіреді.

Балаларға 1 цифрын бояуды ұсынады.

2-тапсырма.

Педагог сол жақта тек 1 цифры жазылғанын көрсетеді. Балаларға 1 цифрына сәйкес заттарды бояу туралы тапсырма беріледі.

–Неше шәйнекті боядыңдар (бір), неше тақия (бір), неше Күнді (бір) боядыңдар?

Сергіту сәті.

Кәне, қанат жазайық,

Қарлығашқа ұқсайық.

Ұшып-ұшып алайық,

Орнымызға қонайық,

Білімде алда болайық.

Педагог өз қалауынша ұйымдастырады.

3-тапсырма.

Арыстан мен тасбақа: «Пальмаға кім бірінші жетеді?» – деп бәстеседі.

– Сендер қалай ойлайсыңдар, не бірінші жетуі мүмкін?

–Неге арыстан бірінші жетеді деп ойлайсыңдар?

Педагог «жылдам – баяу» түсініктерін сөздік қорларына енгізу жұмыстарын жүргізеді.

Педагог балаларға пальмаға бірінші жеткен аңды бояуға тапсырма береді.

4-тапсырма.

Педагог жұмбақ жасырады:

Үш бұрышы,

Үш қабырғасы бар

Бұл қандай пішін?

Үшбұрышты жан-жақты қарап зерттеу.

– Кәне, үшбұрыштың қанша төбесі, қанша қабырғасы бар екенін тексерейік.

– Үшбұрыштың қандай қабырғалары ұқсас?

 

Балаларға мынадай сұрақ қояды:

– Суреттердің арасынан неше үшбұрышты таптыңдар?

– Үшбұрыштардың өлшемі қандай?

– Үшбұрыштардың ең үлкенін қызыл қарындашпен, одан кішілеуін көкпен, ал ең кішкентайын жасыл түспен бояңдар.

  1. Рефлексия.

 

Өзін-өзі бақылау және өзі атқарған жұмысқа баға беру.

Педагог:

– Тасбақа тез жүреме, арыстан ба?

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *