Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр
Сабақтың мақсаты: а)Аудан және оны өлшеуді пысықтау.Аудан өлшем бірлігі
квадрат дециметрмен есептеу тәсілдерін пысықтау.
ә)Бірлесіп жұмыстануға, достыққа, татулыққа тәрбиелеу.
б)Шапшаң есептеу дағдыларын арттыру, деңнгейлік
тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топтастыру.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, электронды оқулық , Ұшақ
Астананың әсем жерлері, Венн диаграммасы
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, музыка
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу.
Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№9 мысалды тексеру (95 бет)
ІІІ. Өткенді қайталау.
Ой қозғау.Конверттегі фигурадан көлік құрастыру.
-Тік төрбұрыштың ауданын қалай табамыз?
-Тік төртбұрыштың периметрі дегеніміз не?
-Палетка не үшін керек?
ІV. Ауызша жаттығу. Интерактивті тақтадан тапсырмалар беру.
-Жаңа сабаққа кіріспес бұрын, тобымызға ат қойып алайық.Ұшаққа міну үшін бізге трап (баспалдақ) керек.
.
а) – Бүгін біз саяхатқа шығамыз. Астанаға тез бару үшін ұшаққа отырайық. Әуелі билет алайық.Ол үшін мына мысалдарды ауызша шығарайық.
720 : 90 8 * 1000 842 : 2 81081 : 9 127000м = ? км
24500кг = ? ц
96 сағ. = ? тәулік
2 ғасыр = ? жыл
б) І топ – Ұзындық бірліктері.
ІІ топ – Масса бірліктері.
ІІІ топ – Уақыт бірліктері.
- Жаңа сабақ.
– Ұшаққа жайланып отырдық.Енді тездетіп есептер шығарайық.
№1 есепті – І топ
№2 есепті – ІІ топ
№3 есепті – ІІІ топ шығарайық.
№1 №2 №3
Ұз.-8дм Қаб.- 5м Биіктігі – 10дм
Ені – 4дм Шаршы Ұзынды – 30дм
S =? P=? S =? P =? S =?
Ш: P = (8+4)*=24дм Ш: P=5*4 =20дм Ш: S= 10*50 =500дм2
S = 8*4 =32 дм2 S =5*5 =25 дм2
Венн диагарммасы
Шаршы Тіктөртбұрыш
№4
Ұзындығы | 8см | 40дм | 40см | 4дм | 5дм | 12дм |
Ені | 5см | 10дм | 3см | 3дм | 3дм | 8дм |
Ауданы | 40см2 | 400дм2 | 120см2 | 12дм2 | 15дм2 | 96дм2 |
Периметрі | 26см | 100дм | 86см | 14дм | 16дм | 40дм |
Ақтөбе қаласының үстінен ұшып барамыз.
№5 Бөлуді орында және көбейтумен тексер.
І топ. ІІ топ. ІІІ топ.
83244 : 4=20811 34088 : 8 =4261 14007 : 7 = 2001 87147 : 9 = 9683
Әрмен қарай ұшып барамыз.
Электронды оқулықтан тест жұмысын орындау
№7 есеп. (оқып шығамын)
-Есеп нелер туралы?
-Есепте не белгілі?
-Не белгісіз?
-Бізден не сұрайды?
І топ – есептің шартын жаза қойыңдар.
ІІ топ – шешуі мен жауабын жазады.
ІІІ топ – кері есеп құрастырады.
5сағ.
80км/сағ 60км/сағ Ш: (80+60)*5 =700 (км)
Ж: 5 сағат
? км
Кері есеп ?
80км/сағ 60км/сағ Ш: 700 (80+60) =5 (км)
Ж: 5 сағат
700 км
№8 есеп. (Есепті оқимын.Бірге талдаймыз)
І күні – 28 км
ІІ күні – 35 км
ІІ күні – ? сағ.
Әр күні – ? сағ. Ш: (28 +35) : 9 =7(км/сағ)
28 : 7 =4(сағ) 35 : 7 =5(сағ)
Ж: І – 4сағ. ІІ- 5сағ.
Кері есеп.
І – 28 км
ІІ – 35км Ш: (28 + 35) : 7= 9(сағ)
Жылд. – 7км/сағ. Ж: 9 сағ.
Мінекей, Астанаға жеттік. Жарқырап аластан бәйтерек көрінеді.
№9 теңдеу. Қай теңдеудің мәні 270-ке тең?
Х + 100 = 370 400 – х =130 1350 : х =5 3 * х =810
-Міне, мынау парламент үйі. Анықтап көру үшін шығармашылық тапсырмаға қарайық. Астанада әсем зәулім ғимараттар өте көп. Олар әсем Астанаға әр түрлі деңгейде өзінше мән мағынасымен қатар көрік беріп тұр. Олай болса:
Деңгейлік тапсырмалар:
Әсем Астананы араладық. Астана туралы, алған әсерлеріміз туралы кім әңгімелеп айтқысы келеді?
Енді үйге қайтайық.
Үйге тапсырма: мысал 6 (95 бет)
Жақсы әсер және жақсы баға алдық.
Бағалау