Квадрат түбір
Садуова Динара
Квадрат түбір | Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орте мектебі» КММ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Садуова Динара | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірінің анықтамасын білу және осы ұғымдарды ажырату; Квадрат түбірлерге есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану, геометрия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы
|
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Тақырыпқа ену үшін уақыт өлшемдері туралы сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл-күйімен бөліседі, танысады сөйлеседі, жылы бір-біріне лебіздер айтады.Мұғаліммен бірге сабақтың мақсатына жетудегі бағалау критерийлерін анықтайды. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткенді қайталау арқылы жаңа сабаққа ену
1.Дәрежеге шығару амалына кері амал бар ма? 2 Дәреже түсінігі н қалай анықтайсыңдар? 3. Дәреже деген не? 4. Түбір дегеніміз не? Үй тапсырмасын тексеру №2,11 есеп |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім |
Анықтама: Теріс емес а санының квадрат түбірі деп квадраты а-ға тең b санын атайды.
Анықтама: Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады. 4 – мысал. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын қолданып, теңдеуін шешейік. Шешуі. теңдігі , болғанда орындалатыны белгілі. Демек, теңдеуінен немесе екенін аламыз.Соңғы теңдеуде демек квадрат түбірдің анықтамасы бойынша немесе және екі түбір шығады. Тексеру жүргізу арқылы х – тің екі мәні де берілген теңдеудің түбірі болатынын аламыз. Жауабы: . |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топпен жұмыс | 1. 2,14 есепті және 2,15 есптерді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұппен жұмыс
|
2. “Математикалық диктант”;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс
|
2. 1) b-ның кандай мәнінде өрнегінің мағынасы болады?
3. А) b<0B) b>0C) b=0 . 4. 2) теңдеуін шешіңдер: 5. А) 25 В) -25 С) 25;-25 6. 3.у-тің қандай мәнінде теңдігі дұрыс болады? 7. А) 9,25 В) 24,5 С) 12,25 8. 4) Өрнегіндегі көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізіңдер. 9. А) В) С) 10. 11. 5) Өрнегіндегі көбейткішті түбір белгісінің алдына шығарыңдар. 12. А) В) С) 13. Жауабы: 1В, 2А, 3С, 4С, 5С |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы
|
Сабақты бекіту
Рефлексия Қызыл – өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін жандар
Үйге тапсырма: №2,13 есеп
Бағалау: Оқушылардың сабаққа араласу деңгейіне қарай бағалайды. |