Компьютердің қызметі

Көп мерзімді жоспар бөлімі:

«Компьютерлік жүйелер мен желілер»

Мектеп: №12
Күні: 26.09.2018ж. Мұғалім: Маймакова А.
Сынып: 6 «а» Қатысушылар саны:

 

  Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Компьютердің қызметі  
Сабақ түрі Біліктілікті қалыптастыру  
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.1.1.2- компьютердің негізгі құрылғыларының  өзара әрекетін  түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты Компьютердін негізгі құрылғылардың өзара әрекеттесуі туралы білімді қалыптастыру
Бағалау критерийлері: Компьютердің негізгі құрылғыларының  өзара әрекеттесуін түсіндіру
1) компьютердің негізгі құрылғыларын тізімдейді
2) құрылғыларды  тағайындауы  бойынша  топтастырады3) әрбiр құрылғының   суреттен және сыртқы келбетінен аңықтайды
3) құрылғылар арасындағы өзара әрекеттесу алгоритімін айта алады
Тілдік мақсаты

 

Оқушылар:
– компьютер құрылғылардың тағайындалуын талқылайды (енгізу құрылғысы, шығару құрылғысы, ақпаратты сақтау құрылғысы, ақпаратты өңдеу құрылғысы);
– құрылғылардың бір-бірімен өзара әрекеттесуін талқылайды
Пәндік лексика мен терминология:
• Ақпаратты енгізу құрылғылары (шығу) ….
• Жад құрылғылары … 

Орыс тілде Ағылшын тілде Қазақ тілде
Устройство ввода Input device Еңгізу құралы
Устройство вывода Output device Шығару құралы
Жесткий диск Hard disc Қатты жад
Процессор Processor Процессор
Память Memory Жад
Внешняя память External memory Сыртқы жад
Внутренняя память Internal memory Ішкі  жад
Құндылықтарды дарыту Ынтымақтастық

Оқушылардын  жұптық жұмысында қалыптастыруға жағдай жасайды, өзара бағалау процесінде, топтық жұмыс барысында

Пәнаралық байланыстар Физика – электр тогы, сигналдар. Оқушылар компьютерлік құрылғылардың жұмысы электрлік сигналдарға негізделгенін түсінеді.
Биология – оқушылар компьютерлік жадты адамның есте сақтау құрылғысымен, адамның сенсорлы органдарымен енгізу және шығару құрылғыларымен салыстыра алады
Бастапқы білім Компьютерде жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік сақтау ережелері
Сабақ барысы
Сабақ кезендері Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

 

Ресурстар
Сабақтың басы

0-      3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4-6 мин

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

7-13 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14-19 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20-26 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 -30 мин

 

Ұйымдастыру:

Оқушылармен сәлемдесу

Мұғалім: Балалар, компьютер қандай құрылғылардан тұратынын білесіз бе?

Оқушылар жауап береді.

Мұғалім:

– Әрбір құрылғының мақсаты қандай?

Оқушылар осы құрылғылардың мақсатын атайды.

Мұғалім: Сіз соншалықты кішкентай болдыңыз, жүйелік блоктын ішіне кірдіңіз. Компьютердің ішінде «ішкі» әлемі қандай болады екен?

Оқушылар мүмкін осындай  жауап береді: қаланың биік ғимараттарына ұқсас, фантастикалық фильмнің лабиринтіне.

Мұғалім: Қалай ойлайсыз, сабақтың мақсаты қандай?

Оқушылардын жауаптары:

Компьютер қалай жұмыс істейді.

Компьютердің жүйелік блогында қандай құрылғылар бар.

Мұғалім: дәптерге тақырыпты сурайды

Компьютердің ішіндегі
құрылғыларды  білесіз бе ?

Мұғалім:

– Суреттегі қызыл түспен бөлінген құрылғыларды атаңыз. Олардың қайсысы сізге таныс және қайсысы таныс  емес?

Мұғалімнің түсіндірмесі

Мұғалім: желілік карта, дыбыстық карта, процессор, RAM, бейне карта және қатты дискінің  суретін қандай екенін  көрсетеді (суреттерін немесе құрылғыны).

 

1-желілік және дыбыстық карталар

2  – Салқындатуға арналған салқындатқышпен

3-процессор

4- уақытша жады (операциялық жады)

5-графикалық карта

6 – қатты диск (қатты диск)

Назар аударыңыз!

Мұғалім: әр құрылғының тағайындалуын  атамайды.

Мұғалім: Компьютерде қандай құрылғылар бар екенін көрдіңіз. Енді бейнені көріп, олардың әрқайсысының атын біліңіз.

Әрбір құрылғының мақсатын білу үшін, жұптарға бөлінейік.

Құрылғының бір сызбасын алыңыз.

Суреттерге сәйкес жұптарға бөліңіз (әрбір оқушы  сол құрылғыны табады және осылайша жұпты табады)

 

Оқушыларға  арналған карталар (жұппен жұмыс істейтін)

Жауаптардың нәтижелері басқармада белгіленуі мүмкін.  Нәтиже картасы

 

Тегі Бейнемен жұмыс істеу

Дұрыс жауаптардың саны

 

Тапсырма

1

Тапсырма

2

Тапсырма

3

Нәтижелерді өзіндік бағалау

Мұғалім бейнежазбасы көрсетіп, сұрақтарға жауаптарды сұрайды.

(Оқушылар  карточкаларды  алады және бейнені мұқият қарайды)

 

Тапсырма  № 1.

Интерактивті тақталар жауаптарды көрсетеді, студенттер өздігінен тест жүргізеді және нәтижелер жауап парағында толтырылады

 

Тапсырма  № 2.

Жұпталған жұмыс

Терминді дұрыс топқа құрастырыңыз және оның аудармасын ағылшын тілінде табыңыз

 

Еңгізу – шығару
Ақпаратты сақтау
Ақпаратты тасымалдау
Өндеу

 

Терминдер: Еңгізу  құрылғысы Жесткий диск Hard disc Input device Жад Memory External memory Internal memory ішкі жад Внутренняя память Шығару құрылғысы Устройство вывода Output device input ports Шығару порттары USB-порт USB- port Processor Процессор Сыртқы жад

 

Келесі тапсырмалар  тез орындаған оқушыларға *

2 тапсырма *

Қандай құрылғылардың адамдарға ұқсас екенін түсіндіріңіз (көру, есту, ауыз, көз)

 

Дұрыс жауапты талқылау. Өзара бағалау. Біз өзара жұптарды бір-бірімен алмастырамыз.

 

Тапсырма  3

Құрылғылардың өзара қалай өзара әрекеттесетінін айтыңыз.

 

Интерактивті тақта Презентация

Слайд 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 2

 

 

 

Слайд 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

Слайды 4-9

 

1.1.қосымшасы

 

 

Бейнежазба

clck.ru/E7FVU      Компьютерлік негізгі құрылғыларының міндеті мен мүмкіндіктері»)

 

1.2.қосымшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3 қосымшасы

 

 

 

 

1.4 қосымшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

13 слайд

 

 

Презентация

14 слайд

 

 

31 – 37  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау. Жеке жұмыс

 

Онлайн-ресурсында оқушылар жаттығуларды орындайды.

 

Тапсырма 1           Тапсырма 2    Тапсырма 3

 

 

Келесі тапсырмалар  тез орындаған оқушыларға *

 

4-жаттығу

* Тапсырманы орынданыз

 

 

 

 

clck.ru/E7FVU    (bilimland.kz)  Компьютерлік негізгі құрылғыларының міндеті мен мүмкіндіктері»)

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

38-40 мин

 

Қорытындылау

Рефлексия

Сабақта мен жұмыс істедім.

Менің сыныптағы жұмысым ….

Сабақ үшін мен …..

Менің көңіл-күйім … ..

 

Интерактивті тақта
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?  Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

Дифференциацияланған тапсырмалар ұсынылады.

 АКТ дағдылары дамыған оқушыларға бағытталған.

Жоғары деңгейлі тапсырмаларға  *белгісі қойылған.

 

Өзін бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің бағалауы ДК жұмыс жасау

ҚТ негізгі ережелері

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
 
 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *