Проценттерге күрделі есептер

Пән: математика Мектеп: «М.Шажанов атындағы №2 орта мектеп»
Күні:21.11.18 Мұғалімнің аты-жөні:  Дукина Г.Е
Сынып: 6 Қатысқандар саны:                  Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Проценттерге күрделі есептер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарлама

сына сілтеме)

  Процент табуға араналаған формулаларды қолданып есептер шығарады.

Процентке берілген есептерді шығара біледі.

Процент анықтамасын біледі (барлығы)

Процент табуға берілген формуланы қолданып есептер шығара алады(көпшілігі)

Жай проценттік өсім формуласын қолдана алады(кейбіреуі)

Же        Жетістік

криттерийлері

Жаңа тақырып маңыздылығын бағалайды.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Тілдік  мақсаттар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:   процент ,
Құндылықтарды   дамыту Сынып ұжымын қалыптастыру.
 АКТ    қолдану дағдылары слайд
Бастапқы білім Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурс

 

Сабақтың басы Оқушылар бір-біріне жымиып қарап, жақсы көңіл күй сыйлайды.

Топқа бөлу

Қызығушылықты  ояту

Берілген санның процентін табу. Проценті бойынша саны табу.

Бөлінді бойынша бірінші сан екінші санның неше

процентін құрайтынын табу.

 

Дескриптор :

Анықтамаларды айтады

Бірдей,әр түрлі сандарды ажыратады.

 

Дәптер

А3формат

Интерактивті тақта, , ақ қағаздар (А2),

слайд, оқулық

Сабақтың ортасы Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтап алу

Мағананы тану:

(формуланы қолдана отырып мысаларды шешеді )

b= a · 0,01p

a=b : 0,01p

Р%= в: а · 100%

 

Жай проценттік өсім формуласы

Sn = S(1+ Pn /100)

Егер банкке салынған ақшаның өсіммен есептелген мәнін табуға пайдалансақ :

S- банкке салынған ақша

P- өсім(процентпен)

n– ай (жыл) саны

Sn -өсіммен есептелген соңғы ақша

 

№536

Көліктұрақтағы жеңіл машиналар жүк машиналарынан :1,15есе;1,2есе;1,34есе артық .Көліктұрақтағы жеңіл машиналар жүк машиналарынан неше процент артық?

Шешуі

№538

Тік төртбұрыштың ұзындығы 10%-ке,енін 20%-ке  ұзартқанда ,оның ауданы неше процентке өседі?

Шешуі   а- тік төртбұрыштың ұзындығы;

в- тік төртбұрыштың ені.

1,1а·1,2в=1,32ав;                  1,32·100%=132%

132%-100%=32%

Жауабы:  32%-ке

Сергіту сәті

№539

Заттың бағасы бірінші ретте 10%-ке қымбаттап ,екінші ретте соңғы бағасы 20%-ке арзандап , 660 тг болды. Заттың алғашқы бағасы неше теңге болған?
Шешуі:
х – заттың алғашқы бағасы
х+0,1х=1,1х (бірінші ретте 10%-ке қымбаттағандағы бағасы)
1,1х – 1,1х•0,2=660 (екінші ретте соңғы бағасы 20%-ке арзандағандағы бағасы)
Соңғы теңдеуден х –ті табамыз:
0,88х=660 ; х=660:0,88 ; х=750
Жауабы: Заттың алғашқы бағасы 750 теңге болған.
№540

Шешуі :

1)Бірінші дүкендегі велосипедтің бағасы екі рет арзандаған соң қанша болды?

0,9а·0,8=0,72а

2)Екінші  дүкендегі велосипедтің бағасы арзандаған соң қанша болады?        а-0,3а=0,7а

Екінші  дүкендегі велосипедтің бағасы  бірінші дүкендегіге  қарағанда  2%-ке арзан.

0,72а-0,7=0,02а                    0,02а·100%=2%

Жауабы: 2%-ке

Дескриптор:

бойынша қорытынды шығарады.

Сұрақтарға  жауап  береді.

Дескриптор:

1.Рационал сандарды көбейтуде ауыстырымдылық қасиетін пайдаланады.

2.Рационал сандарды  көбейтуде терімділік қасиетін пайдаланады.

Сабақтың соңы

 

Үйге тапсырма

 

 

Рефлексия

Қазіргі кезде тек банк жүйесі емес, басқа да жүйелерде прценттік есептеулер қажет.мысалы өндірістік өнімін, оқушылардың оқу сапаларын, бағаның өсуі мен кемуін т.б

 

№542 № №543 №544 п.1.7  оқу

Бүгінгі  сабақ  ұнады  ма ?

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *