Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары
Мектеп:Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі
Күні: 17.09.2018 ж Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Сағыныш Маратқызы Пән: Қазақстан тарихы Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары (2сабақ) | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты
(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.4.2.1 – еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Археологтардың тас дәуірі тұрақтарын зерттеу деректеріне сүйене отырып, жаңалықтарын білу;
Барлық оқушылар: Археологтардың тас дәуірі тұрақтарын зерттеу деректеріне сүйене отырып, жаңалықтарын біледі; Басым көпшілі: Археолықтар тапқан еңбек құралдарын сипаттайды. Кейбір оқушылар: Тұрақтарды картадан көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Білім алушы:
1. Тас дәуірінің ерекшеліктерін біледі. 2. Зерттеушілердің деректерін негізге алып, дәуірді сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқылым– берілген оқулықтан тыс материалдарды оқып, пайдаланады.
Жазылым – оқушылар постермен жұмыс жасайды, ойлан-тап тапсырмасын дәптеріне түсіреді. Айтылым – бір-бірімен жұптық әңгіме құрастырады. Тыңдалым – видеороликті тақтадан көріп тыңдай алады. Терминология: нуклеустар |
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды шығармашылық пен сыни тұрғысынан ойлауға үйрету, «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының 5-құндылығы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы». | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Дүние жүзі тарихы, география | ||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 1.1 Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары (1сабақ). | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
3 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру сәті
1.Психологиялық ахуал орнату 2.Оқушыларды түгелдеу Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ: Тәңірқазған 2-топ: Шақпақата 3-топ: Хантау Топ ережесімен таныстыру Әр топқа бағалау бетшесін үлестіру 1.Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар 1. Қазақстанды зерттеген танымал археологтарды ата. 2. Қазақ КСРО ғылым академиясы қашан құрылды? 3. Қазақстанның алғашқы палеолит ескерткіштері неліктен Х. Алпысбаев атымен байланысты? 4.А. Медоев зерттеулері? |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
20 минут
5 минут |
1.Жаңа сабақ: «Ойлан тап» Оқушылар Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтарын кестеге салады.
Дескриптор: – Шақпақ ата тұрағын ашқан археологты және орналасқан жерін анықтайды – 1 балл – Семізбұғы тұрағының орналасқан жері мен зерттеген археолог анықтайды – 1 балл – Бөріқазған тұрағы орналасқан жері мен зерттеген ғалымды анықтайды – 1 балл – Тәңірқазған тұрағы орналасқан жері мен зерттеген археологтар анықтайды – 1 балл 2 тапсырма: «Сен білесің бе?» әдісі
Дескриптор: Білім алушы: Нуклеус құралын сипаттайды – 1 балл Үшкір тастарды сипаттайды – 1 балл Қырғыштардың ролін анықтайды – 1 балл Шапқылардың қызметін анықтайды – 1 балл
Тас дәуірі туралы видеоролик көрсетіледі
3 тапсырма: «Жорамал сұрақтар» әдісі бойынша суретке қарап сипаттама беріңіз
Суретте не бейнеленген? Ең көне тас құралы қай жерден табылды? Олдувай шатқалынан табылған ең көне тас құралдар шамамен қай жылдарға жатқызылады? 1____________________________________________ 2__________________________________________ 3_____________________________________________
Дескриптор: Көне тас құралдарын атайды -1 балл Көне тас құралдарының табылған жерін көрстеді- 1 балл Олдувай шатқалынан табылған тас құралдарының жасын анықтайды – 1 балл
|
Оқулық, дәптер, интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 минут
2 минут
|
Семантикалық картаны толтыру арқылы сабақты қорытындылайды.
Дескриптор: Шақпақ ата тұрағы орналасқан өңірді атайды – 1 балл Ең көне тас құралдары табылған өңірді көрсетеді – 1 балл Археолог Медоев зерттеген тұрақты анықтайды – 1балл Археолог Алпысбаев зерттеген тұрақты анықтайды – 1 балл
Бағалау: :
Сабаққа белсенді қатыстым, аз да болса топқа пайдам тиді. Сабақта берілген материалдарды түсіндім, өзіме қажеттісін алдым. Сабақты түсінбедім, сабаққа қатыса алмадым. Үй тапсырмасы: Төмендегі сұрақтар аясында шағын әңгіме құрастыру. Қазақстан жеріндегі археологиялық ескерткіштер Қазақстан жеріндегі тұрақтардан табылған еңбек құралдар |
||||||||||||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы | |||||||||||||||||||||||||||
Барынша қолдау көрсету:
Топтық жұмыс жасау арқылы тапсырмалар беремін. Тапсырмалар жеңілден күрделіге өзгеріп отырады. Нәтижесінде оқушы білімі сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады.
|
Үй тапсырмасын сұрақтарға жауап беру арқылы сұрап,оқушыларды бес бармақ тәсілі арқылы бағалаймын. Оқушыларды топ басшысына берілген жауап парағындағы дескрипторлар арқылы өздерін бағалайды. Сонымен бірге, мұғалім эксперт ретінде қалады. | Сынып тазалығын сақтап оқушыларға жағдай жасау.Оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия:
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718