Жиын. Логика элементтері
Пән | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | «Жиындар. Логика элементтері» | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып | 1 «а» | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 4.1.Жиындар және олармен орындалатын амалдар | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары/оқу бағдарламасына сілтеме/ | 1.4.1.2 – жиындарды элементерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және жіктеу | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
· Заттардың ортақ белгілерін анықтайды. · Ортақ белгілері бойынша жиын құрады немесе жіктейді. Көптеген оқушылар:ортақ белгілері бойынша құрастырған жиындарын айқындайды
Кейбір оқушылар: берілген элементтер қандай жиын болатынын атайды және дәлелдейді
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәнге қатысты лексика мен терминология | Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер | ||||||||||||||||||||||||||||
жиын, элемент | Талдау:
Жиын дегеніміз не? Жиынның элементтерін ата? Мына элементтер қай жиынға жатады? Неге екенін айта аласыз ба…? • бұл шешім дұрыс па?
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу,топтық жұмысқа жұмылдыра отырып ұйымшылдыққа,татулыққа тәрбиелеу,басқаның ойын тыңдай білу және өз ойларын дәлелдей білу қабілеттерін дағдыландыру | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Дүниетану,көркем еңбек | |||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтамен жұмыс | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Жағымды психологиялық ахуал
Оқу диалогы
Оқу міндетін қою |
(Ұ)«Көңілді әуен» -Балалар тез арада ұлдар және қыздар болып екі топқа бөлінейікші -Бірінші топта кімдер? -Топта қанша қыз бар екен? -Ал екінші топта кімдер? -Қандай жиын деп атауға болады? -Ал жиын элементтері кімдер екен? -Балалар бүгінгі сабақта біз не туралы өтеміз деп ойлайсыңдар?
«Шеринг» әдісі (өткен сабақтар бойынша білімдерін тексеру)
-Заттарды қандай белгілері бойынша ажыратамыз? -Ортақ белгілері дегенді қалай түсінесің? -Жиын дегеніміз не? -Жиын элементтері деп нені атаймыз? – Бүгінгі сабағымызда қандай жаңа ұғымдармен танысамыз? – Сабағымыздың оқу міндеті қандай деп ойлайсыздар?
Оқу міндетін анықтайды |
музыка | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Тапсырма «Үйрен.Қолдан» әдісі Бағалау критерийлері
Ойлау деңгейінің дағдысы
Бағалау ҚБ
Қысқаша рефлексия
Топқа бөлу
Тапсырма «Ойлан,тап» әдісі
Бағалау критерийлері
Дескриптор
Ойлау деңгейінің дағдысы
Бағалау (ҚБ)
Қысқаша рефлексия
Саралау тапсырмасы «Еркін микрафон»
Бағалау критерийлері
Дескриптор
Ойлау деңгейінің дағдысы
Бағалау (ҚБ)
Қысқаша рефлексия
|
-Берілген суреттерден ортақ белгілері бойынша жиын құрастырыңыз
Жиын құрастырады
Дескриптор –ортақ белгілерін анықтайды -ортақ белгілері бойынша жиын құрастырады
Түсіну ,білу, қолдану
«Театрдағы қошемет»
-Бұл тапсырмалар неге байланысты болды? -Қандай ортақ белгілерін анықтадыңыз? -Ортақ белгілері бойынша қандай жиын құрастырдыңыз?
гүлдің бөліктерін/ тамыры,сабағы, жапырағы,гүлі/ таңдау арқылы бөлінеді
(Т) –Берілген суреттерден ортақ белгісі бар элементтерді жинап,жиын құрастырыңыз және дәлелдеңіз
-ортақ белгілерін анықтап, жиын құрастырады және дәлелдейді
-Ортақ белгісін анықтайды -Ортақ белгілері бойынша жиын құрастырады -Құрастырған жиындарын дәлелдейді
Білу, қолдану
Топ басшыларының бағалауы (Бағалау парақтары және «жарайсың» «өте жақсы» «жақсы» сөздері жазылған жапсырмалар таратылады )
-Қандай әрекет жасадыңыздар? -Не себепті осы заттарды алдыңыз? -Оларға қандай белгі ортақ? -Осы заттар туралы біз не білеміз? – Қай пәннен оқып үйреніп едік?/дүниетану/
(Т)- Мына заттар қандай жиын құрайтынын анықтаңыз, ойыңызды дәлелдеңіз және тағы да қосымша элементтерімен толықтырыңыз /жақсы сөзін жинаған оқушылардың біреуі интербелсенді тақтада жұмыс жасайды/
Берілген заттар қандай жиын құрайтынын анықтайды,ойларын дәледейді тағы да қосымша элементтерімен толықтырады
–Ағаштар жиынын анықтайды -Жәндіктер жиынын анықтайды -Жемістер жиынын анықтайды -Жануарлар жиынын анықтайды -Құрастырған жиындарын айқындайды -Әр жиынды кем дегенде екі элементпен толықтырады
Білу,түсіну,қолдану дағдылары дамиды
Топ басшысының бағалауы
1 зат қандай жиын құрайды екен? 2 зат қандай жиын құрайды екен? 3 затты қандай жиын құрайды деп көрсеттіңіздер? 4-сурет ше? -Қандай элементтермен толықтырдыңыз?
|
Суреттер,
Слайдтар
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Қорытынды рефлексия
Кері байланыс
|
-Бүгінгі сабақта қандай ұғыммен таныстық?
– Бүгінгі сабақта қандай әрекет түрін жасадыңыздар? – Қандай тапсырмаларды орындау қиын болды? – Бүгінгі сабақта алған білімнің сіздердің өмірлеріңізге қандай пайдасы бар?
«Пойыз» әдісі Бәрі түсінікті– алдыңғы вагон Түсіндім, бірақ әлі де сұрақтарым бар-ортаңғы вагон Түсінбедім-соңғы вагонға стикер жапсыру Оқушылар өздерінің қандай деңгейде екенін бағалайды
|
|