Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

«Адамгершілік – асыл қасиет»

Мектеп:

Белогор негізгі орта білім беретін мектебі

Күні: 18.01.2018 ж. Мұғалімнің аты-жөні:

Ажгалиева К.А.

Сынып: 5

 

Қатысқандар: 6 Қатыспағандар: 1
Сабақтың тақырыбы Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті

 

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары 5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы  образын ашу
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:

Шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекетін анықтайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды, кейіпкердің іс-әрекеттерін салыстыра сипаттайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Шығарма кейіпкерлері мен шынайы өмірдегі адамдарды салыстырып, өзіндік баға бере алады, кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді.

Жетістік критерийлері Шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекетін анықтайды.

 

Тілдік мақсаттар Пəнге тән лексика мен терминология:

Мысал, кейіпкер, портрет образ

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Егіннің бастары, әке мен бала, бидай, адамгершілік қасиет.

Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік ел» құндылықтарына сәйкес азаматтық жауапкершілікті, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру
Пəнаралық байланыстар Орыс тілі – мысал орыс ақыны И.И.Хемницерден аударған.

Өнер – мысал бойынша көрініс қою, образдарға ену.

Бейнелеу өнері – сюжет  бойынша сурет салу.

Өзін-өзі тану – жақсы және жаман қасиеттерді ажырату, адамгершілік қасиеттерге баулу.

АКТ қолдану дағдылары Оқушыларға презентация көрсету
Бастапқы білім А.Байтұрсынов туралы мәлімет, мысал мазмұнын біледі.

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы Шаттық шеңбері

«Менің қасиетім»

(оқушылар өз бойындағы жақсы қасиеттеріен бөліседі)

 

 

 

 

«Пазл» әдісі

(Оқушыларды топқа бөлу)

              І топ                                      ІІ топ

            

 

Үй тапсырмасын тексеру

«Жадыны жаңғырту» әдісі

1.А.Байтұрсынов кім және оның қандай шығармаларын білесіз?

2. «Егіннің бастары» мысалы не туралы?

 

 

жіп

 

 

 

 

 

 

 

 

Қиылған суреттер

Сабақтың ортасы 1-тапсырма. Ж.ЖЖ.ТЖ

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Мысал мазмұны бойынша жақсы қасиеттер мен жаман қасиеттерді жазыңыз.

 

Дескриптор:

–          жақсы және жаман қасиеттерді ажыратады;

–          жақсы және жаман қасиеттерді жазады;

–          жұппен, топпен талқылайды.

ҚБ: қолпаштау сөздер арқылы

 

2-тапсырма. ТЖ.

А) Кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып, ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз.

Кейіпкер Ең маңызды әрекеті
Әке  
Дәнге толы егіннің басы  
Дәнсіз егіннің басы  

 

Ә) «Венн диаграммасы» әдісі

Екі бидайды салыстырыңыз

«Егіннің бастары»

 

Дәнге толы бидай             Дәнсіз бидай

 

 

 

 

Дескриптор:

–          кейіпкер іс-әрекетін анықтайды;

–          кейіпкерлерді салыстырады, ортақ қасиеттерін табады.

–          екі бидайдың ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады.

–          кестеге жазады;

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

            

 

 

3-тапсырма

Мысалды рөлге бөліп оқу

 

Дескриптор:

–          мысал өлеңді мәнерлеп оқиды;

–          мысалды рөлге бөліп оқиды;

–          образға ене отырып рөлді сомдайды.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

 

Қорытынды

4- тапсырма.

«Алты қалпақ» әдісі

«Ақ қалпақ» – сабақ бойынша ұнамды сәттер.

«Сары қалпақ» – сабақ тақырыбының өмірмен байланыстылығы, қажеттілігі.

«Жасыл қалпақ» – тақырып бойынша нені өзгертер едіңіз, жаңалығыңыз.

«Қызыл қалпақ» – тақырып бойынша ішкі сезім.

«Қара қалпақ» – сабақ бойынша жағымсыз сәттер.

«Көк қалпақ» – тпқырып бойынша қорытынды ой.

 

Дескриптор:

–          ақпаратты пайдаланады;

–          нақты дәлелдер келтіреді;

–          кейіпкер образына көзқарасын білдіреді;

–          қорытынды жасайды.

 

стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте сызылған,  «Венн диаграммасы» сызылған плакат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаздар

Сабақтың соңы «Бағалау терезесі»

 

Үйге тапсырма:

1)      «Егіннің бастары» мысалын жаттау

2)      Мысал өлеңінің мазмұнына байланысты сурет салу.

стикерлер
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Тілдік қабілеті жоғары оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылармен араластырылып отырғызылады.

Қабілеті жоғары оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық дәлелдер келтіре алады

Сабақтың әр кезеңінде  оқушылардың материалды меңгеруі қандай  деңгейде екенін анықтау үшін бағалау критерийіне сәйкес топтар өзара  бір-бірін бағалайды, мұғалім оқушыларды өзі бағалайды, оқушылар өзін-өзі  бағалайды.

 

Компьютерді, ноутбуктерді  тек тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою.
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

                 Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.   
Оқу мақсаттары дұрыс құрылған. Барлық оқушылар бүгінгі сабақта белсене араласып өз мақсаттарына жетті. Сабақ уақыттар берілген минут кестелеріне байланысты нақты сақталды. Сабақ кезінде сабақ жоспарынан еш ауытқулар болмады.  
 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *