Кемпірқосақ

Бекітемін: ………………………

  ҰМЖ. 9-бөлім.

Аспан әлемінің құпиялары

Мектеп: « А.Тихоненко атындағы орта жалпы білім беретін мектебі» КММ
Күні: 18.04.2018 Мұғалімнің аты-жөні:  Басгулова Гульжанат  Орыновна
Сынып: 5 Қатысқандар:                  Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы Кемпірқосақ
Осы  сабақта қол  жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме)  5.1.5.1. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша  өз ойын білдіру.

5.4.4.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу,  төл сөзді төлеу сөзге айналдыру.

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:

•          тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді;

•          төл сөз, төлеу сөз, автор сөз туралы біледі.

 

Оқушылардың басым бөлігі:

–          тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға толық жауап береді, көтерілген мәселені талқылай алады;

–          төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін түсіндіре алады;

Кейбір оқушылар:

–          тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға өзіндік ой тұрғысынан жауап береді, көтерілген мәселе бойынша оны шешу жолдарын ұсына алады

–          Төл сөзді төлеу сөзге айналдырады. Сызбасын сала алады.

 

Жетістік критерийлері Ø     тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға өзіндік ой тұрғысынан жауап береді, көтерілген мәселе бойынша оны шешу жолдарын ұсына алады

Ø  Төл сөзді төлеу сөзге айналдырады. Сызбасын салады.

Ø

Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:

–           тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға өзіндік ой тұрғысынан жауап береді, көтерілген мәселе бойынша оны шешу жолдарын ұсына алады

–           Төл сөзді төлеу сөзге айналдырады. Сызбасын салады.

Пәнге қатысты тірек сөздер мен терминдер:      Кемпір, Ақ, Дию, тақия, оюлар.
Талқылауға арналған сұрақтар:

– Балапан мен бұзау қайда мінгілері келеді?

–  Ол қандай көпір?

– Оқушылар, ертегі не туралы екен?

 

Құндылықтарға баулу  Ынтымақтастық, ашықтық, еңбек пен шығармашылық, өмір бойы білім алу
Пәнаралық байланыс Физика, әдебиет
Алдыңғы білім   Ғарыш әлемі. Төл сөз.

 

 

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері     Ресурстар
Сабақтың басы

5 минут

Ширату жаттығуы.

Таңертеңгілік жиын” ойыны
Оқушылар дөңгелене тұрып сағат тілі бойынша бір-біріне гүлді ұсыну арқылы тілек айтады. Бірін-бірі қайталамауы керек.

Заттар бойынша бөліну 

Әр қатысушы өзінің бір ұсақ затын жүргізушіге тапсырады, мәселен, қаламсабын, дәптерін, сызғышын, т.б. Бұл заттар сиқырлы қорапқа салынып, әр партаға төрт-бестен қойылады. Қатысушылар өзінің заты қойылған парталарға отыруы керек. 2 – топ жасақталады.

 

Тыңдалымалды тапсырмасы

«Стоп кадр» әдісі

«Кемпірқосақ» мультфильмі

–  Балапан мен бұзау қайда мінгілері келеді?

–  Ол қандай көпір?

Қ/Б: «Ауызша марапаттау»

«Кемпірқосақ қалай пайда болады?» бейнефильм көру

 «Түрткі сұрақ» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.

–          Оқушылар, ертегі не туралы екен?

 

(Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Tgn3wvLu2P8

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Сабақтың ортасы

31 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Т/А тапсырмасы.

С.  Мәтінді мұқият тыңдаңыз. ( Мұғалім оқиды) 

«Блум түймедағы» әдісі арқылы Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру

1 жай сұрақ.

–   Қыздың әкесінің аты кім?

2.  Түсіндірме сұрақ.

–  Қыз не себепті кемпір атанды?

3.  Бағалаушы сұрақ.

Қыздың тіккен тақиясы қандай еді?

4. Дәлелдеуші сұрақ

« Ақ деген кім, ол қызды іздеуіне не себеп болды?»

5. Шығармашылық сұрақ

Қалай ойлайсың,   неге Ақ тілі күрмеліп, не айтарын білмей қалады?

6.  Практикалық сұрақ

Қыздың орнында болса не істер едің? Аққа бет жүзінді көрсетер ме едің?

Дескриптор:

  • Нақты жауап береді;
  • Негізгі ойды анықтайды,
  • Қорытынды ойды тұжырымдайды.

Қ/Б: «Ауызша марапаттау»

Сергіту сәті

«Айна» жаттығуы
Ортаға екі адам шығады. Жұптағылар бір- біріне қарсы тұрып, екеуінің бірі уақытша айна болады, яғни өз жұптасының барлық қимылын қайталайды. Содан кейін жұптағылар рөлдерін өзара ауыстырады. Олардың бірі орындаушы, ал екіншісі оның айнадағы бейнесі. Топтың басқа қатысушылары көрермендер, олар жұптың ойынын бақылайды және айна рөлін ойнаушының шеберлігіне баға береді. Осылайша жұптар кезекпен ауысады, топ алдына барлық қатысушылар шығып жаттығады.

ЖЖ. «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы  бірі – біріне  сұрақ қояды.

Жіңішке                                               Жуан

 

 

 

Дескриптор:

 – мәтін бойынша 2 сұрақ құрастырады;

– жұбының сұрағына жауап береді;

– өз ойын дәлелдей алады.

ҚБ: ҚБ: « От шашу»

«Конферт сұрақ» әдісі

Тапсырма: Төл сөз бен автор сөздің сызбасын салу. Төл сөздерді төлеу сөздерге айналдырып жазу.

1 – топ.

Сәлден соң басындағы тақияны алып, қызға ұсынып:

–          Мынаны сен тіктің бе? Мен осы тақияны тіккен қызды іздеп жүрмін, – дейді.

2 – топ.

–          Иә, мен тіктім. Тақияның бір жері ұнамай тұр ма? – деді қыз.

Дескриптор:

–          Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін біледі;

–          Сызбасын салады;

–          төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.

ҚБ: Әшекейлі тақия

 

Оқулық «Мектеп» баспасы

 

 

 

Сабақтың соңы

4        минут

–          Бүгін сабақтан не үйрендік?

Мұғалімнің марапаттау сөзі.

–          Жарайсыңдар, бүгін сабақта  керемет жұмыс жасадыңдар.

Кері байланыс:

   «Кемпірқосақ» әдісі 

Тақтаға ілінген кемпірқосаққа сабақтан алған әсерлерін жазады,оқиды, өз есімдері жазылған стикерлерді өздері қалаған түстерге іледі.

 

 

–          Балалар, бүгінгі біздің мақсат не еді?

–          Мақсатымыз орындалды ма?

–    Жақсы. Сау болыңдар.               

    

«Кемпірқосақ» әдісі 

 

Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· ·
Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды?Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?  Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма

қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:                                                                         2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:                                                                                 2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *