Кеңістік фигураларының жазбалары

Пән:математика Мұғалімнің аты-жөні: .    Белгісіз автор
Күні: Сынып: 5 «ә» Оқушы саны: 17
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 5.4D бөлім: Кеңістік фигураларының жазбалары
Сабақтың тақырыбы Фигураларды  қиюға берілген есептер.  Фигураларды құрастыруға берілген есептер.
Бастапқы білім Геометриялық фигуралар: тіктөртбұрыш, шаршы, текше, тікбұрышты параллелепипед туралы түсінігі бар; тіктөртбұрыш, шаршы, текше, тікбұрышты параллелепипед сала алу; тіктөртбұрыштың (шаршының) периметрін, тіктөртбұрыштың (шаршының) ауданын, тікбұрышты параллелепипедтің (текшенің) көлемін таба алу.
Сабақтың мақсаттары 5.3.2.1

фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару.

 

Жетістік критерийлері ü  Есеп шартына сәйкес математикалық моделін құра алады;

ü  Фигура ауданын шартқа сәйкес бөліктерге бөледі;

ü  Жауабының дұрыстығын негіздейді.

ü  Фигураларды тең бөліктерге бөлу әдісін біледі;

ü  Фигураларды тең бөліктерге бөлу әдісін қолдана алады;

ü  Қию және беттестіру арқылы дұрыстығын тексереді.

 

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология

– геометриялық фигура;

– жазық фигуралар;

– кеңістік фигуралары;

– параллелепипедтің өлшемдері: ұзындығы, ені, биіктігі;

– көпжақ;

– көпжақтың жазбасы;

– жақ;

– қыр;

– төбе;

– табанының периметрі, бетінің ауданы, көлем.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

– … параллелелипедтің (текшенің) пішініндей;

-… тіктөртбұрыштың(шаршының) пішініндей;

– тікбұрышты параллелепипедтің жазбасы … құралады;

– текшенің жазбасы … құралады;

– берілген жақтарының аудандары…тең;

– берілген жағының периметрі … тең;

– параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары …;

– параллелепипедтің бүйір жақтары … .

Құндылықтарды

дарыту

Адалдық, серіктестік (жұптық және топтық жұмыс), үштілділік (презентация және жұптық топтық тапсырмаларды орындауда),құрмет (бір бірінің жауабын тыңдау)

 

Жаһандық азаматтық- тұрғын үй мәселесінің шешілу жолдары

 

 

Пәнаралық байланыстар Пән Кезең
Сызу

Құқық негіздері

Информатика

Топтық жұмыс

Жер көлемі, тұрғын үй нормативтәі құжаты

Блок схема

Дифференциация Танграм ойыны
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

0-2

Алғашқы ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды шеңбер бойында орналастыру . Алдымен « Мен білемін менің үйімнің……. метр» тренингін өткізу арқылы оқушылар білімін актуализациялау. Тренингте қолданылатын тірек сөздер: Ұзыны,ені биіктігі және ауданы, периметрі, үшбұрыш, квадрат, тіктөртбұрыш, куб, параллелепипед.

 

 

Сабақтың ортасы

3-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11-12

 

 

 

 

13-16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17-25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26-35

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпқа өту

Сұрақ қою:

·         Сізге үйіңіздің ауданының қандай бөлігі тиесілі?

·         Сізге тиесілі аудан бөлігі жеткілікті деп ойлайсыз ба?

·         ҚР тұрғын үй нормативтік құжаты бойынша бір адамға тиесілі шаршы аудан шамасын білесіз бе? (18кв.м.)

·         ҚР жер мәселесі бойынша заңға сәйкескәмелет жасындағы әр азаматқа тиесілі жер бөлігінің ауданы қанша деп ойлайсыз? ( 100 кв.м.)

Проблемалық сұрақ:

Ал ертеректе бір дәулетті адам өзіне тиесілі 400 акр жер және 5 үйін өзінің бес ұлына мұра етіп қалдырмақшы болды. Әкесінің аманаты бойынша жер мынадай етіп бөліну керек:

Үлкен ұлына – 200 акр;

Екінші ұлына – 100 акр;

Үшінші ұлына – 50 акр;

Кіші егіз ұлдарына – әрқайсысына 25 акрден.

Сонымен бірге жер бөліктерінің формасы бірдей болу қажет және әр бөлік жерде бір үйден болу керек. Әкесінің аманатын ұлдары орындай алды ма?

 

Осы сұраққа жауап беру үшін алдымен  фигураларды бөліктерге бөлудің әдісін білу маңызды. Тапсырманың сұрағына жауап бермес бұрын «Фигураларды  қиюға берілген есептер.  Фигураларды құрастыруға берілген есептер.» тақырыбымен танысамыз.

Ендеше, бүгінгі сабақтың мақсаты фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару.

Мұғалім көмегімен тақырып мағынасын ашу

Фигураны тең бөлікке бөлудің алгоритмін ұсыну:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

жоқ                                              ия

 

 

 

 Практикалық жұмыс

Әр оқушыға берілген алгоритм бойынша шаршыны тең екіге бөлуді ұсыну.

Оқушылардың алгоритмді меңгеру деңгейін анықтау үшін бағалау дескрипторымен таныстыру.

ü  Алгоритмді қолдана алады;

ü  Шаршыны тең екі бөлікке бөле алады;

ü  Қию және беттестіру арқылы дұрыстығын тексереді.

·         Оқушыларға кез келген көпбұрышты бір тузу сызық бойымен қиюдың әдісін видео материалдан көрсету.

Зерттеу жұмысы

    Қажетті құралдар: қағаз,сызғыш, қарындаш, транспортир, қайшы.

Оқушыларға зерттеу алгоритмін беру.

Видеоматериалдан үйренген әдістерін іс жүзінде қолданып көруді ұсыну. Қағаз бетіне көпбұрышты сызу және жаңа әдісті қолданып бір түзу сызық бойымен  қию. Тапсырманы жұппен орындау.

Бағалау дескрипторымен таныстыру:

ü  Көпбұрыш сыза алады;

ü  Көпбұрыштың бұыштарын өлшей алады;

ü  Қажетті сызбаларды жүргізеді;

ü  Сызба юойынша дұрыс бүктейді;

ü  Бір түзу сызық бойымен қиюды орындайды.

Жұмыстың орындалуын бақылау және бағалау.

Тарихи деректер

Слово «танграм» впервые было использовано в 1848 году Томасом Хиллом – в дальнейшем президентом Гарвардского университета в его брошюре «Головоломки для обучения геометрии».

«Танграм» түрлерімен таныстыру. Оқушыларды 8топқа бөлу арқылы ойын ойнату. Ойын шарты: мағыналы бейнелер құрастыру.

Ø  Монғол ойыны

Ø  Вьетнам ойыны

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø  «Колумбиялық жұмыртқа» ойыны

Ø  «Жапырақ» ойыны

 

Ø  «Стомахион» ойыны

 

 

 

 

 

Ø  «Таңғажайып шеңбер» ойыны

 

Ø  «Гексамино» ойыны

 

 

Ø  «Пентамино» ойыны

 

 

Топтар бір бірінің жұмысын қарайды және құрастырылған бейелер санын санайды. Көп бейне құрастырған топ жеңімпаз атанады.

Топтық жұмыс

Оқушыларды 3 топқа бөлу.

Сабақ басында берілген проблемалық сұрақты шешуді бір топқа тапсыру. Қалған екі топқа басқа тапсырма беру. Жұмысты аяқтаған соң топтар өз жұмыстарын презентациялайды.

 

Топтық жұмыс тапсырмасы үшін бағалау дескрипторы:

ü  Топтық ережені сақтайды;

ü  Есеп шартына сәйкес математикалық моделін құра алады;

ü  Фигура ауданын шартқа сәйкес бөліктерге бөледі;

ü  Жауабының дұрыстығын негіздейді.

 

 

І топ тапсырмасы

Ертеректе бір дәулетті адам өзіне тиесілі 400 акр жер және 5 үйін өзінің бес ұлына мұра етіп қалдырмақшы болды. Әкесінің аманаты бойынша жер мынадай етіп бөліну керек:

Үлкен ұлына – 200 акр;

Екінші ұлына – 100 акр;

Үшінші ұлына – 50 акр;

Кіші егіз ұлдарына – әрқайсысына 25 акрден.

Сонымен бірге жер бөліктерінің формасы бірдей болу қажет және әр бөлік жерде бір үйден болу керек. Әкесінің аманатын ұлдары орындай алды ма?

 

 

Жауабы:

 

 

ІІ топ тапсырмасы

Төрт ағайынды жігіт шаршы пішінді жер участкесін сатып алды. Ол жерде әр түрінен 4еуден барлығы 12 ағаш өсіп тұрды. Ағайындыларға осы участкені алты түзу сызықты кесінді арқылы әрқайсысына тең етіп, сонымен қатар бөлінген жер аудандарының формасы бірдей болатындай және ағаштардың әр түрінен  бір бірден өсетіндей етіп бөлуге көмектесіңіздер.

Жауабы:

 

ІІІ топ тапсырмасы

Сіздер жер участкесінің көрсетілген шекарасын бұзбай және жер иелерінің тыныштығын сақтай отырып, сонымен қатар пішіндері бірдей болатындай тең бөліктерге бөле аласыздар ма?

Жауабы:

 

 

Топ жұмыстарының дұрыс орындалуын мұғалім қадағалайды және топтар бір бірінің жауабын бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РРТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 5

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

36-40

РефлексияБҮҮ кестесі

Үй жұмысы:  «Пифагор басқатырғышынан» бейнелер құрастыру

Қиюға берілген тапсырмалар

 

 

 

Қосымша 6

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрыс қойылғанба?

Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткізді ме?Жеткізбесе,неліктен?

Дифференциациядұрыс жүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталды ма?

Сабақжоспарынанқандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *