Алғашқы адамдардың пайда болуы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1 А бөлімі – Мектеп:Шоғы Мұңалұлы атындағы №5 о/м Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі Уақыты: 09.09. 2017ж Мұғалімнің аты – жөні: Аманжолова Сауле Сыныбы: 5 Қатысқандар: 23 Қатыспағандар: Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): себеп – салдар, дәлел |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Алғашқы адамдардың өмірі |
|||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.1 – алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау; 5.1.2.1 – алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу, бейнелеу) көрсету |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Адам баласының пайда болуын және даму эволюциясы туралы түсінік беру |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу: алғашқы адамдардың даму сатыларын атайды. Түсіну: тарихи оқиғалардың маңызын түсінеді, негіздей алады. Қолдану: алғашқы адамдардың өмір сүрген жерлерін карта арқылы анықтайды Талдау: алғашқы адамдардың антропологиялық түр сипатын ажырата біледі |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Оқылым: тапсырмаларды орындау барысында тарихи мәтіндік материалдарды игеру. Жазылым: тапсырма орындау барысында жазып отыру. Тыңдалым: топтарда және жұптарда талдау, нақты сұрақтар мен тапсырмалар бойынша өз көзқарасын қалыптастыруға көмектеседі және мұғалімің сұрақтарына жауап беру барысында. Айтылым: топтық, жұптық жұмыс және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру. Терминология: «палео», «нео», «мезо», «лит». |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: |
• Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. • «Мәнгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» (5 құндылық) |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
География ( картамен жұмыс) Дүние жүзі тарихы |
||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: |
5.1. Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу |
||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
2мин Сабақтың басы
10мин
2мин
5мин |
Ұйымдастыру сәті. 1.Психологиялық жаттығу: «Шаттық шеңбері» 2.Оқушыларды түгендеу (таратпа материалдары арқылы топқа бөлу) Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ – антропология 2-топ – питекантроп 3-топ – неандерталь 4-топ – кроманьондық Топ ережесімен таныстыру
Үй тапсырмасын сұрау: – жылқыны алғаш қолға үйреткен Ботай қонысы тайпаларының тұрмыс тіршілігін сипаттаңдар? – Металл өндіру ежелгі адам өмірін қалай өзгертті? – Ежелгі адамдардың діни наным сенімдері қандай болды?
Жаңа сабақпен байланыстыру: Берілген картинадан нені байқадыңыздар?
|
Картон, интербелсенді тақта, карта |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин
10 мин |
Жаңа сабақ: 1. «Ойланыңдар» тапсырмасы. Бұдан 1 млн жыл бұрын өмір сүрген алғашқы адам
Дескриптор: 1. Сұраққа дәлелмен жауап беру – 1балл 2. Айтылған ойдың құндылығы – 1балл
2. « » Дескриптор: 1. Өз ойларымен бөлісуі – 1балл 2. Ой жүйріктігінің көрініс табуы – 2балл
3. Дескриптор:
4.
Картамен жұмыс
Дескриптор: 1. Картадан алғашқы адамдардың мекендеген жерлерді табуы – 1балл 2. Алғашқы адамдардың түр сипатын ажырата алуы – 1балл 3. қорытындылай алуы – 1балл «Алғашқы адамдардың пайда болуы» Постермен жаңа тақырыпты қорғау
|
Оқулық, дәптер, Интербелсенді тақта, постер, қосымша материал, карта, видеоролик
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин
|
Бағалау: топ өз-өздерін бағалайды. Топ басшысы бағалау нәтижесін баяндайды. Үйге тапсырма: өздеріңді тексеріңдер тапсырмасын орындап келу Рефлексия: «Сенім ағашы»…
|
||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: |
|||||||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы |
|||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрауда бірнеше сұрақтарды ұсынамын. Топтық және жеке жұмыс жасау тапсырмаларын беремін. Тапсырмалар жеңілден күрделіге өзгеріп отырады. Нәтижесінде оқушы білімі сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады. |
Қалыптастырушы бағалау. Оқушыларды топ басшысына берілген жауап парағындағы дескрипторлар арқылы өздерін бағалайды, сонымен бірге мұғалім эксперт ретінде қалады. Кері байланыс жасауда «ойды аяқта» формуласы арқылы өз ойын келтіреді. |
Сыныптағы тазалықты сақтау. Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қолжетімді жасақталуын қадағалау. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||