Литосфералық катаклизмдер
Мектеп: Қарақия №3 орта мектеп |
||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жузбаева Жанат Аскаровна |
|||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Литосфералық катаклизмдер |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.4 Литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді. |
|||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Литосфералық катаклизмнің мағынасын түсінеді, литосфералық катаклизмнің түрлерін біледі, біліп үйренгендерін қолданып, теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды Оқушылардың басым бөлігі: Түсінеді, талдайды, білімін өзгертілген жағдайда қолданады. Кейбір оқушылар: Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды |
|||||||
Бағалау критерийі |
Түсіну: Литосфералық катаклизмнің мағынасын түсінеді, біледі Талдау: Таңдалған әдістердің көмегімен литосфералық катаклизм себебін анықтайды, себеп-салдар байланысын анықтайды. Жинақтау: Жер бетіндегі тектоникалық белсенді аймақтар, тақталардың түйіскен жерінде орналасқанын және олардың әрекетін түсініп, ойын жинақтай алады.
|
|||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексикология мен терминология Жер сілкінісі-землетрясение-earthquake Жанартау-вулкан-volcano Гейзер – гейзер -geyser Цунами – цунами – tsunami
Термин сөздер: Катаклизм, гейзер, жанартау, сейсмикалық белдеу, эпицентр |
|||||||
Құндылықтарға баулу
|
Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім, зайырлы қоғам жоғары руханият және зерттеушілік құндылықтарын бойға дарыту мақсатында топтық жұмыстар орындай отырып, жақсы қарым-қатынастар орнату, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру,ортақ жауапкершілікті сезіндіру.
|
|||||||
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, жаратылыстану, физика, тарих |
|||||||
Алдыңғы білім
|
Оқушылар литосфера және жердің ішкі құрылысын, литосфералық тақталардың қозғалысын біледі
|
|||||||
Жоспар |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||||||
Сабақтың басы 5мин
5мин |
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, зейінін сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылар шаттық шеңберіне жиналады. «Жылы лебіз» тренингі (бір оқушы қасындағы көршісіне жақсы лебіз білдіреді. Екінші оқушы үшіншіге т.с.с
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында берілген белгілерді таңдай отырып топтастырамын. Үй тапсырмасы: «Серпілген сауал» әдісі (оқушылар арасында сұрақ-жауап). 1.Орталық-мұхиттық жотаның жалпы ұзындығы қанша? 2.Литосфералық тақталардың қозғалысы деген не? 3. Картадан Жердің негізгі тақталарын көрсетіп атаңдар? (берілген қиынды кескін картадан тақталарды тауып, себебін анықтау)
|
Белгілер
Кескін карта |
||||||
Сабақтың ортасы 25 мин |
«Мағынаны таны» әдісі (оқу мәтінін оқи отырып, мағынасын ашып алу) «Катаклизм» -апат сөзіне тоқталу Литосфералық катаклизмге нелер жатады?
«Жигсо» әдісі» ( бөлім тақырыптарын топқа бөліп беріледі,әр топ өзіне тиесілі тақырыпты оқып болған соң бір-біріне тақырып алмасу арқылы түсіндіріледі.)
«Тірек-сызба» әдісі арқылы – «Жер сілкінісі» бөлімін оқи отырып, статистикалық кесте құру. Статистикалық кестеде көрсетілген нүктелерді қиынды кескін картада көрсетілген тақталармен байланысын зерттеу. Қосымша материал: Жер сілкіну 12 балдық шкаламен өлшенеді: 1-4 – елеусіз әлсіз сілкінулер 5-6 – күшті сілкіну 7-8 – өте күшті қиратушы сілкінулер 9-10 – Жойқын сілкіну 11-12 – Апатты сілкіну
Жұптық жұмыс. «Жүзім шоқтары» кластерін пайдалана отырып, сейсмикалық белдеулерге жазба кесте құрастырып, картадан табу.
Топтық жұмыс. Бейнематериал «Жанартаулар» (жанартау, гейзерлер туралы бейнематериалдан көрген материалын постер арқылы талқылап, қорғау): I топ: Жанартаулардың пайда болуы мен құрылысы II топ: Жанартау түрлері III топ: Гейзерлер
|
Оқулық – 7сынып Атамұра,2017
Оқулық – 7сынып Атамұра,2017 Кескін карта
карта
http://youtube.com/watch?v=prOEVGq8qg
А3 қағазы
|
||||||
Сабақтың соңы 7мин
3мин |
«Бағдаршам» арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды Кері байланыс БББ стратегиясы Білемін Білдім Білгім келеді
Рефлексия «Алма ағашы» әдісі Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын. Менің көңіл –күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым. Көңіл-күйім жоқ.
Күтілетін нәтиже Литосфералық катализм жайлы толық мәлімет ала алады Жердің қозғалмалы аймақтарын біледі Өзгенің пікірін тыңдауға үйренеді
Үйге тапсырма: §13 Сейсмикалық белдеулерді, жанартауларды кескін картаға түсіру |
Парақшалар
Алма пішінді екі түсті стикер |
||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті о қушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||
Оқушылар топпен постер қорғап, талқылады. сондай-ақ жұптық жұмыс жасау, картамен, кескін картамен жұмыс жасау барысында литосфералық катаклизмді толық түсінді. |
Оқушылар бірін-бірі смайликтер арқылы, «бағдаршам» әдісі арқылы, мадақтаулар арқылы бағаланды. |
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануда компьтермен жұмыс жасау ережесін сақтауды білу. |