Көбейту және бөлу

22.04.2016

Математика 3 « Г» сынып

Мұғалім Хуренморингийн Бахыт

Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлуді қайталау

Сабақтың мақсаты:

1. Өтілген материалдарды өмірде қолдану дағдыларын бақылау

2.Оқушылардың ұшқыр ойлау қабілеттерін арттыру,тіл байлығын молайту,өз ойын еркін,нақты, жүйелі түрде жеткеру қабілетін қалыптастыру

3.Оқушыларды заман талабына сай экономикалық сауаттылығын арттыру,зияткерлікке жауапкершілікке,ынтымақтастыққа,мамандыққа баулу

Күтілетін нәтиже: Аукцион ұғымы қалыптасады.Мамандық туралы ,ақша бірліктері,ақша айналымы туралы түсінік қалыптасады.Есеп шығарудың тиімді жолдарын үйренеді, топпен жұмыс істейді. Бұрын білетін ақпаратпен байланыстырады, оқушылар жеке.жұппен,, топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, талдайды, жинақтайды, қорытындылайды, бағалайды,сұрақ қоюға дағдыланады

Сабақтың әдісі:«Аукцион сабақ»

Сабақтың түрі Кіріктірілген сабақ

Сабақ көрнекілігі : Презентация, валюталар,ағаш балға,таблолар ,банкомат,семантикалық карта

Қоланылған модульдер: СТО,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,талантты және дарынды блаларды оқыту,АКТ,оқушылардың жас ерешеліктері,оқытуды басқару және көшбасшылық.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құралдар

Кіріспе.

Психологиялық ахуал:

Болашақтың ұрпағымыз білімді

Көрсетеміз сабақтан алған білімді

Тапқырлықты таныту мақсатымыз

Біліммен шықсын тек,атымыз

«Асыл жастан-шығады» ұранымыз

Елімнің көкке шығар қыранымыз!

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Мұғалім сөзі : «Адам байлығының ең тамашасы-білім» деген екен Абу Райхан Беруни

-Мен сендердің алған білімдеріңді бүгін

« Аукцион» шарттары арқылы бағаламақшымын.

Қазақстан теңгесі — Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы. Қазақстан Республикасының Президенттің 1993 ж. қараша 15 жарлығы бойынша айналысқа еңгізілді

Ұлттық валютамыз 50,100,200,500,1000,2000,5000,10000 көлемінде жүргізіледі Жақын арада 20000 мындық ақша саудаға енгіілді.

Слайд 1

hello_html_4dbb9843.jpg

 

Аукционға қатысушылар

/ яғни топ басшылары/

«Халық», «Казком», «Каспий» банк

1.    Банк менеджер,спикері

2.    Әрбір қатысушының жинаған валютасы банк айналымына түсіп отырады. Оны спикер есептейді.

3.    /Әрбір қаржы жинаған оқушының табысы балл болып есептеледі Ол бағалау парақшасына жазылып барылады/

«Миға шабуыл»:

1.Еліміз валюталар

2.Әлемдегі айналымдағы және қандай ақша бірліктерін білесіңдер?

-Доллар- АҚШ мемлекеті ақша бірлігі,

-Рубль – Ресей мемлекетінің ақша бірлігі

-Евро- Еуропа мемлекеттерінің ақша бірліш

-Теңге-Қазақстан мемлекетінің ақша бірліг/

Мұғалім түсініктемесі «ЭВРИКаА!»

-Осының ішінен «эвро» бірлігіне назар аударамыз

«Эвро»-гректің «таптым,таптым» сөзінен алынған , Европа елдері ішіндегі мемлекеттерінің ақша бірлігі ,»Эврика» -жаңа ой келгенде қуаныш сезімін білдіретін сөз.

 

Аукцион шарты

1-тур « Сауда мүліктері» /1-4 тапсырмалар/

2-тур

«Эрудит»сайысы: /Оқушылар сұрақтары/

3-тур

«Таңдау табыс»/кіріктірілген сабақтар бойынша сұрақтар/

1.Қазақ тілі –бастапқы баға 500 тг

2.Ағылшын пәні-бастапқы баға-500тг

3.Орыс тілі пәні – бастапқы баға-500тг

4-тур « Қортынды»

Саудаға қойылатын заттар;

1.    Алтын білезік «Блиц-турнир»

2.    Қазақстанның «Қызыл кітабы» «Оқушылардың бір-біріне сұрағы

3.    Алтын белгі. Банктің айналымындағы қаржысы есептеліп ,Ұлттық банктен/ мұғалімнен/ несие алу жолымен теңестіріледі

 

Оқушылар ынтымақтастық қалыптастырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Валюталар туралы мәліметпен танысады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар менеджер, жэне спикер сайлайды..

Менеджер мен спикердің міндеттері туралы мәліметке ие болады

 

 

Еліміздің, және дүние жүзілік сауда айналымындағы ақша бірліктері туралы пікірлерін ортаға салады

 

 

Тапсырмаларды жеке,жұппен,топпен орындайды

Ақша бірліктері арқылы өздерін бағалап отырады

 

Доллар,евро,рубль,теңге

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Еліміз валютасы

50,100,200,500,1000,2000,5000,10000тг бірліктері

«Бағдаршам»

«Бағалау парақша

сы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Еліміз ақша бірліктері «Каспий банкі», «Казком банкі», «Халық банкі» таблолары

Менеджер мен спикерге арналған төсбелгілер

Семантикалық карталар,аукцион балғасы, слайд,флипчард

Маркерлер

 

 

 

Білезік,»Қызыл кітап»

«Алтын белгі»

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім.

Мағынаны тану:

Олай болса іске сәт !

Қоржындарың теңгеге толсын!

-Бүгінгі сабағымыз « Көбейту және бөлуді қайталау».

1-тур « Сауда мүліктері»

№ 1 мысал а бөлімімен,ә/ бөлімін қосып орындаймыз.

81*6 486:6 түсіндіру

Сатылым :

Бастапқы баға – 200 тг

жоғары баға – 500тг

Сатылады/ең жоғарғы баға анықталады/

 

/

1.    ә/ жеке жұмыс Ақша тіккен топ оқушыларынан

3 еуі шығады.

 

Семантикалық карта №1

279:3 71*8

 

Семантикалық карта №2

328:4 61*9

 

Семантикалық карта №3

288:4 53*3

 

Топ жұмысы барысында әрбір топтан тапсырманы бірінші болып орындаған 1 оқушы топ мүшелеріне жәрдем беруге мүмкіншілігі бар.

2-есеп

Шарты наубайханаға туске дейін – 427 бөлке нан ,ал түстен кейін бұдан 7 есе кем нан пісірді. Наубайханада барлығы ? нан пісірілді?

 

Бастапқы баға – 300 тг

жоғары баға – 600тг

Сатылады/ең жоғарғы баға анықталады

Әрбір топ мүшелерінің жұмыс барысында өзіне көмек сұрауға мүмкіншілігі бар

ә/ 61*7+61 өрнегіне сәйкес есеп құрастыр және оны шығар.

 

 

 

 

 

3-мысал

 

537:х= 3 х:152=5 5*х=925

 

«Теле мост» Ағылшын мұғалімі Гүлнұр Гулалиева

/ағылшын тілінде сұрақтар/

4-мысал

Үлкен бидонда 12 л қымыз бар Екінші бидонда үлкен бидонның 3/1 бөлігіндей қымыз бар Екі бидонда қанша қымыз бар ?

Бастапқы баға – 1000 тг

жоғары баға – 1500тг

Сатылады/ең жоғарғы баға анықталады/

/Орындаған оқушы ақшалай сыйлық алып , оны өзінің бағалау парақшасына жазып алып ,банк менеджеріне өткеріп отырады/

Теле мост» Орыс тілі мұғалімі Базарова Алмагула

/орыс тілінде сұрақтар/

2-тур

«Эрудит» сайысы:

Әр топтың келесі топқа сұрағы

Әрбір сұрақтың құны-100тг

1-топ

1 Ұшбұрыштың периметрін қалай табамыз?

2.4 квадраты

3.6 кубы

4. Сүйір бұрышты қалай анықтаймыз

5.Шаршы дегеніміз…..

6.215*0

7. х+2=62+12 қандай теңдеу

8. Қосудың терімділік қасиеті дегеніміз не?

 

2-топ

.1. Ауданды қалай табамыз

2. 5 кубы

3. Ұз 2 см, ені 4 см тең тіктөрбұрыштың ауданы нешеге тең?

4. Көбейтудің терімділік қасиеті

5. Көбейтудің компоненттерін ата

6. х+2=82+22 қандай теңдеу

7. 4мин 200м 1 мин?

8. Ұзындығы 6 см ені 4 см тіктөртбұрыштың ауданын тап

3-топ

1.    Көлемді қалай табамыз?

2.    7 кубы нешеге тең?

3.    1000гр көппе 1кг көппе

4.    Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті?

5 х+2=102+8 қандай теңдеу

6 Ұзындығы 4 см Ені 2 см болған тіктөртбұрыштың периметрін тап

7 Азайтудың компоненттерін ата

8 5 мин 30 м 1 мин?

Қайепова Ардагүл

Шығармашылық тапсырма:

Дүние тану пәні

-Шығармашылық суретте көріп отырсыңдар.Табиғат ,көл, талдар бейнелеген.

-Менің сендерге осы тақырып бойынша сұрағым бар.

Әрбір дұрыс жауап құны – 200 тг

Жоғарғы баға-600 тг

-Табиғат нешеге бөлінеді?

-Табиғат пен адам ортасында қандай байланыс бар?

-Табиғатта су қандай күйде кезедеседі?

– Енді осы тапсырмаға көңіл бөлейікші

Фархаттың салмағы- 21 кг

Мұраттың салмағы -18 кг

Әкесінің салмағы – 75кг

Сұрақ: Қайық 100 кг көтеретін болса олар өзеннің арғы бетіне қалай өтеді?

 

Сергіту сәті «10 сұрақ» әдісі

4- тур Қорытынды

Спикер әр топтағы оқушылар бағасымен таныстырады

Менеджер банктің қаржысын есептейді.

 

Ақшалар анықталған соң аукционға қойылатын заттармен таныстырылады. Ақшасы жетпеген менеджер /Ұлттық банктен несие алуына болады./

Менеджер шешім қабылдайды

1 . Алтын білезік бастапқы құны- 50 мың,жоғарғы баға- 70 мың

Тапсырма :

…………………………………………………………………

2. «Қызыл кітап» б.қ – 60 мын- ж.қ—-80 мын

……………………………………………………………….

3»Алтын белгі»бастапқы құны- 100 мын—-500мын

……………………………………………………………………..

Ескерту:

Әрбір топ мүшелері жинаған ақша мөлшерімен бағаланады

Әрбір оқушыны бағалауға мүмкіндік туады, өзін-өзі бағалайды.

 

 

 

Оқушылар сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «келесі» сөзін пайдаланады

 

 

 

 

 

 

Пәндер бойынша сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтар -жауаптар

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ағылшын мұғалімі оқулықтағы берілген 6- мысалды ағылшын тілінде береді

Оқушылар шешеімін ағылшын тілінде қайтарады

 

 

 

Орыс тілі мұғалімі

Сан есімнен құралғансөздердің аудармасы бойынша сұрақ қояды Оқушылар орыс тілінде жауап қайтарады

Мысалы

14 қоян, 25 оқушы

 

 

 

 

 

 

Дүние тану пәнінен алған білімдерін топтастырады жабық сұрақтарға жауап қайтарады. Сергіту сәтінде «10 сұрақ» әдісі

Оқушыға көрсетпей, ұзындығы 2 см ,ені 4см келетін тіктөртбұрыштың ауданы сенде жазулы тұр Қанша болуы мүмкін?

Ақша бірліктері,аукцион балғасы. Белгілеу парақшасы.Банк таблосы

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 пішіндегі «Блиц тур» тапсырмалары

 

 

 

 

Видеоролик

Орыс тілі маманының телемост

Тапсырмасы

Ағылшын мұғалімінің сабаққа кіріктірілген жұмыстары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«10» сұрақ тапсырмасына берілген каточкалар

 

 

 

 

Қортынды. 4-тур

«Сыйлықтар аукционы»

1»Алтын білезік- бас.баға-1000тг /2 сұрақ/

2.»Қызыл кітап»-бас.баға-1500 тг/3 сұрақ/

3.»Алтын белгі»-бас. Баға-2000 тг /5 сұрақ/

Оқушылар соңғы турға жете алмаса мұғалімнен 20 пайыз есебімен несие ақша алады

Ойын соңында қайтарылады

Аукцион тақтасы

«Алтын белгі» макеті

Бағалау. Оқушылардың топтарды бағалауы, өздерін бағалауы «Басбармақ», «Бағдаршам»

Рефлексия. «Ауызша пікір білдіру»

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *