ҚМЖ. Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер. 5 сынып
Қыста мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мәтінді есептер |
Мектеп: №51 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тиленова С.Б. |
||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер (2 сағат берілген, 1-сабағы) |
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа) |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы қарапайым мәтінді есептерді шығаруда жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды қолдана алады Оқушылардың көпшілігі күрделі мәтінді есептерді шығаруда жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды қолдана алады Оқушылардың кейбіреуі жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды қолданып мәтінді есептерді құрастыра алады |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-Мәтінді есептерді шығаруда жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
-санның (шаманың) бөлігін және бөлігі бойынша санды (шаманы) табуға берілген есептердің шығарылуын түсіндіреді; -бөлік; шама; -санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін … керек; бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін … керек; |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
жауапкершілік, ынтымақтастық, шығармашылық |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
физика |
||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Әріпті және санды өрнектермен жұмыс дағдылары, сандарға қолданылатын амалдар қасиеттерін білу, есептің мәтіні бойынша математикалық моделін құра білу. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Белсенді оқу әдіс-тәсіл |
Саралау |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі. (Ж) |
«Бір сөйлемдік қорытынды» арқылы өткен сабақты қайталау (жұптық жұмыс) 1.Бүтінді бөлшектің бөліміне бөліп нәтижені ….керек. Жауабы: Бүтінді бөлшектің бөліміне бөліп нәтижені оның алымына көбейту керек. 2.Берілген бөлікті бөлшектің …. және нәтижені оның …..керек. Жауабы: Берілген бөлікті бөлшектің алыма бөліп және нәтижені оның бөліміне көбейтеміз керек.
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Топқа бөлу:
Жаңа сабақ: Анықтама. Қозғалысқа арналған есепте жолдың ұзындығы көрсетілмей, қозғалысқа жіберілетін уақыт қана көрсетілген жағдайда оны 1-ге тең етіп алады. Мысалы:бірінші құбыр бассейнді 3 сағ-та, екінші құбыр 2 сағ-та толтырады. Екі құбыр арқылы бассейн қанша уақытта толды?
1) Бірінші құбырдың өнімділігі табылады 2) Екінші құбырдың өнімділігі табылады 3) І және ІІ құбырдың бірге алған өнімділігі 4) І және ІІ құбырдың бірге атқарған уақыты |
Бір сөйлемдік қорытынды
Түсіну және сипаттау |
|
|
Қосымша 1
Математика 5; Әбілқасымова А.Е. |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (ұ)
(т)
(ж) |
Оқулықпен жұмыс № 579 Шебер жұмысты 3 сағ-та орындайды. Ол шәкіртінің осы жұмысқа жіберетін уақытының 12 – ін құрайды. Олардың әрқайсысы 1 сағ-та жұмыстың қандай бөлігін рындайды? 1 сағ-та олар бірігіп жұмыстың қандай бөлігін орындайды? Олар барлық жұмысты бірігіп қанша уақытта орындайды? Мұғалім оқушыларды бағалайды: Дескриптор: -есептің шарты бойынша математикалық өрнек құрастырады; – жұмыс өнімділігін анықтайды; – арифметикалық амалдар қолданады; – жауабын жазады. № 580 (мұнда оқушылар топта сұрақ құрастырады, мәтінді есепті шығарады) Жолды жөндеуге қуаттылығы бірдей екі көлік шықты. Бірінші көлік жұмысты 36 күнде, екіншісі 45 күнде орындайды.
№582 Екі автомат 3 мин-та 567 құтыны жабады және бірінші автомат екіншіге қарағанда 9 құты артық жабады. 1)бір минутта әр автомат қанша құты жабады? 2)екінші автомат 3780 құтыны қанша минутта жабады? |
Оқушыларды бағалау
Пікірталас әдісі
Ойлан-жұптас-бөліс |
Қорытынды |
Өзін-өзін бағалау
Бағдаршам |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (жеке) |
1.Гаражда 54 жүргізуші бар. Егер әр күні гараждағы 60 машинаның 14 -і жұмысқа шықпай қалса, онда бір айда (30күн) әр жүргізушінің неше бос күні болады?
2. Екі жұмысшы бір сменада 72 тетік дайындайды. Біріншісі еңбек өнімділігін 320 -ке, екіншісі 14 -ке арттырғаннан кейін бір сменада 86 тетік жасайтын болады. Еңбек өнімділігін арттырғаннан кейін әрқайсысы бір сменада қанша тетік жасайтын болды.
3.Ағаш дайындау жұмысына үш топ қатысты. Бірінші топта барлық жұмысшылардың 925 бөлігі, ал екінші топта біріншіге қарағанда 72 адам артық болды. Қалған 124 адам үшінші топта еді. Үш топта барлығы қанша адам бар? |
Серіктестердің жауабы |
Қарқын |
– есептің шарты бойынша математикалық өрнек құрастырады; – жұмыс өнімділігін анықтайды; – арифметикалық амалдар қолданады; – жауабын жазады. |
|
||||||||||||||||||||||
Рефлексия
|
1.Бүгін мен не білдім? 2.Мен нені білгім келеді? 3.Қандай жетістіктерге жеттім? 4.Бүгінгі үйренгенімді қалай қолданамын? 5.Басқада оқушыларға айтар пікірім………. |
«Бес сұрақ»
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||