Электромагниттік индукция. Генераторлар. Трансформаторлар. Электр энергиясын алыс қашықтықтарға жеткізу.
Маңғыстау облысы. Бейнеу селосы. «Бейнеу гимназиясы» КММ-нің
жоғары санатты физика пәнінің мұғалімі
Максымбаева Шолпан Жанбырхановна
Сабақтың тақырыбы |
§55, 56 Электромагниттік индукция. Генераторлар. Трансформаторлар. Электр энергиясын алыс қашықтықтарға жеткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға магнит өрісі ұғымын қалыптастыруды жалғастыру. Электромагнитік индукция құбылысын қарапайым, терең әрі жан – жақты түсіндіру, тәжірибе арқылы көрсету. Электромагниттік индукцияның күнделікті өмірде және өндірістерде есептер шығаруда қолдана білуге үйрету. Генераторлар. Трансформаторлар. Электр энергиясын алыс қашықтықтарға жеткізуді білу туралы түсіндіру. CLIL әдістемесіне сәйкес магнит өрісі туралы мәліметтерді екінші тілде айтуға дағдыландыру. Диалогтік оқыту арқылы оқушылардың қызығушылығын арттыру, олардың білім деңгейін көтеру, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру. Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
1. Магнит өрісі мен электр өрісі арасындағы байланысын ажырата алады. 2. Электромагниттің жұмыс істеу принципін түсінеді 3. Электромагниттік индукция құбылысын түсінеді 4. Электромагнитті тәжірибеде қолдана алады 5. электромагнитті тұрмыста пайдалануды біледі 6. Генераторлар. Трансформаторлар. Электр энергиясын алыс қашықтықтарға жеткізуді біледі |
||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
ü Диалогтік оқыту. ü Сыни тұрғыдан ойлау ü CLIL әдісін кіріктіру ü Бағалау ü Дарынды оқушылармен жұмыс ü АКТ бейне роликтер мен слайдтар. ü Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту |
||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийі
|
Ø Тогы бар түзу өткізгіштің, тұйық контурдың немесе соленоидтың магнит өрісін графикалық түрде бейнелей біледі. Ø Электромагниттің жұмыс істеуін түсінеді Ø Магнит өрісі мен электр өрісі арасындағы байланысты ажыратады Ø Магнитті техникада колданудың маңыздылығын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
А. Білу және түсіну 1. Магнит өрісі мен электр өрісі арасындағы байланысын ажырата алады. 2. Электромагниттің жұмыс істеу принципін түсінеді 3. Мәтінмен жұмыс. Электромагниттік индукция құбылысын түсінеді В. Талдау 1. Электр энергиясын алыс қашықтықтарға жеткізуді білу С. Жинақтау 1. Тест алу. Магнит өрісі тарауы бойынша |
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||
№ |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Бағалау |
Уақыт |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
1. |
Ұйымдастыру
|
Амандасу
|
Үш тілде амандасады |
|
Өте керемет |
|
|
||||||||||||||||||||||
2. |
Психология-лық ахуал орнату
|
Сергіту сәтін өткізу (жағымды психологиялық ахуалды орнату) топтастыру |
Жұп бойынша орналасады |
Диалогтық тәсіл «Молекула-атом» әдісі бойынша |
Ауызша мақтау арқылы |
1 мин |
АКТ музыка |
||||||||||||||||||||||
3
|
Білу Үй тапсырма-сын тексеру |
Презентацияларын, т.б тапсырмаларын тыңдау |
Оқушылар ол туралы не біліп келгендерін ортаға салады. |
диалогтық әдіс |
формативті бағалау |
4мин |
АКТ интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||
4 |
Проблема-лық сұрақ! |
«Магнит өрісі электр өрісін тудыра ала ма?» |
|
диалогтық әдіс |
формативті бағалау |
1мин |
интерактивті тақта Үлестірмелер, слайд |
||||||||||||||||||||||
5 |
Түсіну Жеке жұмыс
|
Оқушыларға оқулықтағы тақырыпты оқи отырып түртіп алу әдісін пайдаланып кестені толтырту, талдау |
Әр оқушы беріл-ген мәтінді оқиды, кестені толтыра-ды, өз ойларын ортаға салады |
Инсерт әдісі
|
Өзін-өзі бағалау мадақтау Кері байланыс формативті бағалау |
15 |
Оқулық Маркерлер Стикер Кесте
|
||||||||||||||||||||||
6
|
Талдау.
|
Түсіну кезінде оқушылар нені талдағысы келсе, сол туралы болады Электронды оқулықтан видео көрсету
|
Электронды оқулықтан видеоны көреді |
Диалогтық стекер-видео
|
Ауызша мадақтау, формативті бағалау Топтық бағалау |
5 мин
|
Оқулық Интерактивті тақта, видео
|
||||||||||||||||||||||
7 |
Қолдану Практикалық жұмыс
|
Тәжірибе жасату. Электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру
|
Тәжірибені жасай-ды, байқайды, түсіндіреді. |
Ойлан-жұптас-бөліс
|
Өзін өзі бағалау Кері байланыс |
7 мин
|
Ток көзі, маг-нит, өткізгіш сымдар, Катушка, контур, амперметр |
||||||||||||||||||||||
8 |
Көзбен көретін айғақтармен жұмыс |
Тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеру кезінде кездесетін термин сөздерді талдау |
жаңа термин сөздерді анықтайды, сөздікке жазады.
|
Кілт сөздер Жас ерек-шеліктеріне сәйкес оқыту |
формативті бағалау |
3 мин |
А-4 қағазы слайд |
||||||||||||||||||||||
9 |
Тест жұмысы |
Алған білімдерін қайта жаңғыртып, практикада шың-дау топқа тест жұмысын таратады |
Тест белгілейді.
|
Оқытуды басқару жә-не көшбас-шылық.
|
Бірін-бірі тексередіЖиынтық баға |
6 мин |
үлестірме материалдар АКТ |
||||||||||||||||||||||
10. |
Үйге тапсырма беру |
Тарау бойынша өзіндік жұмыстар орындау |
Күнделікке жазады |
диалогтық әдіс
|
|
1мин |
Оқулық интерактивті тақта
|
||||||||||||||||||||||
11 |
Кері байланыс |
«Бес саусақ» әдісін слайд арқылы көрсету |
Стикермен жауаптарын жапсыру |
«Бес саусақ» әдісі |
ОҮБ |
2 мин |
стикерлер |
||||||||||||||||||||||
12 |
Рефлексия |
Көшбасшы оқушыдан сабақтар туралы айтуын өтіндім |
Бағылан сабақтар туралы өз ойын айтты |
Оқушы үні |
бағалау |
1 мин |
Видеоға түсіру |