Химиялық байланыс. Зат құрылысы. Химиялық элементтердің электртерістігі

Мұғалімнің аты-жөні

   Даньяров Қанат Дүйсенбайұлы

Пән: Химия

Сыныбы

9

 36 сабақ

    Күні:   26 .01.2017

Сабақтың тақырыбы:

       Судың кермектігі және оны жою жолдары

Ресурс

 «Химия»  оқулығы, Н. Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина.  9 сынып оқулығы,

Алматы «Мектеп» 2013 жыл. Есептер мен жаттығулар жинағы – 9 сыныпқа арналған

Мақсат

       Судың кермектігі және оны жою жолдары мен зияндылығын біле отырып, өмірдегі судың маңыздылығын бағалау.

Күтілетін нәтиже

 Судың құрамында   кальций, магний, карбонат, гидрокарбонат, хлорид және сульфат   

 иондарының болуына байланысты суда қандай кермектілік болатындығын ажырата  әрі    

 күнделікті өмірде қолдана білетін болады.

 Химиялық реакция теңдеулерін жазу қабілеті қалыптасады.

Құрал-жабдықтар:

Интерактивті тақта, Химиялық элементтердің периодтық кестесі,

Химия 9 сынып, «PPt», кольба, су (құбыр, тазартылған), сабын, химиялық ыдыстар, бор, қант, спирт.                                    

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

  Жеке, топтық жұмыстарға тапсырмалар

Сабақ бойынша мұғалім жазбалары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

 

1мин

 

– Ынтымақтастық  атмосферасын  құру

 

– Оқушыларды Са, СаО, Са(ОН)2 химиялық формулалар  жазылған парақшалар арқылы 3 топқа бөлу

Оқушылар бүгінгі сабаққа қажетті құрал – жабдықтарын алады. 3 – топқа бөлініп отырады.

Сұрақтарға  жауап беру:

2 мин

Қайталау оқу анасы

1.      Металдарға жалпы сипаттама; ПЖО.        2.  Са химиялық қасиеттері.

3.      Са қосылыстары.

 

1 – топтық жұмыс:

(үш түрлі тапсырма) сұрақтарға жауап, аяқталмаған тезис, кестемен жұмыс.

 

5 мин

І топ.   Периодтық жүйедегі орны

1.Химиялық таңбасы – Са

2.Реттік нөмірі – 20

3.Ar(Са) – 40

4.Период нөмірі- ІV(үлкен), топ нөмірі-ІІ (негізгі)

5. Кальцийдің электрондық формуласы 1s22s2 2p6 3s23p64s2,

6. Валенттілігі  ІІ

7.Энергетикалық деңгей саны – 4   )2)8)8)2)

 

ІІ топ.Аяқталмаған тезис

1.Жай заттармен

2Са + О2= 2СаО

Са + С = CaС

Ca + CI2= CaCI2

3Ca + N2= Ca3N2

Са  + H2=  CaH2

күрделі заттармен

Ca + 2H2 O = Ca(OH)2+ H2

Ca + 2HCl = CaCI2+ H2

ІІІ топ. Кестемен жұмыс

1. Доломит – CaCO3*МgCO3

2. Ғаныш СаSO4*2Н2О

3. Флюорит СаF2

4. Фосфарит Са3(РО4)2

5. Әктас – СаСО3

6. Сөндірілген әк Са(ОН)2

7. Сөндірілмеген әк СаО

 

 

 

Қызығушылықты ояту (мақсат қою кезеңі)

Cудың физикалық қасиеттеріне тәжірибе

Демонстрациялай сұрақ қою

 

3 мин

№1 Су бір стақаннан екінші стақанға құйылды.

Нені байқадыңдар?       Қорытынды: Су сұйық

№ 2 Суды пішіндері әр түрлі ыдыстарға құйылды.

Нені байқадыңдар? Қорытынды: судың пішіні жоқ.

№ 3 Шыны стақанға су құйып, оған әр түрлі заттарды салынды.

Нені байқадыңдар?   Қорытынды: су мөлдір.

№ 4 Түрлі- түсті қағаз жолақтарын суға салынды.

Нені байқадыңдар? Қорытынды: судың түсі жоқ.

№ 5 Судың дәмі бар ма?    Қорытынды: судың дәмі жоқ.

№ 6 Судың иісі бола ма?    Қорытынды: судың иісі жоқ.

№ 7 Үш ыдысқа су құйылған. 1-ыдысқа қант, 2-ыдысқа спирт,

3-ыдысқа бор салып былғанды.

Нені байқадыңдар?   Қорытынды: су еріткіш.

Сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты айқындап, мақсат қояды.

 

Оқушылардың тәжірибелік сынағы 3 мин

Тәжірибе:

1-ші ыдыста құбыр суы.               2-ші ыдыста тазартылған ауыз су

Сабақтың тақырыбы (№1слайд) мақсат айқындалады.

 

Тақырыпты  ашу

 

6 мин

152 бетті ашыңыздар, §34.  3 минут оқу

Өздеріңе тақырыптан алған  жаңа мәліметтерді қара карандашпен бояп қойыңыздар. М: толықтыруы-?

жаңа сабақты жұппен меңгереді.

Қажетті мәліметтерді дәптерлеріне жазады.

Жаңа сабақты меңгерту

(2 – топтық жұмыс)

6 мин

Тақырыпты меңгеру үшін әр топқа сұрақтар беріледі, мәтінмен  жұмыс  жасайды.

І топқа. Кермек су қалай пайда болады, оның зияндылығы.

ІІ топқа. Судың кермектілігінің түрлері, оны жою жолдары.

ІІІ топқа. Уақытша,тұрақты кермектіктің құрамында қандай тұздар болады, оларды жұмсарту.

Топпен жұмыс

Сұрақтарға жауап береді.

Кеспе карточка (жұптық  жұмыс)

 

 

 

5 мин

Жұп карточкалар дайындалады,   біреуінде – сұрақтар,  екіншісінде жауаптарға арналған   тірек кестелер. Оқушылар кез келген карточканы   таңдайды.

Содан кейін оның түсі бойынша өзінің серігін іздеп, бірге отырып   жұмыс жасайды.

1 жұп. Кермек суды жұмсарту үшін, мына заттардың қайсысын қолданады.

2 жұп. Уақытша кермектік судың құрамында қандай тұздар болады,оны жою жолдарына мысал келтір.

3 жұп. Тұрақты кермектік судың құрамында қандай тұздар болады, оны жою жолдарына мысал келтір

4 жұп. Мына айнымалыны орында.           СаСО3 —–   А  —–  Са(ОН)2

5 жұп.Төмендегі айнымалыны орында      Са(NO3)—– Б —— СаСI2

6 жұп.Төменде берілген иондар ішінен кермек суда болатын иондар мен суды жұмсарту үшін қолданатын иондарды теріп жаз.

Жұппен жұмыс

 

 

 

 

 

Зерттеу жұмысы

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

1тапсырма

А5, В6  заттардың  атын атаңдар.

А5, В6,  молекулалық  массасын  есептеңдер

2 тапсырма

А5  пен B6, айырылғанда жүретін  реакция  теңдеуін  жаз

3 тапсырма

8г Б1  мен  Д3  әрекеттескенде  түзілетін  тұздың  массасы  қанша

 

А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

1

НСІ

СаО

Мg

NаОН

СuО

СиSО4

HNO2

2

Na2O

Fe(OH)2

Al2O3

H2O

Na

C

P2O5

3

Fe

AgNO2

Cu(OH)2

P

2

H2SiO3

Cl2

4

CuCl2

Ca

NaCl

CaCO3

H2

ZnO

Cu

5

Са(НСО3)2

K2S

S

Zn

Na2SO4

O2

Al(OH)3

6

N

H3PO4

Мg(HCO3)2

FeO

H2CO3

Na3PO4

Na2CO3

7

Mg(NO3)2

MgO

H2S

H3SO4

BaCl2

KOH

Fe2O3

8

Zn(OH2)

Si

Ca(OH)2

Mg(OH)2

S

NaAlO2

H2SO3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дербес жұмыс

 

3 мин

 

Судың кермектілігі және оны жою әдістері

Кермек судың құрамы

Кермектілікті жіктеу 

Жою әдісі

 

катиондар

аниондар

Құрамы бойынша

Жою тәсілдері бойынша

 

Са 2 +
Mg 2+

НСО3

Карбонатты

уақытша

1) қыздыру
2)
әк суын қосу

 

Сl –
SO42-

Карбонатсыз

Тұрақты

1) сода қосу 

 

НСО3

Сl –
SO42-

Жалпы

1) сода қосу

2) әк суын қосу

 

 

Әр оқушы жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жүзеге асырады

Бағалау

2 мин

Формативті  бағалау:

Топтағы  оқушылар бағалау парақшаларына   критерий арқылы  бағалайды. 

9 – сынып Оқушының аты – жөні:   ___________________________________

 

Қайталау оқу анасы

 

1-топтық жұмыс

Cудың физикалық қасиеттері

1-топтық жұмыс

Кеспе карточка (жұптық  жұмыс)

 

Зерт

теу жұм

ысы

 

Дербес жұмыс

Жалпы ұпай

Қортынды баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

өз – өзін бағалау

2 мин

Бекіту

 

1 мин

Рефлексия

 

Үйге тапсырма

1 мин

§34 Судың кермектігі және оны жою жолдары.

Есептер мен жаттығулар жинағы  № 9-20, № 9-23 жаттығу (86бет)

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *