ЦИКЛОГРАММА Бір аптаға ( 2-6қазан 2017 ж.) «Күншуақ»ересек тобы

                                                                                                        ЦИКЛОГРАММА

Бір аптаға ( 2-6қазан 2017 ж.)

«Күншуақ»ересек тобы

Өтпелі тақырып«Менің отбасым»

Тақырыпша«Менің отбасым, ата-аналар еңбегі»

 

 

Күн тәртібі

Уақыты

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма

 

Балаларды қабылдау.

Ата-аналармен әңгімелесу.

 

Ойындар(үстел үсті, саусақ және т.б. )

 

 

 

8:30-8:50

 

 

 

 

 

 

Тәрбиешінің балалармен қарым-қатынасы: отбасы дәстүрлері туралы жеке әңгімелесу, қарым-қатынас және көтеріңкі көңіл-күй орнатуға ойындар ұйымдастыру. Жағымды  жағдай орнату.

Үстел үсті, саусақ және т.б.ойындар.

 

Құрылыс ойындары

«Қуыршақтарға  үй құрастырамыз».

Фотосуреттер қарастыру «Менің отбасым».

Фотосуретте бейнеленген балабақшадағы достары туралы айту.

Саусақ ойыны  «Әжемнің  әңгімелері».

Өз отбасы туралы әңгімелеп беру .

Үстел үсті ойыны – пазл:

«Үйшік құрастыр»

Балалармен балабақша туралы әңгімелесу.

Таңертеңгі гимнастика.

8:50 –9:00

Жаттығулар кешені

 

Таңғы ас

9:00 – 9:30

Астарың дәмді болсын!

Ұйымдастырыл

ған оқу қызметтері.

9:30

9:55

1.Сурет салу.

Тақырыбы:Менің анам.

Мақсаты:Балаларды отбасы мүшелерін бейнелеуге үйрету, адамның тұлғасын салуға үйретуді жалғастыру,дене өлшемдерін нақты бере білуді жетілдіру.

Қолданылатын көрнекі құралдар:адам бейнесі.

Қажетті құрал жабдықтар: бояулар, қылқалам, қағаз, су, сүлгі,ақ қағаз.

Шаттық шеңбері.

 «Мен және менің отбасым»тақырыбын

да әңгімелесу.

Өз отбасы және отбасы мүшелерімен таныстыру.

Үлгі бойынша сурет салу.

Сурет салудың әдіс-тәсілдерімен таныстырып,түсіндіру.

Сергіту сәті.

 «Біздің көрме»ойыны.

Қорытынды жасау.

1.Сөйлеуді дамыту.

 

1.Қ.М.Ұ.Қ.

Тақырыбы:9санымен таныстыру. Мақсаты:Көрнекілік  негізінде 9 санының құрамыментаныстыру.                                    9 көлеміндегі сандарды тура және кері санауға үйрету.Заттарды шамасы на қарай өсу және кему  ретімен орналастыруға үйрету.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ – жауап,әңгімелеу.

Көрнекілігі:геометрия

лық пішіндер,кеспе сандар.

Ұйымдастыру кезеңі.

Геометриялық пішіндер және оның түрерімен таныстырып естеріне түсіру.Сипаттап әңгімелеу.

0 ден 8ге дейінгі сандарды тура және кері санау.

9санымен және оның құрамымен таныстыру.

Сергіту сәті.

 «Кім жылдам?»ойыны.

Қорытынды жасау.

1.Сауат ашу.

 

1.Өзін-өзі тану.

Тақырыбы:Мен және менің отбасым. Мақсаты:Ата-аналары мен өзара әрекеттестік арқылы  қарым-қатынас қуанышы туралы  түсініктерін кеңейту. Отбасы адами құндылықтардың: сүйіспеншілік,бақыт, мейірімділік,түсіністік, сыйластықты қалыптастыратын орта екендігі туралы түсінікті дамыту.

Шаттық шеңбері.

Ұйымдастыру кезеңі.

Отбасы туралы балалар өз білетіндерін айтып әңгімелейді. Суретке қарап әңгімелеу.

Сұрақ-жауап.

-Балалар отбасы дегеніміз не?

-Өз отбасы мүшелерін ата.

-Сенің отбасыңда кімдер тұрады?

 

Сергіту сәті.

Дид.ойын: «Кім не істеп жатыр?»(Сурет бойынша)

Қорытынды жасау.

 

10:05-10:30

2. Жаратылыстану.

Тақырыбы:Күзгі еңбек.Мақсаты:Адамдар

дың күз мезгіліндегі еңбегі туралы білімдерін кеңейту:егін жинау,азық-түлікті қысқа дайындау.Сөздік қорды байыту: бидай өсіру,егін жинау,астық қоймасы, көкөніс қоймасы.Нанды қадірлеуге,адамдардың еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу.Көрнекіліктер: 

Күзгі еңбек туралы суреттер.

Алдын-ала жұмыс: Бақша ауласында бақылау:

-Күн салқын;

-Жапырақтар түсіп жатыр;

-Жел;

-Балабақша ауласындағы ағаштар;

Сурет бойынша әңгіме.Күзгі еңбек түрлерімен таныстыру.

Сергіту сәті.

Сұрақ-жауап.

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Күз мезгілінде табиғат қандай өзгерістерге ұшырайды?

-Адамдар қандай еңбек түрлерімен айналысады?

Дид.ойын: «Не қайда өседі?»

Қорытынды жасау.

 

2.Аппликация.

 

2.Көркем әдебиет.

Тақырыбы: Менің отбасым.

Мақсаты:Отбасы тақырыбына байланысты  өлең оқып беру, оның мазмұ нын ашу,жаттаған өлеңді мәнерлеп айтуға үйрету. Әдеби жанрды ажыратуға баулу.

Қолданылатын көрнекі құралдар:хрестоматия, отбасы туралы суреттер.

Ұйымдастыру кезеңі.

Отбасы туралы түсінік беру.

Кіріспе әңгіме.

Сурет бойынша әңгіме құрастыру. «Менің отбасым»

Сұрақ-жауап.

-Отбасы дегенде нені түсінесіңдер?

-Сенің отбасыңда кімдер тұрады?

-Сенің ата-анаңның мамандағы қандай?

Дид.ойын: «Кім жоқ?»

Сергіту сәті.

Тақпақ жаттау.

«Отбасы»

Атамнан басталар,
Әжемнен қосталар
Отбасым мынылар:
Ең жақын адамдар-
Әкем мен анам бар,
Бір туған ағам бар,
Бір туған апам бар…
Бәрінжақсыкөремін,
Еркелеймін,еремін!

Қорытынды жасау.

2.Ойна да ойла

(вариативтік)

 

2.Қоршаған ортамен танысу.

Тақырыбы:Өз отбасы мүшелерін атау.

Мақсаты:Ата-анасы ның,отбасы мүшелерінің аты-жөнін айта білуге үйрету, туыстық байла ныс туралы түсініктерін қалыптастыру.Өз ата-анасының еңбегі жайлы айта білуге, адамдардың еңбектеріндегі өзара байланыстарды байқауға баулу.Өзінің мейірім ділік сезімдерін отбасы мүшелеріне сөзбенайта білуге тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: 

Үйлердің суреттері.

Шаттық шеңбері.

Отбасы туралы түсінік беру.Сурет бойынша әңгіме.

«Ойлан, тап» тапсырмасын орындау.

– Балалар, менің кім туралы айтып тұрғандарымды ойланып табыңдар.

– – Ақ сақалды, өте мейірімді, бау- бақшаны баптайды. Немерелерін жақсы көреді. Ол кім?

– – Ата.

– – Өзі өте мейірімді, ақ шашты, жылы сөзін аямайтын, қолғап,шұлық тоқып беретін кім?

– – Әже.

Сергіту сәті.Дид.ойын: «Кім жоқ?»

Сұрақ-жауап.

Қорытынды жасау.

 

10:40-11:05

3.Ағылшын тілі.(Педагог жоспары бойынша)

3.Ертегі әлемі (вариативтік)

3.Орыс тілі.(Педагог жоспары бойынша)

 

3.Дене шынықтыру.(Педагог жоспары бойынша)

3.Дене шынықтыру. (Педагог жоспары бойынша)

 

11:15-11:40

4.Музыка.(Педагог жоспары бойынша)

4.Дене шынықтыру.(Педагог жоспары бойынша)

4.Мүсіндеу.

Тақырыбы: Адам.

Мақсаты:Балаларды ұжымдық жұмысты  бірлесіп орындауға  үйрету: пішіндердің өлшемдерін сәйкестеуге, таңдап алған тақырыпқа сәйкес оларды бір тұғырға орналастыру; мүсіндеу барысында  адамдардың  қимыл-қозғалыстарын бере білу.

Қолданылатын көрнекіліктер , қажетті құрал-жабдықтар:

Ермексаз ,тақтайшалар, сулықтар , адамдар бейнеленген сурет.

Ұйымдастыру.

Отбасы  және отбасы мүшелері мен таныстыру.

Сурет бойынша әңгімелеу.

Дайын үлгіге қарап қимыл-қозғалыстағы адамды мүсіндеу.

Мүсіндеудің әдіс-тәсілдерін үйрету.

Жұмысты бастау.

Сергіту сәті.

 «Кім тапқыр?»ойыны.

Қорытынды жасау.

 

4.Музыка(Педагог жоспары бойынша).

4.Сиқырлы қылқалам.

(вариативтік)Тақырыбы:«Поезд суретін салу» 

Мақсаты:Ыдыстағы гуашь бояуына губканы малып, ақ қағазға бастыру арқылы поездың вагондарын салуды үйрету.Қылқаламды акварель бояуға малып алып, вагондардың астынан бір – біріне паралель екі сызық сызу арқылы поездың жолын салып,жолдың ортасына қылқаламмен тігінен таяқшалар жүргізу арқылы рельстерін бейнелеуге жетілдіру.

Қолданылатын көрнекі құралдар:адам бейнесі.

Қажетті құрал жабдықтар: бояулар, қылқалам, қағаз, су, сүлгі,ақ қағаз.

Ұйымдастыру.

 

Сурет салудың жаңа техникасымен таныстыру және поезд суретін салуды үйрету.

Үлгі бойынша сурет салу.

Сурет салудың әдіс-тәсілдерімен таныс тырып,түсіндіру.

Сергіту сәті.

 «Кім жылдам?»ойыны.

Қорытынды жасау.

«Табиғат аясында»
Серуенге дайындық.

11:40-11:50

Киіну: серуенге шығу.

 

 

 

Серуенге шығу.

11:50-12:30

Серуенге қызығушылық  туғызу; балалармен жеке әңгімелесу; серуенге ойын материалдарын таңдау; серуенде балаларды әрекет етуге ынталандыру.

Аулаға ұшып келетін құстарды бақылау.

Мақсаты: құстарды  тануға,дене бөліктерін атауға үйрету;құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу

Ересектің көмегімен қарапайым еңбек тапсырмалары  (мысалы, гүлдерді суару)

Мақсаты :қарапайым тапсырмаларды орындауға үйрету.

1.      Қимылды ойындар «Мені қуып жет», «Күннің көзі мен жаңбыр» (2-3рет қайталау);

Мақсаты:Бір-біріне қақтығысып қалмай жүгіруге үйрету. 

Дербес ойын әрекеті,  серуенге алып шыққан материалдармен ойындар

Мақсаты: қызығушылықтары  бойынша ойындарды таңдауды қамтамасыз ету және құрдастарымен қарым-қатынасты қалыптастыру.

«Ас –  адамның арқауы»

Түскі ас.

12.30-13.00

Балалардың назарын тағамға аудару ; мәдениетті тамақтануға баулу  бойынша жеке жұмыс; әдеп ережесі.

«Тәтті ұйқы»

Ұйқыға дайындық, ұйықтау.       

13:00-15:20

Балалардың тыныш ұйықтауына  жағымды жағдай орнату.

«Ұйқымызды ашайық»

Ұйқыдан ояну. Шынықтыру шаралары.            

15:20 – 15:45

Жалпақ табандылықтың алдын алу мақсатында ортопедиялық жол бойымен  жүру.

Білімді кеңейту  және  мәдени-гигеналық дағдыларды  орындау.

Ойын- жаттығу :Сылдырлайды мөлдір су,
Мөлдір суға қолыңды жу.
Жуынсаңсаң сен әрдайым,
Таза  бетің, маңдайың.

«Астарыңыз дәмді болсын!»

Бесін ас.        

15:45 – 16:10

Балалардың назарын тағамға аудару ; мәдениетті тамақтануға баулу  бойынша жеке жұмыс.

Баланың  даму картасынасәйкес

жекежұмыс.  

16:10-16:40

 

 

 

 

 

 

 

 

Үстел үсті  театры

«Менің отбасым» және т.б. тақырыптар бойынша сюжетті картиналар қарастыру.

 

 

 

 

 

Сюжетті-рөлдік ойын

«Қуыршақты тамақтандыр»;

Ірі құрылыс материалдарымен және  конструкторлармен  ойындар.

 

Ойын – жаттығу  «Қуыршықты жуындыр»;

Альбомдар,сюжетті картиналар қарастыру,

Ірі құрылыс материалдарымен ойындар.

 

Ойын «Кімнің заттары?» (жақын адамдарының заттарын анықтау);Суретті кітапшаларды бояу, пазлдар, мозаика және т.б.

 

 

 

сюжеттік ойыншықтармен ойындар,

ертегі оқып беру;

үстел үсті театры және т.б.

 

 

Серуенге дайындық

16.40-16.50

Киіну: серуенге шығу.

Серуен

16.50-18.00

Серуенге қызығушылық туғызу. Балалармен жеке әңгімелесу: «Анаң мен әкеңнің есімдерін ата», және т.б.

«Келесікездескенше!»

Балалар, ата-аналар мен қарым-қатынас

Балалардыңүйгеқайтуы.            

18.00

Ата-аналарға кеңес:

«Үйде ойын бұрышын  ұйымдастыру».

Психологтің  кеңесі: мысалыЕгер ата-аналар дүкеннен баланың ұнатқан ойыншығын сатып әпермеген жағдайда, өзін қалай ұстау қажет.

Балалар отбасында өздері  не істей алатындары туралы әңгімелесу.

Кеңес:

 «Отан-отбасынан басталады».

«Менің отбасым» тақырыбына сурет көрме ұйымдастыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *