26*3 және 78:3 ауызша көбейту және бөлу

Муздакбаева Аягоз Ануаровна

Бекітемін:                             Күні:

Сабақтың тақырыбы: 26*3 және 78:3 ауызша көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға  26*3 , 78:3  түріндегі өрнектердің орындалуын түсіндіре отырып, қосындыларды санға бөлу және көбейтуді машықтандыру. Сауатты жазуға және есептеуге дағдылау.ә) Оқушылардың ой-өрісін, өзіндік, іс-әрекетін дүние туралы танымын дамыту.б)Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар:  кітап, тақта, бор, сызғыш,

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, есептеу.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:«Сәлемдесу» жаттығуы

  1. «Күн» бейнеленсе,бір-бірімізге күлімдей қараймыз.
  2. «Алақан» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз.
  3. «Жүрек» бейнеленсе, құшақтасамыз.

II.Өткенді пысықтау. «Ортадағы қаламсап»    №7 57 бет

а) 12*5=60ә)10:5=2

22*5=110               110:5=22

32*5=160               160:5=32

42*5=210               210:5=42

52*5=260               260:5=52

62*5=310               310:5=62

72*5=360               360:5=72

82*5=410               410:5=82

III. Топқа бөлу «Өз тобыңды тап»(4  түсті  кәмпит тарату арқылы)

Iтоп    (7)II топIII топIV топ

15*2=30                4*10=40                    5*10=50                10*6=60

60:2=30                 800:20=40                 500:10=50             600:10=60

3*10=30                80:2=40                     100:2=50               120:2=60

6*5=30                  20*2=40                     25*2=50               180:3=60

300:10=30             120:3=40                   150:3=50              30*2=60

600:20=30             200:5=40                  10*5=50               6*10=60

90:3=30

IV.Жаңа сабақ          мұғалім түсіндірмесі1-тапсырма

а) Өрнекті оқы: 26*3

1-қадам. Разрядтық қосылғыштарға жікте:  26 → (  + )

2-қадам. Көбейтіндіні жаз:  (  + )*3

3-қадам. Әр көбейткішті 3-ке көбейт.

4-қадам. Көбейтінділердің мәндерін қос.26*3=(20+6)*3=60+18=78

ә) Өрнекті оқы:  78:3

1-қадам.Оңдықтармен екінші қосылғыш 3-ке бөлінетіндей етіп, қолайлы қосылғыштарға жікте.

2-қадам. Бөліндіні жаз.

3-қадам. Әр қосылғышты 5-ке бөл.

4-қадам. Бөлінділердің мәндерін қос.   78:3=(60+18):3=20+6=78

 

1.№2 «Сиқырлы қобдиша» Әр топтан бір бала шығып суырып, шығарады.

28*2=(20+8)*2=40+16=56           56:2=(40+16):2=20+8=28

13*3=(10+3)*3=30+9=39                39:3=(30+9):3=10+3=13

29*3=(20+9)*3=60+27=87              87:3=(60+27):3=20+9=29

19*3=(10+9)*3=30+27=57             57:3=(30+27):3=10+9=19

 

  1. №3 «Жұптас-ойлан-бөліс»   топтық жұмыс

Iтоп    а)Шарты:                   Шешуі: (4*26)+(2*30)=164

4 м-26 ә.к

2 м- 30 е.ж             Ж: 164 м

II топә)Шарты:                             Шешуі: 51:3=17 кг    17*5=85

3адам 1 тәул-51 кг

5 адам-? Ж: 85 кг

III топ1 адамкүніне17 кг таза ауа қажет.Сенің отбасыңдағы 7 адамға қанша ауа қажет?

1 адам – 17кг                    17*7=119

7адам-?

IV топ  1 адамға күніне 17 кг таза ауа қажет.Біздің сыныптағы 26 оқушыға күніне қанша ауа қажет?

1 адам – 17 кг                   26*17=442

26 оқушы -?

3.Ширату (сергіту сәті)электронды оқулық

  1. №4 Өз бетімен жұмыс

I топ       а)  35*2=70     35*5=175         35*10=350

II топә)  90:2=45      90:5=18            90:10=90

III топа)

IV топ    ә)

 

  1. №5 Геометриялық мазмұнды тапсырма

Iтоп      а) 8 см

II топә) а -10 см     в-2 см

Ұзындығының 5/1 бөлігіне тең, ені 2 см болатын тік төртбұрыш сыз.

III топ3/1 бөлігінің ұзындығы 2 см болатын кесінді сыз. (6 см)

IV топҰзындығының 4/1 бөлігіне тең, ені 2 см болатын тік төртбұрыш сыз.

(а-8 см, в-2 см)

 

  1. №6 Теңдеуді шеш

Iтоп                   II топIII топIV топ

С*2=140             140:а=20                  х:2=70                  с*4=200

С=140:2              а=140:20                  х=70*2                 с=200:4

С=70                   а=7                           х=140                   с=50

 

С*2=160             160:а=20                х:2=80                     с*4=320

С=160:2              а=160:20               х=80*2                     с=320:4

С=80                   а=8                        х=160                      с=80

 

 

7.Шығармашылық тапсырма

I топ   3 тиын ақшаның ішінде біреуі жалған және оның сәл жеңілірек екендігі белгілі. Гір тастары жоқ табақшалы таразымен бір-ақ рет өлшеу арқылы тиын ақшалардың қайсысы жалған екенін қалай анықтауға болады?

1——1      (1 артық)
Егер таразы тең болса, жалған тиын ақша – артық қалған тиын ақша.

II топБірдей үщ сақинаның біреуі басқаларынан біршама жеңілдеу. Табақшалы таразымен бір рет қана өлшеу арқылы ол жеңіл сақинаны қалай табуға болады?

1——1      (1 артық)

Егер таразы тең болса, жалған сақина – артық қалған сақина.

III топСырт пішіндері бірдей 15 сақинаның біреуі жалған. Жалған сақина өзгелерінен жеңіл. Гір тастары жоқ табақшалы таразымен ең көп дегенде үш өлшеп , жалған сақинаны қалай табуға болады ?

15 сақинаны екіге бөлеміз,
7——7      (1 артық)
Егер таразы тең болса, жалған сақина – артық қалған сақина.
Егер таразы тең болмай сол жағы жеңіл болсын делік.
7 сақинаны екіге бөлеміз,
3——3      (1 артық)
Егер таразы тең болса, жалған сақина – артық қалған сақина.
Егер таразы тең болмай сол жағы жеңіл болсын делік.
3 сақинаны екіге бөлеміз,
1——1      (1 артық)
Егер таразы тең болса, жалған сақина – артық қалған сақина.
Егертаразытеңболмайқайжағыжеңілболса, солжағындажалғансақинаорналасқан..

IV топ

5 тиын ақшаның ішінде біреуі жалған және оның сәл жеңілірек екендігі белгілі. Гір тастары жоқ табақшалы таразымен бір-ақ рет өлшеу арқылы тиын ақшалардың қайсысы жалған екенін қалай анықтауға болады?

2——2      (1 артық)

Егер таразы тең болса, жалған тиын- артық қалған тиын.

 

8.Қорытынды «Допты қағып ал»

 

10.Пікірлер ағашы

 

11.Бағалау

12.Үй тапсырмасы№7  58 бет

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *