Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
Сабақтың тақырыбы: Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы |
|||||||||||
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Барлығы: Электрондық кестеде диаграмма құру жолдарын білу |
||||||||||
Көпшілігі: Электрондық кестеде диаграмма құру барысында диаграмманың түрлері мен элементтерін білу |
|||||||||||
Кейбірі: Диаграммалардың барлық түрлерін құру және диаграмманы форматлай алу (диаграмманың типтерін, атын өзгерту, остері, тор сызығы, аңыз (легенда), мәліметтер таңбасы, сандық мәліметтерді орнату, атын жазу, тағы басқалар) |
|||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Электрондық кестеде диаграмма құра алады Диаграмма түрлерін және элементтерін біледі. Мәліметтер бойынша кесте құрады және кесте бойынша күрделі диаграммалар құра алады. |
||||||||||
Тілдік мақсат: |
Диаграмма, диаграмма типтері, аты, осі, тор сызығы, аңыз (легенда), мәліметтер таңбасы, сандық мәліметтерді көру (Подписи данных) Диаграмма құру үшін: 1. Ұяшықтарға мәліметтерді кірістіреміз 2. Оларды ерекшелейміз 3. Вставка- Диаграмма командасын береміз 4. Диаграмма түрін, көрінісін таңдаймыз 5. Диаграмма атын, тағы басқаларды кірістіреміз |
||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу |
||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі Бейнелеу Сабақта компьютермен жұмыс барысында барлық командалар орыс тілінде болғаны үшін орыс тілі пәнімен байланысады. Электрондық кестеде диаграмма құру барысында диаграмманың түсін өзгерту, аймақтарын бояу бейнелеу пәнімен байланысады |
||||||||||
Алдыңғы білім |
Мәліметтерді түрлері, мәліметтерді кірістіру, формула мен функциялардан пайдалану |
||||||||||
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. |
|
|||||||||
І. Кіріспе:
3 минут
2 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын құру Оқұшыларды шаттық шеңберін құрып бір-біріне жақсы сөздер айту. Топқа біріктіру. «Мозаика» әдісі арқылы оқушылар ортадағы кеспе қағаздарын алады. Кеспелерде орыс, ағылшын және қазақ тілінде жазылған компьютер құрылғыларының аттары берілген. Алған кеспедегі құрылғы аттарын оқып, орыс тілінде оқығандар бір топқа, қазақ тілінде оқығандар бір топқа, ағылшын тілінде оқығандар бір топқа бірігеді, топбасшылар сайлау «Kahoot.it» тест сұрақтары арқылы оқушылардың өтілген сабақ бойынша білімдерін тексеремін. Тест нәтижесін топбасшылар бағалау парағыға жазады 1. Электрондық кесте процессорды көрсет? A) Excel B) Paint C) Калькулятор D) Word
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
интернет |
|||||||||
|
2. Қайсы бірі MS Excel электрондық кестеде жазылған файлдың кеңейтiлуi? A) .txt B) .xls C) .bas D) .doc 3. Х мәні А3 жазылған, В3 уяшықда 5х2+7х-1 формула қай бірінде дурыс жазылған? A) =5*А3^2+7*A3-1 B) =5*А3^2+7*A3-1 C) =5*А3^2+7*A3-1 D) =5*А3^2+7*(A3-1) |
|
|||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут |
Қызығушылықты ояту үшін оқушыларға сұрақтар беріледі: 1. Мәліметтерді қандай түрлерін білесіз? 2. Мәліметтерді көрсетудің қандай жолдарын білесіздер? Оқушылардан осы сұрақтардың жауабын ала отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. Жаңа тақырып: «Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы» БҮҮ кестесі бойынша «Білемін» бірінші бағанын толтырады.
|
Слайд (Матіндік, графикалық, дыбыстық, бейнелік) |
|||||||||
15 минут
Практикалық жұмыс
10 минут |
Жаңа сабақты презентация арқылы түсіндіремін. Презентацияда кестеге мәліметтерді кірістіру, есептерді қалай шығару, кестедегі есептеу нәтижелерін графикалық көріністе ұсынылуы, диаграмма және гистограммаларды түрлері, оларды қалау құру көрсетіледі. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, дыбыстық түсіндіру қамтылған. Жаңа сабақ түсіндіріп болғаннан кейін әр топқа тапсырмалар беріледі: 1 тапсырма Кестедегі мәліметтер бойынша диаграмма құрыңдар 1-топ (Гистограмма) 2-топ (Доңгелек) 3-топ (Кольцевая) Дескриптор – Мәліметтер бойынша диаграмма құра алады – Диаграмма түрлерін біледі – Диаграмманы пішімдей алады 2 тапсырма
функциясын есептеу кестесін және графигін құрыңдар
Дескриптор – мәліметтерді автоматті түрде кірістіруді біледі – у мәндерін есептеу формуласын біледі – мәліметтер бойынша диаграмманың график түрінде құра алады – диаграмманың атын, осі, тор сызықтары, графиктегі санды мәліметтерді енгізуді біледі
|
Презентация
Компьютер-лер, Microsoft Excel бағдарла- масы |
|||||||||
Сабақтың соңы
5 минут |
Қорытындылау. Сергіту сәті. «Суретші» 1-тапсырма. Термин сөздерді экранға шығарып таныстырамын. Жаңа тақырыптағы термин сөздердің орыс тілінде аудармасымен танысады, қайталайды. Термин сөздерді қаншалықты есте сақтағандығын байқау мақсатында сөздер қазақ тілінде жазылған кеспелерді таратып, аудармасын жаздырамын. Жауаптарын өздері экранмен салыстыра отырып тексереді. Кері байланыс БҮҮ кестесінің 2-3 бағанын толтырады.
Оқушылар стикерге білгендерін, үйренгендерін, үйренгісі келген мәліметтерді жазады
Үйге «Электрон кестеде диаграмма құру» тақырыбын оқып келу.
|
Компьютер, оқулық |
|||||||||
|
|||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|||||||||
Оқұшыларды бір біріне үйрету мақсатында топтық жұмысты ұйымдастырдым. Оқұшылардың қажеттілігіне орай деңгейлік тапсырмалар ұйымдастырдым. |
Оқұшыларды сабақ барысында «Kahoot.it» тест сұрақтары арқылы алған баллдарын, терміндерді сөздерді дұрыс жазғаны, практикалық тапсырмаларын компьютермен дұрыс орындағандарын, БҮҮ кестесі толтыруда өз-өзін бағалағандарын қосып қорытынды бағаны жариялау. |
Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығулар, Арақашықтықты сақтау Дұрыс отыра білу Сергіту сәтінде қауіпсіздікті сақтау |