“Достық-асыл қасиет”

 

САБАҚ: № 1

Мектеп:

Күні: 6.11

Мұғалімнің аты-жөні:Ашиманова Д.С.

Сынып: 7-cынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлімнің тақырыбы

Сүйіспеншілік пен достық

Сабақтың тақырыбы

Достық- асыл қасиет

Осы сабақ
арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/А1 Мәтін
үзінділерін  тыңдай отырып, оқиғаның
дамуы мен аяқталуын болжау.

ӘТН 4.2 Еліктеу сөздердің стильдік мәнін түсініп қолдану.

Сабақтың
мақсаттары

Мәтін мазмұнын болжай алады және өз
нұсқасын жазу кезінде еліктей сөздерді орынды қолдана алады.

Бағалау
критерийлері

Ø  Тыңдалым мәтіні бойынша оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады.

Ø  Еліктеу
сөздерді ерекшелігіне орай қолдана алады .

АКТ қолдану


АКТ мүмкіншіліктерін пайдалану (интер
белсенді тақта)

Сабақта қамтылатын

білім беру

құндылықтары


Мәтін мазмұнындағы адами
құндылықтарды бойына сіңіру;


өз болжамын жазу кезінде және
тыңдалым мәтінінде ұлттық ерекшеліктерді тану;


жұптық және
топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген
құрмет, ынтымақтастық және шығармашылық.


өз пікірін
білдіру барысындағы ашықтық; 


білімін тереңдету, қажетті
материалдарды табу, өзінің жұмысын ұсыну мақсатында өмір бойы оқу.

Тілдік
мақсаттар

Тілдік мақсаттар: оқушылар өз пікірлерін, көзқарастарын, болжамдарын
өзіндік дағдыларына сүйене отырып, сын тұрғысынан ойлау арқылы, креативті
шығармашылық қабілеттерін пайдалана отырып, ойын еркін жеткізе алады.

Пән лексикасы және терминология: мәтін, кіріспе бөлім, негізгі бөлім, қорытынды, кейіпкер, басты
кейіпкер, еліктеу сөз, бейнелеуіш сөз, еліктеуіш сөз, сөйлем мүшесі т.б

Осыған дейін меңгерілген білім

 «Ауа райы және
климаттық өзгерістер
», «Көшпенділер мәдениеті», «Денсаулық – зор
байлық
» тақырыптары аясында берілген фразеологизм,
мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп,
етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік,  шақ, рай түрлерін жазбаша жұмыс барысында дұрыс қөолданады, оған қоса жалғаулар мен
шылаулардың ерекшелігін ескере отырып,
үндестік заңына сәйкес орфографиялық
нормаға сай жазуда пайдаланады
.

Жоспар

Жоспарланатын
уақыт

Жоспар
бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды
жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың
басы

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

Оқушылар
суретке қарап сабақтың тақырыбын болжайды.

http://detcad343.narod.ru/olderfiles/2/deti_starsh_gr_w380_h274.jpg

Оқушылар
тақырыпты болжаған соң сабақтың мақсатымен танысып, жетістік критерийлері
оқушылармен бірге  жасалынады.

Сабақтың ортасы

5 минут

 

 

 

15 минту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

  1. Тыңдалымалды тапсырма:

«Атаулар көмегімен болжау» стратегиясы арқылы
тыңдалым мазмұны неге қатысты екенін болжаңдар.


Әр бала өз
жұптарында талқылап,   өз жауаптарын
толықтырады. (Жұптық жұмыс).

2.
Тыңдалым тапсырмасы:

«Достық –асыл қасиет» тақырыбындағы
аудиомәтіннің бірнеше  үзіндісін  тыңда, оқиғаның қалай дамығанын  жазбаша жалғастыр. (Оқушылар өздерінше
болжап аяқтайды.) (Жеке жұмыс)

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

Мұғалім «Кідіріспен оқу» стратегиясы арқылы тыңдалым мәтінін үш бөлікке
бөліп тыңдатады, оқушылар үш бөлімді болжап жазады. Әр болжамнан кейін дұрыс
жауап тыңдалып, оқушылар өз нұсқаларын салыстырады.

Болжам жазу кезінде төмендегі сөздер мен сөз
тіркестерін қолданыңдар:
арс, гүрс, дүрс, қорс, тарс, тырс, ырс, барқ, борт,
күрт, кірт, морт, сарт, шырт, дүңк, күңк, қыңқ, мыңқ, маңқ, саңқ, шаңқ, шіңк,
сыңқ, таңқ, тыңқ, ыңқ, болп, былп, жалп, желп, қолп, ірк, ырқ, сарт-сұрт,
тарс-тұрс, арс-ұрс, жалт-жалт, жалт-жұлт, қалт-қалт, қалт-құлт, қаңқ-қаңқ,
қаңқ-құңқ, шаңқ-шаңқ, шаңқ-шұңқ, арбаң-арбаң, бүгжең-бүгжең, арсалаң-арсалаң,
ербелең-ербелең, батыр-бұтыр, далаң-далаң, тарбаң-тарбаң, қызараң-қызараң,
қаңғыр-күңгір, қайқаң-құйқаң, митың-митың, салаң-сұлаң, ыржың-тыржың.

Дескрипторлар:

  1. Тақырыптың мазмұнын суретке
    қарап болжай алады;
  2. Зейінін шоғырландырып,
    тыңдай алады;
  3. Әр бөлімнің соңын мазмұнына
    сай болжай алады.
  4. Өзінің болжауында еліктеу
    сөздерді қолдана алады.

Грамматикалық норманы меңгерту

 Оқушылар өздерінің жазған мәтіндерінде
қолданған еліктеу сөздердің астын сызып, мұғаліммен бірге осы сөздердің
ерекшелігін зерттейді.

Тапсырма:
өздерің астын сызған сөздердің қандай қызмет атқаратынын, қандай мағына беріп
тұрғаныны анықтаңдар. Ол сөздерді алып тастасаңдар қандай өзгерістер
байқайсыңдар.

Осы
талқылаулардан кейін мұғалім толықтырып, еліктеу сөздің түрлері мен қызметі
туралы мәлімет береді.

Дескрипторлар:

  1. Еліктеу сөздерді сөйлемдерінде
    орынды қолдана алады;
  2. Еліктеу сөздердің ерекшелігін
    тани алады;
  3. Еліктеу сөздің сөйлемдегі
    қызметін анықтай алады.

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=IzaRkN6uWRA

 

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

«Мен үшін
маңызды болғаны…»

Бүгін мен
үшін ……. маңызды болды.

*……………..
қызықты болды.

*……………………..
қиын болды.
*……………………. екенін түсіндім.

Тақтаға
рефлексия жасау үшін дайын құрылымды шығарып, оқушылар бүгінгі өзінің
әрекетіне талдау жасайды. Сол арқылы мұғалім бүгінгі сабақтың сәтті және
сәтсіз тұстарын анықтай алады.

 

Қосымша ақпарат

Дифференциация
– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау –
Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

  • Әр оқушының жұмысына «түртіп алу»  стратегиясы бойынша кері байланыс беру
  • Қабілеті жоғары оқушыларға «Кідіріспен
    оқу»
    стратегиясымен жұмыс  кезінде бір сөйлемде бірнеше еліктеу
    сөздерді қолдануға ұсыныс жасауға болады.                   

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы
мен өзінің жұмысына берген кері байланыстары арқылы оқушының жеткен жетістігі
бағаланады.

Өнер, бейнелеу өнері, сабақтарымен өте тығыз байланыстағы сабақ.

Сабақ барысында орындалатын
жұмыстар оқушы өміріне қауіп тудырмайды, керісінше топтағы, жұптағы жұмыстар
балалардың психологиялық жағымды жағдайда жұмысын ұйымдастыруға мүмкіндік
береді.

АКТ слайд көрсету үшін
қолданылады. Қажет болған жағдайда Presi com бағдарламасын қолдануға болады.

Оқушылар шығарма
кейіпкерлерін талдай отыра, өздерінің өміріне қажет сабақ алады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды
ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу
атмосферасы  қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды
ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ
туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген
сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

 

Сәтті өткен
екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Қандай екі
нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және
оқытуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі
сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *